Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Ogrzewanie pompą ciepła

Tekst: odpowiada Wojciech Kowalski
Kompletna kotłownia - z pompą ciepła, sobnikiem ciepłej wody i magazynującym ciepło zbiornikiem buforowym. - Fot. Materiały firmy: Stiebel-Eltron

Kończymy budowę dużego domu. Obawiamy się, że ogrzewanie go gazem bądź olejem będzie kosztowne. Słyszeliśmy o tanim ogrzewaniu pompą ciepła. Czy można ją zamontować w każdym domu i na co zwracać uwagę, kupując takie urządzenie?

Działanie pompy ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które przetwarza na ciepło energię zgromadzoną w gruncie, wodach podziemnych bądź w powietrzu. Aby tę energię można było pozyskać i przetworzyć, potrzebna jest pewna ilość energii elektrycznej.

Miarą efektywności czyli sprawności pompy ciepła jest stosunek jej mocy grzewczej do ilości pobieranej przez nią energii elektrycznej. Efektywność pompy ciepła jest tym większa, im mniejsza jest różnica temperatury między źródłem a odbiornikiem ciepła, czyli domową instalacją grzewczą.

Jak wybrać źródło ciepła

Właściwy dobór źródła darmowej energii to warunek efektywnej pracy systemu grzewczego z pompą ciepła. Możliwości jest kilka.

Wody gruntowe. To najlepsze zasoby energii, gdyż przez cały rok mają jednakową temperaturę - w granicach od 7,5 do 12 st.C, zapewniają więc wysoką efektywność układu grzewczego przez cały rok.

Aby można było pozyskiwać ciepło z wód gruntowych, konieczne jest wykonanie dwóch studni - eksploatacyjnej, z której pompa pobiera ciepło, i zrzutowej, przez którą schłodzona woda powraca do gruntu.

Z pozyskaniem ciepła z wód gruntowych wiążą się jednak pewne utrudnienia, jak choćby konieczność znalezienia warstwy wodonośnej o odpowiednio dużej wydajności, czy wykonanie - zgodnie z tym co nakazują przepisy - dokumentacji, zwanej operatem wodno-prawnym.

Grunt. Do pozyskiwania ciepła z gruntu służą tzw. kolektory gruntowe, czyli ułożone w ziemi rury z PE, w których krąży nośnik ciepła - mieszanina wody i propylenglikolu. Kolektory gruntowe mogą być trojakiego rodzaju:

- poziome - z rur ułożonych na głębokości od 1,5 do 2 m; zajmują na działce około trzy razy większą powierzchnię od tej, jaką pompa ma ogrzewać - jeśli zatem dom ma 300 m kw., kolektor musi zająć 900 m kw.;

- spiralne - bardzo podobne do poziomych, ale z rurami w układzie spirali; wymagają wykonania wykopu o szerokości około 1 m, głębokości około 1,6 m i długości do 20 m;

- pionowe - które zajmują najmniej miejsca, a zarazem są najbardziej efektywne; rury sondy pionowej w kształcie litery "U" wprowadza się w grunt na głębokość kilkudziesięciu metrów.

Powietrze zewnętrzne. To niewątpliwie najtańsze i najłatwiejsze do pozyskania źródło ciepła, zwłaszcza gdy na działce jest bardzo mało miejsca. Najnowsze pompy ciepła mogą pozyskiwać niskotemperaturowe ciepło z powietrza zewnętrznego nawet, gdy jego temperatura spada do -20 st.C.

Najlepsze ogrzewanie: podłogówka lub ścienne

Efektywność pompy ciepła staje się tym większa, im mniejsza jest różnica temperatury między źródłem a odbiornikiem ciepła, którym jest domowa instalacja grzewcza.

Dlatego pompa współpracuje najefektywniej z systemami niskotemperaturowymi, takimi jak ogrzewanie podłogowe i ścienne. Wprawdzie pompa ciepła może też zasilać instalację grzejnikową, ale maksymalna temperatura, do jakiej będzie podgrzewać wodę, nie przekroczy 65 st.C.

W instalacji z pompą ciepła ważne jest i to, że różnica temperatury między zasilaniem i powrotem nie przekracza 10 st. K (w instalacjach zasilanych kotłami - 20 st. K). Wymaga to zwiększonego przepływu, dlatego trzeba w niej stosować grubsze, a więc droższe rury.

Jak kupować pompę

Decydując się na zakup pompy ciepła, najlepiej wybierać urządzenia renomowanych producentów. Dysponują oni dobrze przygotowanym zapleczem technicznym, a więc nie tylko pomogą wybrać najwłaściwsze urządzenie, ale jeszcze podejmą się ich uruchomienia, wyregulują ich pracę i zapewnią serwis. Nie bez znaczenia jest również gwarancja, której dobrzy producenci udzielają często nawet na kilka lat.

Aby ocenić różne oferty, należy porównać ich zakres. Są bowiem producenci oferujący kompletne systemy pomp ciepła wraz z instalacją źródła ciepła, zbiornikami oraz drobnym osprzętem. Należy zwrócić uwagę na poziom zaawansowania automatyki (możliwości sterowania kilkoma obwodami grzewczymi, obsługa w języku polskim, możliwość zdalnej kontroli przez system GSM itd.). Trzeba sprawdzić, czy stosowane przez producenta czynniki robocze są zgodne z obowiązującymi standardami.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Pompy ciepła - budowa, dobór mocy oraz koszt inwestycji
Pompa ciepła przeznaczona do podgrzewania wody
Państwo Zielińscy wybierają ogrzewanie - gruntowa pompa ciepła

Skomentuj:

Ogrzewanie pompą ciepła

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej