Woda ze studni: zestawy hydroforowe
Aby móc korzystać w domu z wody ze studni, potrzebny jest zbiornik wodno-powietrzny (hydrofor) ze sterownikiem ciśnieniowym. Taki układ ma za zadanie utrzymać w domowej instalacji wodnej ciśnienie na odpowiednim poziomie, niezależnie od poboru wody.
W zbiorniku hydroforowym nad powierzchnią wody znajduje się warstwa powietrza, określana popularnie jako "poduszka powietrzna". Kiedy pompa pracuje, powietrze ulega sprężeniu. Gdy osiągnie ono ciśnienie maksymalne, pompa wyłącza się. W miarę jak ubywa wody w hydroforze bo jeden z domowników się kąpie, a jeszcze inny zmywa naczynia - ciśnienie maleje. Po spadku do minimalnej ustawionej wcześniej wartości, pompa włącza się ponownie i napełnia hydrofor.
Uwaga! Dzięki współpracy z hydroforem pompa rzadziej się włącza, zatem wolniej zużywają się jej elementy (oszczędzamy w ten sposób też energię elektryczną).
Rodzaje hydroforów
Obecnie stosuje się głównie zbiorniki, wyposażone w gumowe przepony (membrany), oddzielające część wodną od gazowej. Zbiorniki małe (o pojemności od 8 do 60 l) mogą być zamontowane na pompie samozasysającej lub pod nią. Dzięki zwartej budowie i niewielkim rozmiarom niektóre modele zmieszczą się nawet w szafce kuchennej pod zlewozmywakiem. Inną ważną zaletą takiego zestawu jest znacznie cichsza praca niż tradycyjnych hydroforów. Większe, wolno stojące zbiorniki, których wielkość waha się do 100-300 l, montuje się oddzielnie, zwykle w pomieszczeniu technicznym. Na rynku dostępne są też pompy bez zbiorników membranowych. Mogą mieć one wbudowaną przetwornicę częstotliwości, która płynnie reguluje wydajność pompy, dostosowując ją do bieżącego zapotrzebowania instalacji na wodę.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: