Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Inteligentny dom - przyjaciel, czy wróg ?

Tekst: Ewa Zychowicz
System BPT Hoasis - Fot. firma ADD

Jeszcze niedawno o inteligentnym domu mówiło się jako o budynku, w którym będziemy mieszkali w bliżej nieokreślonej przyszłości. Nazwa ta kojarzyła się raczej z budynkami użyteczności publicznej, przede wszystkim biurowcami.

Dziś prawdziwa rewolucja puka do drzwi naszych domów, a właściwie jest już za jego progiem. Każdy może dziś mieć myślący, czyli inteligentny dom, w którym wszystkie instalacje, pracujące zwykle niezależnie od siebie, działają wspólnie, podporządkowane jednemu, centralnemu punktowi sterowania. Tak właśnie działa zintegrowany system EIB (European Installation Bus ) - Europejska Magistrala Instalacyjna. Ustanawia ona ogólnoeuropejski standard opracowany przez producentów oprzyrządowania inteligentnych domów.

Dom myśli za ciebie

Mówiąc obrazowo i nieco poetycznie, system EIB tłumaczy nasze marzenia o wygodnym i łatwym w obsłudze domu na język komputerowy i wprowadza go do centralnego sterownika. Włączanie alarmu, zamykanie lub otwieranie rolet, gaszenie i zapalanie światła, włączanie termy, czy kaloryferów odbywa się po naciśnięciu przycisku na centralnym panelu. Oczywiście można to zrobić również z dużej odległości, używając do tego celu pilota.

- Po wakacjach dom wyglądał, jakbyśmy go nigdy nie opuszczali - opowiada właściciel inteligentnego domu. Nawodniony ogród, otwarte okiennice, odsłonięte żaluzje. Wnętrza oświetlone i ogrzane do odpowiadającej nam temperatury. Jadąc do domu, włączyliśmy nawet naszą ulubiona muzykę aby powitała nas po przekroczeniu jego progu -.

Modułowa struktura systemu EIB pozwala na nowoczesne łączenie wielu różnych podsystemów. Dobrze zaprojektowany budynek jest elastyczny, czyli otwarty na zmiany w jego strukturze wynikające z rozwoju coraz bardziej nowoczesnych technologii. Właściciel domu nie musi się przy tym obawiać naruszenia stabilności całego systemu.

Co więcej, pomiędzy poszczególnymi podsystemami następuje wzajemna wymiana informacji, dzięki czemu możliwa jest samokontrola całego otoczenia.

W zależności od wielu czynników (na przykład natężenia światła, temperatury, ruchu domowników, siły wiatru, natężenia deszczu), lub zgodnie z ustaleniami użytkownika, podejmowane są działania, które mają zapewnić opiekę nad domem bez udziału domowników.

O czym myśli dom ?

Oto kilka przykładów, pokazujących jak działa system EIB i z jakich elementów się składa:

  • Inteligentny zamek.
  • Dom doskonale wie, który z domowników przekroczył próg. W zależności od pory dnia ustawi odpowiednią temperaturę w wybranych pomieszczeniach, zapali światła lub włączy ulubioną muzykę. Może także automatycznie zamknąć drzwi po upływie określonego czasu.

  • Czujnik temperatury.
  • Umożliwia optymalne sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacja w zależności od temperatury zewnętrznej. Na przykład rolety zostaną automatycznie podniesione podczas słonecznego dnia w zimie lub opuszczone podczas upału w lecie. Służy to przede wszystkim oszczędzaniu energii

  • Sterowanie oświetleniem.
  • Automatyczne włączanie lub wyłączanie światła w zależności od ruchu domowników i pory dnia , kreowanie światłem nastroju w domu według indywidualnych upodobań.

  • Czujnik wody.
  • W przypadku wycieku wody z instalacji, system zamknie główny zawór wody, a właściciel domu otrzyma SMS z informacją o awarii. System może tez sam zawiadomić o niej odpowiednie służby.

  • Zdalne sterowanie żaluzjami, roletami i markizami.
  • Automatyczne podnoszenie podczas porywistego wiatru, pomoc w utrzymaniu w domu odpowiednich warunków termicznych. Jednym przyciskiem można uruchomić dowolną ich liczbę.

  • Sterowanie urządzeniami AGD.
  • Włączone przed wyjściem z domu i zapomniane żelazko zostanie automatycznie wyłączone. System włączy za to o odpowiedniej porze ekspres do kawy lub zaparzy herbatę na powitanie domownika.

  • Sterowanie sprzętem audio - video.
  • Dzięki temu systemowi właściciele mogą oglądać wnętrze swojego domu przez internet. Odpowiednie zaprogramowanie umożliwia włączanie muzyki na powitanie domowników lub gości.

  • Alarm antywłamaniowy.
  • Przycisk PANIKA zapala światła w całym budynku skutecznie odstraszając potencjalnego złodzieja. Odpowiednie służby (policja lub ochrona) zostają automatycznie powiadomione o próbie wdarcia się do domu.

  • Alarm przeciwpożarowy.
  • Automatyczne powiadomienie straży pożarnej. Zapalają się światła w ciągach komunikacyjnych, ułatwiając ewakuację z budynku. Dopływ gazu zostaje zamknięty.

  • Sterowanie ogrzewaniem.
  • Utrzymywanie komfortowych warunków wewnątrz budynku. Automatyczna regulacja

    temperatury w zależności od pory dnia

  • Symulacja obecności.
  • Dom potrafi oszukać potencjalnych intruzów poprzez włączanie i wyłączanie świateł dokładnie tak samo jak robili to domownicy, na przykład w zeszłym tygodniu.

  • Czujnik deszczu i wiatru.
  • Rolety podniosą się podczas porywistego wiatru. Podczas deszczu okna dachowe zostaną automatycznie domknięte.

    Dom oszczędza energię

    Inteligentny dom pomaga oszczędzać energię zużywaną podczas eksploatacji domu. W rezultacie , jak twierdza eksperci, koszt instalacji i urządzeń systemu EIB zwraca się po 3 - 4 latach.

    Energie oszczędza się w bardzo prosty sposób na przykład dzięki niezależnej regulacji temperatury. W częściach domu, które są wykorzystywane sporadycznie można utrzymywać niższą temperaturę. Można tez spowodować, aby grzejniki w momencie otwierania okien w ciepły dzień same się wyłaczały. Zainstalowanie czujników wiatru i światła powoduje, że zewnętrzne żaluzje same się zamykają, a ich szczebelki same ustawiają się odpowiednio do położenia słońca, zacieniając pomieszczenie.

    Producenci oceniają, że dzięki sterowaniu oświetleniem oszczędza się od 50 do 65 % energii, zaś sterowanie ogrzewaniem przynosi ponad 30 - procentową oszczędność.

    Warto przy okazji przyjrzeć się kosztom instalacji systemu EIB. Właściciel mieszkania o powierzchni 70 mkw. wyda na podstawowy zestaw urządzeń ok. 25 tys. zł. Pełna instalacja systemu EIB (sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, roletami zewnętrznymi, projekt okablowania, rozdzielnice, gniazdka, uruchomienie) w domu jednorodzinnym o powierzchni 250 mkw. kosztuje ok. 130 tys. zł

    Trochę wątpliwości

    Eksperci twierdzą, że awaria systemu EIB jest wykluczona i miejmy nadzieję, że wiedzą co mówią. Wystarczy bowiem tylko trochę wysilić wyobraźnię, aby zdać sobie sprawę, jak nieobliczalne skutki mógłby przynieść nawet niewielki błąd w działaniu tych wszystkich powiązanych ze sobą urządzeń

    Konieczne jest tu jednak pewne zastrzeżenie. Cały ten system może działać w przyjaznym dla siebie otoczeniu. Tam gdzie infrastruktura techniczna utrzymana jest na wysokim poziomie. Znane są bowiem kłopoty użytkowników, na przykład urządzeń alarmowych, nawet bezprzewodowych, w sytuacji gdy lokalna elektrownia wyłącza na wiele godzin dopływ prądu z powodu nadciągającej burzy. W tej sytuacji rozładowują się baterie i akumulatory zainstalowanych urządzeń, a dom sam się "rozbraja".

    Drogie instalacje nic nie pomogą, gdy zewnętrzne żaluzje, źle wykonane przez niesolidnego producenta, zaczynają rdzewieć już po pierwszym deszcz i nie chcą się ruszyć nawet wtedy, gdy rozzłoszczony właściciel wali w nie pięściami. Tak więc najważniejsza jest wysoka kultura techniczna, na która w Polsce jeszcze będziemy musieli trochę poczekać.

    Ile to kosztuje ?

    Ceny urządzeń i usług związanych z instalacją i eksploatacją systemu EIB zależą od powierzchni domu i poziomu wymagań inwestora. Według szacunków firmy SMARTech, kształtują się one następująco (kwoty bez 22 % VAT):

    - Wariant podstawowy (sterowanie oświetleniem) - 200 - 250 zł/mkw

    - Wariant typowy (sterowanie oświetleniem i ogrzewaniem lub roletami - 250 - 350 zł/mkw.)

    - Wariant komfortowy (sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem i roletami oraz klimatyzacją- 350 - 500 zł/mkw.)

    - Wariant luksusowy (sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem klimatyzacją, roletami plus dodatki)

    Ceny obejmują koszt kompletnej instalacji (projektu, okablowania, rozdzielnic, urządzeń EIB, gniazdek i uruchomienia) bez urządzeń wykonawczych, takich jak lampy, grzejniki rolety, itp. Kalkulując koszty instalacji systemu (jak widać z poniższych wyliczeń, nie najmniejsze), warto wziąć pod uwagę komfort jaki dzięki niemu uzyskuje się w domu, a także znaczne oszczędności energii (ok. 30 do 40 % w stosunku do systemów tradycyjnych , dzięki którym wydane pieniądze zwracają się już po kilku latach.

    Jeśli jednak inwestor musi uważać na koszty to może swoje wydatki rozłożyć na kilka lat bowiem system EIB jest otwarty i można go stopniowo rozbudować. Można także zdecydować się na prostsze systemy zamknięte oferujące w mniejszym zakresie niż system EIB sterowanie domowymi urządzeniami. Jednym z nich jest na przykład bezprzewodowy Free Control, bardzo łatwy w użytkowaniu i tani. Poszczególne elementy tego systemu kosztują od 90 do 380 zł. Przy pomocy pilota możemy zdalnie włączać i wyłączać pralkę, piecyk gazowy, czy telewizor lub radio. W skład tego systemu wchodzą także m.in. alarm antywłamaniowy, czujniki ruchu lub dymu i gazu

    Szczegółowe koszty instalacji w przykładowym domu o powierzchni 200 mkw. i przy założeniu komfortowego zakresu funkcji (40 obwodów oświetlenia - w tym cztery ściemniacze, 16 rolet i osiem niezależnych stref ogrzewania oraz profesjonalne usługi):

    * Projekt instalacji i systemu 5 600 zł

    * Instalacja elektryczna 17 000 zł

    * Instalacja TV, tel. PC 3 000 zł

    * Rozdzielnia elektryczna 6 000 zł

    * Gniazdka (100) 230 V, TV, tel., PC 3 000 zł

    * Montaż gniazdek 1 000 zł

    * Wyłączniki lamp 6 336 zł

    * Montaż wyłączników 360 zł

    * Ściemniacze lamp (4) 3 101 zł

    * Sterowniki rolet (16) 3 632 zł

    * Montaż sterowników rolet (16) 320 zł

    * Przyciski EIB (2) 1 356 zł

    * Przyciski EIB z termostatem elektronicznym (8) 8 320 zł

    * Siłowniki grzewcze (8) ze sterownikiem EIB 2 376 zł

    * Zasilacz i uruchomienie EIB 5 071 zł

    ________________________

    Razem netto: 66 472 zł

    Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

    >

    Udostępnij

    Przeczytaj także

    Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
    Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
    Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

    Polecane

    Systemy inteligentnego domu
    Instalacja elektryczna - encyklopedia budowlana
    Co z tym prądem? Skuteczne sposoby na oszczędzanie energii

    Skomentuj:

    Inteligentny dom - przyjaciel, czy wróg ?

    Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

    Czytaj więcej