Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pompa ciepła przeznaczona do podgrzewania wody

Dawid Pantera

Jakie urządzenie wybrać, aby korzystać z ciepłej wody i nie płacić przy tym wysokich rachunków za jej przygotowanie.

pompa ciepła do podgrzewania wody
Powietrzna pompa ciepła z podgrzewaczem wody Vitocal 160-A. Pod pokrywą znajduje się parownik, sprężarka, wentylator z regulacją obrotów
Fot. Viessmann
W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest montaż powietrznej pompy ciepła, przeznaczonej wyłącznie do tego celu. Urządzenia tego typu mają zbiorniki o dużej pojemności (zwykle powyżej 200 litrów) oraz wbudowaną automatykę, dzięki której użytkownik programuje ich działanie.

Pompa ciepła do podgrzewania wody można z powodzeniem stosować zamiast kolektorów słonecznych. Przykładowo moc pompy 1,54 kW odpowiada jednemu kolektorowi płaskiemu o powierzchni 2,3 m2. Montaż paneli słonecznych nie zawsze jest możliwy lub opłacalny. Z takimi sytuacjami mamy do czynienia na przykład w domach zamieszkałych tylko przez pewną część roku lub tam, gdzie pobór wody jest bardzo nierównomierny. Warto też zauważyć, że po zakończeniu pracy pompa wyłączy się, natomiast kolektorów wyłączyć się nie da.

Koszt ogrzania całego zbiornika wody o wielkości 285 l do temperatury 45 st.C wynosi zaledwie 1,5 zł.

Powietrzna pompa ciepła z podgrzewaczem wody polecana jest szczególnie do domów ogrzewanych kotłami na paliwa stałe. Wówczas wiosną i jesienią nie potrzeba palić w piecu, aby mieć ciepłą wodę. Pompa podgrzewająca wodę jest dużo tańsza w eksploatacji niż tradycyjna terma elektryczna.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Pompa ciepła przeznaczona do podgrzewania wody