Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Montaż orynnowania: rynny plastikowe i metalowe

opracowanie Iwona Szczepaniak

Rynny i rury z metalu lub PVC są równie popularne i dobrze spełniają swoją funkcję - pod pewnymi warunkami. Ważne, żeby nie tylko dobrze zaprojektować wielkość systemu orynnowania - nawet najlepiej zaprojektowany spełni swoje zadanie tylko wtedy, gdy rynny dobrze się zamontuje.

orynnowanie, rynny, montaż rynny
Rynny należy montować ze spadkiem (0,2 - 0,5 proc.) w kierunku rury spustowej
Fot. Galeco
Rynny metalowe wykonuje się z różnego rodzaju blach - od najtańszych, ocynkowanych, do najdroższych - z miedzi. Są bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych niż te wykonane z PVC, dlatego warto je zastosować szczególnie w rejonach, gdzie występują częste i intensywne opady deszczu lub śniegu. Lepiej sprawdzają się też na silnie nasłonecznionych dachach, ponieważ mają mniejszą rozszerzalność cieplną niż rynny z PVC.

Systemy z PVC doskonale sprawdzają się w klimacie nadmorskim. W takich rejonach występuje duże stężenie soli, która może powodować przyspieszoną korozję rynien stalowych, zupełnie nie szkodzi natomiast plastikowym (ale także miedzianym i cynkowo-tytanowym). Rynny plastikowe lepiej jest też wybrać wtedy, gdy wokół domu rosną drzewa i na jego dach mogą spadać gałęzie. Takim rynnom nie grożą bowiem zarysowania powłoki ochronnej jak powlekanym rynnom ze stali. Są barwione w masie, co oznacza, że nawet głębsze zarysowania nie będą zauważalne.

Prawidłowy montaż rynien metalowych

Haki powinny być przykręcone do krokwi lub łat. Haki rozmieszcza się co 40-60 cm; powinny się one znaleźć w odległości 2 cm od krawędzi sztucera lub narożnika, a skrajne - odsunięte od bocznej krawędzi okapu na około 15 cm.

Rynny muszą mieć spadek w kierunku rury spustowej (producenci zalecają zwykle 0,2 do 0,5 proc., czyli 2 do 5 mm na 1 m długości). Aby woda trafiała do rynny, co najmniej połowa jej szerokości (a lepiej 2/3) powinna wystawać poza okap, ale tak, by nie zniszczył jej zsuwający się z dachu śnieg.

Obejmy rur mocuje się do ścian zewnętrznych. Głębokość zakotwienia obejmy powinna wynosić co najmniej 6 cm, a zaleca 10-16 cm i taką długość mają standardowe wkręty lub trzpienie do obejm. Do ścian z ociepleniem trzeba zastosować wkręty o długości 20-22 cm. Odległość między sąsiednimi obejmami nie powinna przekraczać 2 m.

Rury spustowe rozmieszcza się co 12-20 m, w narożach domu i pod koszami dachowymi. Na dachach o długości do około 10 m montuje się zwykle jedną rurę na końcu rynny. Z dłuższych dachów sprowadza się wodę jedną rurą umieszczona pośrodku (rynny muszą mieć spadek od końców do środka) lub dwiema rurami na końcach rynny (spadek rynien od środka okapu do wlotów rur spustowych).

Rynny plastikowe: jak je dobrze zamontować

Rynny plastikowe wymagają przy montażu ostrożnego traktowania. W niskiej temperaturze tracą elastyczność i stają się kruche; zmniejsza się też ich odporność na uderzenia. Z tego względu podczas montażu rynien PVC prowadzonego późną jesienią lub zimą, trzeba zachować większą ostrożność. Należy też chronić rynny przed zaspami śnieżnymi zsuwającymi się z dachu, które podczas uderzenia mogą je odkształcić lub uszkodzić.

Latem z kolei warto pamiętać o tym, że PVC ma stosunkowo duży współczynnik rozszerzalności liniowej [0,07 mm/ (mK), więc jeśli luzy dylatacyjne pozostawione między łączonymi elementami będą zbyt małe, system może popękać. Dotyczy to zwłaszcza długich rynien i rur spustowych w ciemnych kolorach, które nagrzewają się i odkształcają bardziej niż jasne. Wymagają więc starannego montażu i ograniczenia długości elementów na nasłonecznionych elewacjach.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Montaż orynnowania: rynny plastikowe i metalowe