Dobór właściwej pompy lepiej powierzyć fachowcom. Orientacyjnie możemy to też zrobić sami, korzystając z podpowiedzi zawartych na stronach internetowych większości producentów.
1 z 6Studnia - Fot. Shutterstock
2 z 6Pompa głębinowa pionowa o maksymalnej wysokości podnoszenia wynoszącej 210 m - Fot. Grundfos
3 z 6Pompa głębinowa przeznaczona do domowej studni o średnicy co najmniej 3" (75 mm) - Fot. Ebara
4 z 6Pompę głębinową można też kupić w pakiecie ze zbiornikiem membranowym i przekaźnikiem - Fot. Grundfos
5 z 6Pompa samozasysająca o wydajności od 0,3 do 4,5 m3/h i wysokości podnoszenia do 72 m - Fot. Hydro-Vaccum
6 z 6Pompa samozasysająca o wydajności do 3 m3/h i wysokości podnoszenia do 27 m - Fot. Grundfos
Dwa najważniejsze parametry charakteryzujące pompę samozasysającą lub głębinową, to jej wydajność i wysokość podnoszenia. Podawane są one zawsze na tabliczce znamionowej urządzenia.
Wydajność
Informuje nas, jaką ilość wody dostarczy pompa w określonym czasie. Przyjmuje się najczęściej, że dla 4-osobowej rodziny potrzeba od 1,5 do 2,5 m3 wody na godzinę. Rozpiętość ta wynika z różnych nawyków higienicznych domowników (jedni wolą kąpiel w wannie, inni pod natryskiem), liczby łazienek i jednoczesności korzystania z nich oraz zamontowanych w domu urządzeń, do których doprowadza się wodę (oprócz sanitarnych należy też wziąć pod uwagę pralkę i zmywarkę).
Wysokość podnoszenia
Określa wyrażone w metrach słupa wody ciśnienie, pod jakim pompa powinna dostarczyć wodę do najwyżej położonego punktu. Obliczając tę wartość, bierze się pod uwagę przede wszystkim: wysokość zwierciadła wody w studni, odległość pomiędzy pompą a najwyżej położonym odbiornikiem wody i straty ciśnienia wywołane przepływem wody w instalacji.
Skomentuj:
Woda z własnej studni - dobór pompy