Instalacja odgromowa w domu jednorodzinnym - Fot. Rys. Wawrzyniec Święcicki
Instalacja odgromowa to zespół połączonych ze sobą elementów, których zadaniem jest przejęcie prądu wyładowania piorunowego i odprowadzenie go bez szkody dla budynku i znajdujących się w nim urządzeń jak najkrótszą drogą do ziemi.
1 z 5Instalacja odgromowa w domu jednorodzinnym - Fot. Rys. Wawrzyniec Święcicki
2 z 5Zwód pionowy na kominie murowanym - Fot. Rys. Wawrzyniec Święcicki
3 z 5Zwód pionowy na kominie wentylacyjnym - Fot. Rys. Wawrzyniec Święcicki
4 z 5Zwody poziome (wzdłuż kalenicy i przy bocznej krawędzi dachu), stanowiące połączenie z przewodem odprowadzającym - Fot. Rys. Wawrzyniec Święcicki
5 z 5Przewód łączeniowy i uziom otokowy - Fot. Rys. Wawrzyniec Święcicki
Kompletny system ochrony odgromowej składa się z instalacji odgromowej i przepięciowej.
Instalacja odgromowa. W Polsce najczęściej stosowana jest tradycyjna instalacja odgromowa, z wieloma ostrzami odgromowymi połączonymi ze sobą siecią przewodów. Zabezpiecza budynek przed bezpośrednim działaniem prądu piorunowego: w razie uderzenia pioruna instalacja sprowadza ten prąd bezpiecznie do ziemi.
Obok tradycyjnej instalacji odgromowej od niedawna stosuje się również system z aktywnym ostrzem odgromowym połączonym przewodem odprowadzającym z uziemnieniem. Przechwyca ono bezpośrednie trafienie pioruna zanim dotrze on do budynku, a następnie bezpiecznie odprowadza go do ziemi.
Instalacja przepięciowa. Zapewnia ochronę urządzeń oraz instalacji wewnątrz budynku. Służy do tego zespół elementów wewnątrz budynku (np. ograniczniki przepięć).
Skomentuj:
Instalacja odgromowa