Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Wybieramy rynny: zalety i wady różnych materiałów

red.
<b>Rynny PVC. </b>Wysokiej jakości rynny PVC są odporne na promieniowanie UV, długo zachowują kolor i połysk - Fot. Galeco

Najpopularniejsze obecnie rynny wykonuje się z PVC lub stali powlekanej, ale są też inne rozwiązania. Podpowiadamy, co powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając rynny do własnego domu.

Wybierając materiał na rynny, powinniśmy wziąć pod uwagę takie cechy rynien, jak:

- trwałość

- estetyka

- łatwość montażu i konserwacji

- cena

Trwałość rynien

Trwałość rynien zależy nie tylko od materiału, z którego są wykonane. Najtrwalszym rozwiązaniem są rynny miedziane (150-300 lat), drugie w kolejności są rynny aluminiowe. Jednak rynny aluminiowe zamontowane bezpośrednio przy elementach z innych metali (poza stalą nierdzewną), będą ulegać korozji kontaktowej. Z kolei rynny miedziane mogą wywoływać taką korozję w sąsiadujących z nimi metalowych, niemiedzianych elementach. Trwałość rynien z PVC i stali powlekanej określa się na mniej więcej 50 lat. Najmniej trwałe są rynny z stali ocynkowanej, które bardzo łatwo korodują; ich trwałość to 10-20 lat.

Piękna rynna przy pięknym dachu

Rodzaj orynnowania dobiera się do architektury budynku, wykończenia elewacji, a także rodzaju i koloru pokrycia dachowego. Jeśli chodzi o różnorodność kształtów rynien, zdecydowaną przewagę mają rynny metalowe, które dostępne są również w wersji o prostokątnym przekroju czy kwadratowym przekroju.

Producenci pokryć dachowych, a konkretnie blachy płaskiej i blachodachówek, często mają w ofercie także elementy orynnowania. Sięgając po materiały na dach i rynny od jednego producenta, mamy gwarancję, że będą do siebie dopasowane, np. w dokładnie takim samym kolorze.

Rynny: dobry stosunek jakości do ceny

Rynny PVC są barwione w masie i - pod warunkiem prawidłowego montażu - nie wymagają dodatkowej konserwacji. Rynny stalowe powlekane po drobnych uszkodzeniach mogą ulegać korozji; powłoki przeważnie nie da się uzupełnić czy odnowić samodzielnie, konieczne jest wymiana fragmentu rynny na nowy.

Przy konserwacji rynien najważniejsze jest ich regularne oczyszczanie z liści, gałęzi i innych zanieczyszczeń, które mogą się do nich dostawać. Zimą uszkodzenia może też wywoływać zsuwający się z dachu śnieg (należy więc montować płotki przeciwśnieżne na dachu) i zamarzająca woda - temu drugiemu problemowi zapobiega się, dbając o swobodny przepływ wody w rynnie. Regularnie należy też sprawdzać szczelność w miejscach łączenia; w razie nieszczelności najłatwiejsza będzie wymiana uszczelek w systemach PVC.

Najdroższe są rynny miedziane, najtańsze będzie orynnowanie wykonane z PVC (jednak pomiędzy różnymi produktami, pochodzącymi od różnych producentów, występują bardzo duże różnice). Ze względu na dobry stosunek ceny do jakości, najczęściej stosuje się rynny z PVC i stali powlekanej.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Akcesoria do rynien
Modne szare dachy: dachówki, blacha czy płytki?
Montaż orynnowania: rynny plastikowe i metalowe

Skomentuj:

Wybieramy rynny: zalety i wady różnych materiałów

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej