Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Okna i drzwi

Opracowanie: Katarzyna Wangin

Okna powinny być bardzo ciepłe; zawsze będą zimniejsze niż ściany i dach. Drzwi wejściowe - solidne i ładne; są przecież wizytówką domu. A drzwi wewnętrzne muszą być przede wszystkim dopasowane do wystroju wnętrza.

Wybór okien i drzwi nie jest prostą sprawą. Po pierwsze, oferta jest bardzo duża. Po drugie, zakup powinien być przemyślany, wiąże się bowiem ze sporym wydatkiem. Poszukiwania warto zacząć odpowiednio wcześniej, mimo że zamówienie można składać dopiero po wybudowaniu domu, gdy da się zwymiarować otwory okienne i drzwiowe (najlepiej, żeby zrobił to przedstawiciel firmy). Absolutnie nie można tego natomiast zostawiać na ostatnią chwilę - na niektóre modele drzwi czeka się nawet trzy miesiące.

Przy okazji zamawiania stolarki warto się zastanowić nad montażem firmowym: zdecydowanie ułatwi nam to załatwienie ewentualnej reklamacji.

Jak wybierać

  • Okna. Powinny nie tylko być ładne i trwałe, ale też jak najlepiej chronić dom przed zimnem i hałasem. Wybierając, należy zatem zwracać uwagę na wartość współczynnika U całego okna i jego izolacyjność akustyczną. Warto pamiętać, że współczynniki U pakietów szybowych i ram są inne - szyb są lepsze, więc zwykle ta właśnie informacja jest podawana przez producentów. Nowoczesne okna szkli się szybami zespolonymi, jedno- lub dwukomorowymi, w których tafle szkła oddziela ramka dystansowa. Przestrzeń między szybami wypełniona jest gazem szlachetnym lub rzadziej - suchym powietrzem. Rodzaj szyb ma duży wpływ na właściwości całego okna - można wybrać na przykład szkło niskoemisyjne (chroni przed ucieczką ciepła), absorpcyjne (zmniejsza nagrzewanie pomieszczeń), dźwiękochłonne, samoczyszczące (ze specjalną powłoką, umożliwiającą rozkład zanieczyszczeń pod wpływem promieni UV) czy ochronne. Oczywiście im bardziej "specjalistyczny" będzie pakiet szybowy, tym droższe będzie okno.

  • Drzwi wewnętrzne. Przed zamówieniem drzwi trzeba ustalić:

    - w którą stronę mają się otwierać; w łazienkach, toaletach i kotłowniach muszą otwierać się na zewnątrz, w pozostałych pomieszczeniach o kierunku otwierania decyduje tylko wygoda;

    - czy mają być lewe czy prawe; trzeba wybrać wygodniejsze i uważać, żeby nie zaplanować włącznika światła za drzwiami.

  • Drzwi zewnętrzne. Muszą być szczelne, ciepłe - najlepiej o współczynniku U poniżej 2 (zgodnie z przepisami powinien on wynosić maks. 2,6) - i bezpieczne. Nie ma natomiast przepisów dotyczących kierunku, w jakim powinny otwierać się drzwi wejściowe. Częściej wybiera się te otwierane na zewnątrz; są bezpieczniejsze (trudniej wypchnąć je z zawiasów) i bardziej szczelne (wiatr dociska je do ościeżnicy). Z drugiej strony - wymagają szerokiego podestu, by podczas otwierania nie trzeba było cofać się do jego krawędzi, ryzykując upadkiem.

    Na przykładzie czterech domów

    Na koszt budowy największy wpływ ma oczywiście wielkość domu. Ale nie tylko. Niezwykle duże znaczenie ma także jego architektura. Może ona decydować nie tylko o całości kosztów, ale także o koszcie budowy poszczególnych elementów. Przyjrzyjmy się temu na przykładzie czterech domów o niemal takiej samej powierzchni użytkowej.

    Dom pierwszy, parterowy - Fortuna

    Powierzchnia użytkowa: 126,17 m2

    Autorzy projektu: arch. Dominika Kintzi-Kmiecik, arch. Robert Wójciak

    ARCHIPELAG; www.archipelag.pl

    Zestawienie stolarki:

  • okna:

    92×176 cm - 12 szt.

    114×260 cm - 3 szt.

  • świetlik tunelowy: 2 szt.

  • drzwi zewnętrzne:

  • 110×230 cm - 1 szt.

  • drzwi wewnętrzne:

    90×210 cm - 3 szt.

    90×210 cm (łazienkowe) - 3 szt.

    110×210 cm - 1 szt.

    Dom drugi, parterowy - Zadębie

    Powierzchnia użytkowa 124,81 m2

    Autor projektu: arch. Władysław Piwowarczyk

    DOM-PROJEKT; www.dom-projekt.pl

    Zestawienie stolarki:

  • okna:

    90×120 cm (z łukiem) - 1 szt.

    90×140 cm - 2 szt.

    180×140 cm - 2 szt.

    180×150 cm - 4 szt.

    120×180 cm (z łukiem) - 3 szt.

    180×230 cm (tarasowe) - 1 szt.

  • drzwi wewnętrzne:

    140×210 cm - 1 szt.

    160×210 cm - 1 szt.

  • 90×210 cm - 4 szt.

    90×210 cm (łazienkowe) - 1 szt.

  • drzwi zewnętrzne:

    110×230 cm - 1 szt.

  • okna połaciowe:

    78×140 cm - 1 szt.

    Dom trzeci, z poddaszem - LMP 42

    Powierzchnia użytkowa: 127,4 m2

    Autorzy projektu: arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska, arch. Miłosz Lipiński, arch. Julitta Chmiel-Sobieralska

    M.&L. LIPIŃSCY; www.lipinscy.pl

    Zestawienie stolarki:

  • okna:

    148×148 cm - 2 szt.

    216×180 cm (trójkątne) - 4 szt.

    88×230 cm - 3 szt.

    178×230 cm - 1 szt.

  • drzwi wewnętrzne:

    90×205 cm - 1 szt.

    80×205 cm - 4 szt.

    80×200 cm (łazienkowe) - 4 szt.

  • drzwi zewnętrzne:

    90×230 cm - 1 szt.

    Dom czwarty, z poddaszem - Dom w bazylii

    Powierzchnia użytkowa: 125,0 m2

    Autor projektu: arch. Barbara Mendel

    ARCHON+; www.archon.pl

    Zestawienie stolarki:

  • okna:

    120×120 cm - 4 szt.

    50×140 cm - 2 szt.

    100×140 cm - 3 szt.

    120×140 cm - 2 szt.

    150×140 cm - 1 szt.

    180×150 cm - 1 szt.

    270×190 cm - 1 szt.

    270×230 cm (tarasowe) - 1 szt.

  • okna połaciowe:

    78×118 cm - 6 szt.

  • drzwi zewnętrzne:

    110×230 cm - 1 szt.

  • drzwi wewnętrzne:

    80×200 cm - 5 szt.

    80×200 cm (łazienkowe) - 2 szt.

    90×200 cm - 1 szt.

    Okna drewniane

    Do produkcji ram okiennych można użyć różnych gatunków drewna, na przykład:

  • sosny - to podstawowy surowiec do wyrobu okien. Jest stosunkowo trwałe i wytrzymałe, a jednocześnie sprężyste i łatwe w obróbce. Łatwo daje się impregnować i malować;

  • świerku - jest tańszy niż sosna, ale ma gorsze właściwości: łatwo pęka, źle się struga i ma dużo sęków.

    Uwaga! Okna można robić tylko ze świerku górskiego; świerk nizinny jest mało odporny na zawilgocenie i korozję biologiczną;

  • modrzewia - to najlepsze drewno budowlane z gatunków iglastych: jest bardzo odporny na wilgoć, prawie się nie odkształca. Jest drogi;

  • dębu - najlepszy spośród rodzimych drzew iglastych. Jest trwały i odporny na zmienne warunki wilgotnościowe. Wada to wysoka cena. Uwaga! Do produkcji okien z dębu powinno się używać tylko twardzieli z pnia drzewa, ponieważ część bielasta jest podatna na niszczenie przez owady.

    Ostatnio bardzo popularne są też okna z mahoniu czy raczej - pseudomahoniu. Okna z prawdziwego drewna mahoniowego (afrykańskiego lub południowoamerykańskiego) powinny być przynajmniej dwukrotnie droższe od sosnowych. Okna "mahoniowe" cenowo zbliżone do sosnowych produkowane są zaś z azjatyckiego drewna mahoniopodobnego, najczęściej o nazwie red meranti. Łatwo tu o nadużycia, gdyż odmian red meranti są setki, a nie każda z nich nadaje się do produkcji okien. Jedyną możliwością sprawdzenia zastosowanego gatunku drewna meranti jest sprawdzenie jego ciężaru. Jeśli okno z meranti jest znacznie lżejsze od swojego sosnowego odpowiednika, lepiej go nie kupować. Okno z drewna o tak małej gęstości nie będzie trwałe.

    Ramy okienne robi się z drewna klejonego warstwowo - to zapobiega ich ewentualnemu paczeniu się. Niektórzy producenci kleją ramy także na wysokości. Zabieg ten nie pogarsza właściwości drewna, przeciwnie - wzmacnia konstrukcję ramy. Jedyną niedogodnością mogą być widoczne miejsca łączenia (nie ma to jednak znaczenia, jeśli okna malowane będą farbą kryjącą).

    Podczas produkcji okna drewniane są impregnowane, co zabezpiecza je przed owadami, grzybami i promieniami. Trwałość poprawiają też powłoki wykończeniowe z lakieru lub farby; powinny one być nałożone co najmniej w trzech warstwach; łączna grubość warstw powłoki transparentnej musi wynosić 60-80 um (mikrometrów), a kryjącej - 100-120 um.

    Uwaga! Niektóre okna drewniane mają od zewnętrznej strony zamontowaną nakładkę aluminiową, która chroni je przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych i zwiększa ich trwałość.

    Ramy drewniane mają szerokość 68 mm i współczynnik izolacyjności cieplnej U>1,2. Jest to bliskie współczynnikowi U pakietu szybowego (zwykle wynosi on 1,1).

    Ile kosztuje komplet okien drewnianych

    Rodzaj okienDom pierwszyDom drugiDom trzeciDom czwarty
    STOLBUD WŁOSZCZOWA, drewno: sosnowe, trójwarstwowo klejone, impregnowane i malowane dwukrotnie na biało; szklenie: pakiet dwóch szyb z powłoką niskoemisyjną (4/16/4), wypełniony argonem, U<1,1; klamka: biała, aluminiowa www.stolbud.pl20 444 zł19 236 zł27 646 zł15 946 zł
    Comfort 1, MS POMORSKA FABRYKA OKIEN, drewno: meranti, lazur; szklenie: szyba termo U = 1,0 (4/16/4) z ciepłą ramką MS www.ms.pl34 234 zł31 043 zł45 677 zł29 532 zł
    Elegancja, NATURA, drewno: sosna extra, kolor afromozja; szklenie: ciepły pakiet szybowy Top-Glas Ultra 4/16/4, U szyby = 1,0; wyposażenie: uszczelka piankowa Q-lon, okucie obwiedniowe Roto NT; klamka: Hoppe Luxembourg Secustik, kolor aluminium www.natura.pl24 996 zł23 879 zł35 875 zł22 397 zł
    Okna z PVC

    Ramy okien z wielokomorowych profili z utwardzanego PVC niekoniecznie muszą być białe (choć te są najtańsze). Obecnie można wybierać z wielu kolorów albo zamówić okna z ramami z fakturowaną okleiną imitującą drewno.

    Wybór koloru czy kształtu okna jest jednak kwestią projektu i gustu; trudniejszą sprawą dla inwestora będzie z pewnością wybór okna o najlepszej konstrukcji. Producenci prześcigają się w mnożeniu komór wewnątrz ramy: oferują profile pięcio-, sześcio, a nawet siedmiokomorowe. Jednak uwaga: parametry okna nie zależą tylko od liczby komór. Ważna jest także szerokość ramy. W prostych i tanich oknach ma ona 60 mm - i niezależnie od tego, ile zmieści się w niej komór powietrznych, jej współczynnik przenikania ciepła U będzie wynosił co najwyżej 1,5-1,6. Taka rama pogarsza więc izolacyjność całego okna. Okna z profili o szerokości powyżej 70 mm są nie tylko "cieplejsze", ale też bardziej sztywne (mogą mieć wewnątrz szersze, a zatem solidniejsze usztywnienia metalowe). Ich cena jest nieznacznie wyższa od ceny okien z cieńszych profili.

  • Ponieważ PVC dość łatwo się odkształca pod wpływem zmian temperatur, w głównych komorach profili umieszcza się specjalnie dopasowane kształtowniki stalowe, usztywniające konstrukcje; o ich obecności świadczą wkręty na całym zewnętrznym obwodzie okna (by sprawdzić, czy profil ma usztywnienie, można też przyłożyć do ramy magnes).

    Uwaga! Dostawca profili to nie jest to samo, co producent okna. Nazwy VEKA, ALUPLAST, BRÜGMANN czy REHAU - pojawiające się na ulotkach reklamowych - to marki dostawców profili. A profil to tylko jeden z wielu elementów okna. W zakładach produkcyjnych wzmacnia się go stalą, zgrzewa w ramy, szkli, dodaje okucia. To, czy okno jest dobre, czy nie, zależy więc od jego producenta, a nie od dostawcy profilu. A najprostszym sprawdzianem producenta jest pytanie, czy może udostępnić dokument o nazwie "Certyfikat Zgodności z Aprobatą Techniczną" lub deklarację takiej zgodności popartą wynikami badań laboratoryjnych. To podstawowe dokumenty, które powinien pokazać klientowi każdy rzetelny sprzedawca.

    Ile kosztuje komplet okien z PVC

    Rodzaj okienDom pierwszyDom drugiDom trzeciDom czwarty
    STOLBUD WARSZAWA, profile: Veka, 3-kom., Softline, białe; szklenie: szyba U = 1,1; wyposażenie: próg montażowy, kotwy, klamka, blokada antyprzeciągowa, mikrowentylacja; okucia: Winkhaus www.stolbudwawa.com.pl8304 zł11 203 zł12 277 zł8757 zł
    STOLBUD WARSZAWA, profile: Veka, 5-kom., Softline, kolor dowolny; szklenie: szyba U = 1,1; wyposażenie: próg montażowy, kotwy, klamka, blokada antyprzeciągowa, mikrowentylacja; okucia: Winkhaus www.stolbudwawa.com.pl9216 zł11 921 zł13 847 zł9826 zł
    Elita, JEZIERSKI, profile: szer. 82 mm, 5-kom., kolor - wiśnia antyczna; szklenie: pakiet szybowy 4/16/4; U = 1,0; wyposażenie: termoramka SWISSPACER; szpros 18 mm; klamka Hoppe Secustik; okucia: Winkhaus Autopilot www.jezierski.pl13 900 zł16 500 zł22 500 zł14 000 zł
    Exclusive, JEZIERSKI, profile: szer. 90 mm, 7-kom., białe; szklenie: pakiet szybowy 4/12/4, U = 0,7; wyposażenie: termoramka SWISSPACER; szpros 18 mm; klamka Hoppe Secustik; okucia: Winkhaus Autopilot www.jezierski.pl17 700 zł20 700 zł29 600 zł18 900 zł
    MSline, profile 5-kom., 1-str. złoty dąb; szklenie: szyba U = 1,0, ciepła ramka MS; wyposażenie: mechanizm Roll-Royce naprowadzający skrzydło do ramy, klamka Secustic biała; okucia: antywłamaniowe www.ms.pl15 742 zł15 221 zł19 128 zł14 120 zł
    Tytanowe termo-MS, profile 5-kom. ze wzmocnieniami termicznymi, białe, szklenie: j.w.; wyposażenie: mechanizm Roll-Royce naprowadzający skrzydło do ramy, klamka Secustic biała; okucia: antywłamaniowe www.ms.pl14 484 zł13 917 zł18 279 zł13 506 zł
    Okna dachowe

    Okna dachowe (połaciowe) można montować w każdym dachu, którego pochylenie jest większe niż 15°. Typowe okna to prostokąty o wymiarach od 55×78 cm do 114×140 cm. Można też zamówić nietypowe, na przykład przeznaczone do walcowych (zaokrąglonych) dachów. Okna dachowe można montować pojedynczo, albo łączyć w zestawy - jedno nad drugim lub zetknięte bokami. Okna połaciowe mogą być zrobione z:

  • drewna sosnowego klejonego warstwowo. Od strony zewnętrznej ramy są zazwyczaj osłonięte blachą (z aluminium, miedzi, tytanocynku). Jeśli osłony takiej nie ma, okna drewniane co kilka lat trzeba oczyścić i pomalować. Niektóre okna drewniane wykończone są od wewnątrz powłoką poliuretanową; stosuje się je w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności;

  • profili PVC o budowie komorowej, usztywnionych rdzeniem stalowym. Okna z plastiku nie wymagają żadnej konserwacji poza myciem. Trwałość i wytrzymałość obu rodzajów okien jest podobna. Okna połaciowe mają szyby zespolone; zewnętrzna jest zwykle ze szkła hartowanego, o większej odporności na uderzenia. Szyby mogą być laminowane folią chroniącą przed rozpryskiwaniem się rozbitego szkła, antywłamaniową, lustrzaną, absorpcyjną, refleksyjną, można też zamówić okna z witrażem.

    Uwaga! Tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania okien, można zamontować świetliki tunelowe.

    Ile kosztuje komplet okien dachowych

    Rodzaj okienDom pierwszyDom drugiDom trzeciDom czwarty
    FTS-V 07, FAKRO, obrotowe; materiał: drewno; szklenie: U = 1,0, szyba wewn. termoizolacyjna, zewn. - hartowana, nawiewnik V10, klamka w dolnej części skrzydła, dwustopniowe mikrouchylenie; kołnierz: EZV07 www.fakro.pl-1111 zł-6048 zł
    SLT, FAKRO, świetlik tunelowy, średnica 30 cm, elastyczny tunel o długości 2,1 m www.fakro.pl1980 zł---
    FPP 07, FAKRO, podwójny system otwierania (uchylno-obrotowe); materiał: drewno; szklenie: U = 1,0, szyba wewn. termoizolacyjna, zewn. - hartowana, nawiewnik V35, klamka w dole skrzydła, 2-st. mikrouchylenie; kołnierz: EZV07 www.fakro.pl-1750 zł-9924 zł
    SLT, FAKRO, świetlik tunelowy, średnica 30 cm, elastyczny tunel o długości 2,1 m www.fakro.pl1980 zł---
    Okna wysokoosiowe 735 H, ROTO FRANK, obrotowe, z osią obrotu w 3/4 wys. skrzydła; materiał: drewno, jasna sosna; szklenie: U = 1,1, szyba zewn. hartowana; kołnierz: do pokryć profilowanych www.roto.pl-1330 zł-7404 zł
    Okna wysokoosiowe 735 K, ROTO FRANK, obrotowe, z osią obrotu w 3/4 wys. skrzydła; materiał: 3-komorowy profil PVC, biały; szklenie: U = 1,1, szyba zewn. hartowana; kołnierz: do pokryć profilowanych www.roto.pl-1496 zł-8341 zł
    GGL 3059 M08, VELUX, obrotowe (180°, z blokadą); materiał: drewno sosn. impregn., dwukrotnie lakierowane; szklenie: U = 1,1, szyba zewn. hartowana, wewn. z powłoką niskoemisyjną, argon; kołnierz: szary, aluminium

    www.velux.pl-1309 zł-7800 zł
    TWF, VELUX, świetlik tunelowy, średnica 35 cm, elastyczny tunel o długości 2 metrów www.velux.pl2000 zł---
    GZL 1054 M08, VELUX, obrotowe (180°, z blokadą); materiał: drewno sosn. impregnowane, lakierowane; szklenie: U = 1,1, szyba zewn. hartowana, wewn. z powłoką niskoemisyjną, argon; kołnierz: szary, aluminium www.velux.pl-1032 zł-6196 zł
    TWF, VELUX, świetlik tunelowy, średnica 35 cm, elastyczny tunel o długości 2 metrów www.velux.pl2000 zł---
    Drzwi zewnętrzne

    W większości domów jednorodzinnych montuje się drzwi zewnętrzne jednoskrzydłowe. Muszą one mieć przynajmniej 90 cm szerokości - także wtedy, gdy montuje się je z półskrzydłami (stałymi lub rozwieralnymi). Wysokość to co najmniej 2 m. Ościeżnica drzwi zewnętrznych może być drewniana albo z profili stalowych lub aluminiowych; najsztywniejsze i najwytrzymalsze są ościeżnice stalowe. Skrzydło to rama z obustronnym poszyciem z płyt lub płycin, z ociepleniem z wełny mineralnej lub styropianu i uszczelkami (chronią przed przenikaniem zimna, wilgoci, zanieczyszczeń i hałasu) na obwodzie. Skrzydła mogą być: drewniane (zaimpregnowane i wykończone lakierem lub farbą), stalowe (z blachy ocynkowanej, wykańczane farbami proszkowymi lub winylowymi), aluminiowe (wypełnione pianką poliuretanową, najczęściej pokryte blachą aluminiową, lakierowaną lub foliowaną), z PVC (z powierzchnią wykończoną folią z powłoką akrylową lub dodatkowymi warstwami z PVC).

    Okucia w drzwiach zewnętrznych są bardziej masywne niż te w drzwiach montowane wewnątrz budynków. Powinny to być przynajmniej trzy zawiasy - przy czym pośredni ma znajdować się na wysokości 2/3 skrzydła (od dołu) i nie więcej niż trzy zamki - większa liczba nie poprawi znacząco bezpieczeństwa, a niepotrzebnie osłabi konstrukcję. Najlepszą ochronę zapewniają atestowane drzwi antywłamaniowe (z atestem IMP - Instytutu Mechaniki Precyzyjnej). Mogą one mieć różne klasy; najodporniejsze na włamania są drzwi klasy C według klasyfikacji IMP (klasy 3 lub 4 wg normy europejskiej). Klasę można sprawdzić, prosząc sprzedawcę o zaprezentowanie certyfikatu IMP lub sprawdzając tabliczkę znamionową, wydaną przez IMP (muszą ją mieć każde oryginalne atestowane drzwi antywłamaniowe) - znajduje się ona na rancie od strony zawiasów.

    Ile kosztują drzwi zewnętrzne

    Rodzaj drzwiDom pierwszyDom drugiDom trzeciDom czwarty
    Antywłamaniowe, kl. A, STOLBUD WŁOSZCZOWA, materiał: drewno sosnowe klejone, grub. 68 mm, impregnowane i malowane na biało; zamki: zapadkowo-zasuwkowy na wkładkę bębenkową, zasuwkowy na wkładkę, bolec antywłamaniowy; wyposażenie: 3 zawiasy, zestaw szybowy grub. 24 mm ze szkła bezpiecznego (antisol), próg aluminiowy, klamka i rozetka (białe) www.stolbud.pl2784 zł2130 zł2238 zł2784 zł
    Madison, NATURA, materiał: drewno sosnowe extra, kolor afromozja; zamki: wkładka Abloy Protect kl. C, zamek listwowy Roto MVD 500; wyposażenie: klamka Hoppe Luxemburg kolor aluminium, próg Aluron ATD-76, zawiasy antywłamaniowe Simonswerk Baka Protect 3D MSTS www.natura.pl4200 zł4200 zł4200 zł4200 zł
    TT, GERDA, 2 klasa odporności antywłamaniowej; materiał: ocynkowana blacha pokryta laminatem w kolorze drewna, wypełnienie z pianki poliuretanowej; zamki: główny Gerda ZW1000 kl. C i dodatkowy ZW500 z wkładką WKE1; wyposażenie: szyld dzielony (z osłoną zamka)w kolorze złotym, wizjer DAK www.gerda.pl1120 zł1120 zł1120 zł1120 zł
    GTT, GERDA, 2 klasa odporności antywłamaniowej; materiał: ocynkowana blacha pokryta laminatem w kolorze drewna, wypełnienie z pianki poliuretanowej; zamki: główny Gerda ZW1000 kl. C i dodatkowy ZW500 z wkładką WKE1; wyposażenie: szyld dzielony w kolorze złotym, przeszklenie (szkło weneckie Mira Star) www.gerda.pl1389 zł1389 zł1389 zł1389 zł
    Wenecja Plus, BORYSZEW, materiał: blacha 0,6 mm.wykończona folią PVC w kolorze złoty dąb, ocieplenie z pianki poliuretanowej; zamki: 2 zamki, w tym górny trzybolcowy; wyposażenie: 3 zawiasy regulowane z blokadą antywyważeniową, 2 zespoły szybowe ze szkłem bezpiecznym (półksiężyc + prostokąt) www.boryszew.pl1079 zł1079 zł1079 zł1079 zł
    Drzwi wewnętrzne

    Drzwi wewnętrzne jednoskrzydłowe zwykle mają szerokość 70, 80, 90 lub 100 cm, dwuskrzydłowe zaś - 120, 140 oraz 160 cm. Standardowa wysokość drzwi wynosi zazwyczaj 205 cm. Drzwi w innych wymiarach można zrobić na zamówienie i za dopłatą (15-20%).

    Ościeżnica drzwi wewnętrznych najczęściej wykonana jest z drewna lub płyty drewnopochodnej. Jej standardowa szerokość to 9,5 cm. Są też ościeżnice o regulowanej szerokości, które można dopasować do ścian o różnej grubości.

    Skrzydła drzwi wewnętrznych z reguły robi się z:

  • drewna - mogą być fabrycznie bejcowane, lakierowane, pomalowane farbami kryjącymi albo oklejone fornirem; są też drzwi z surowego drewna, przeznaczone do samodzielnego wykończenia;

  • płyt drewnopochodnych - czyli z twardych płyt HDF (o gęstości powyżej 800 kg/m3) albo półtwardych MDF (ok. 700 kg/m3). Płyty HDF są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne (zadrapania, łuszczenie i pęknięcia) niż drewno; płyty MDF łatwiej natomiast poddają się obróbce mechanicznej. Drzwi z płyt mogą mieć powierzchnię gładką albo fakturowaną, imitującą drewno. Wykończone są farbą kryjącą, fornirem albo laminatem.

    Drzwi wewnętrzne mogą być pełne (lepiej chronią przed hałasem) lub z przeszkleniem (pomagają doświetlić ciemny hol czy klatkę schodową i powiększyć optycznie pomieszczenia). Zamiast szkła przezroczystego w drzwiach stosuje się zwykle szkło ornamentowe (z wytłaczaną powierzchnią), piaskowane - matowe na całej powierzchni szyby albo z przezroczystą aplikacją, kolorowe - barwione w masie lub polakierowane albo witrażowe.

    Uwaga! Choć w domach jednorodzinnych nie jest to wymagane, w niektórych pomieszczeniach warto zamontować drzwi specjalne:

  • przeciwpożarowe (w kotłowni, przejściu do garażu). W razie pożaru zapewniają więcej czasu na ewakuację. Mogą być metalowe lub drewniane, a także ze specjalnym ognioodpornym przeszkleniem. Na ich obwodzie montuje się uszczelki pęczniejące pod wpływem wysokiej temperatury, które nie dopuszczają do rozprzestrzeniania się dymu i płomieni;

  • akustyczne (np. w pomieszczeniach gospodarczych, pralni). Zależnie od typu mają izolacyjność 27, 32, 37 lub 42 dB. Dla porównania, izolacyjność akustyczna standardowych drzwi to ok. 20 dB.

    Ile kosztuje komplet drzwi wewnętrznych

    Rodzaj drzwiDom pierwszyDom drugiDom trzeciDom czwarty
    Denver, STOLBUD WŁOSZCZOWA, skrzydło: rama z drewna, obłożona płytą wiórową, wytłaczaną, kolor - lazur teak; ościeżnica: drewno, lazur teak; wyposażenie: zawiasy, zamek, szkło ornamentowe, kratka wentylacyjna/ tuleje w drzwiach łazienkowych, klamka w kolorze złotym www.stolbud.pl3535 zł5311 zł6454 zł4840 zł
    Aria, NATURA, skrzydło: rama i obłogi: drewno sosnowe, kolor - cypryjski gaj; wyposażenie: zamek wpuszczany Abloy, 2 zawiasy Simonswerk Variant, w drzwiach 2-skrzydłowych - rygiel wpuszczany Abloy 849; klamka Hoppe Istambuł i długi szyld w kolorze złotym, szyba Flutes Mat 4 mm www.natura.pl10 160 zł10 930 zł11 430 zł10 160 zł
    Drzwi Pełne, STOLBUD WARSZAWA, skrzydło: rama z drewna iglastego, wypełniona płytą wiórową kanałową, okleina naturalna (dąb, olcha, mahoń, buk, jesion, brzoza, klon) www.stolbudwawa.com.pl6129 zł6984 zł6315 zł5334 zł
    Polka 29, STOLBUD WARSZAWA, skrzydło: rama z drewna iglastego, wypełniona płytą wiórową kanałową, okleina naturalna (buk), przeszklenie www.stolbudwawa.com.pl7265 zł10 560 zł9126 zł8017 zł
  • Udostępnij

    Przeczytaj także

    Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
    Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
    Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

    Polecane

    Okna nietypowe - ile zyskasz zamieniając je na typowe
    Jak rozpoznać dobre okno z drewna
    Zepsuta klamka okienna

    Skomentuj:

    Okna i drzwi

    Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

    Czytaj więcej