Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Ważne elementy uzupełniające wewnętrzną instalację kanalizacyjną

Zuzanna Łepkowska
Syfon WIRQUIN NEO - Fot. Tycner

Aby do wnętrza domu nie przenikały zapachy z kanalizacji, należy zadbać o jej właściwą wentylację za pomocą rury wywiewnej i zaworów napowietrzających, a syfony powinny być zawsze wypełnione wodą.

Do właściwego działania instalacji kanalizacyjnej potrzebna jest odpowiednia wentylacja. Można to uzyskać, montując rurę wywiewną i zawory napowietrzające. Ponadto, w syfonach znajdujących się przy urządzeniach sanitarnych zawsze powinna znajdować się woda; dzięki wytworzonemu w ten sposób korkowi wodnemu, do pomieszczeń nie przenikają zapachy z kanalizacji.

Rura wywiewna

Zgodnie z przepisami, w domu jedno- rodzinnym co najmniej jeden pion kanalizacyjny (główny) należy wyprowadzić nad dach i zakończyć rurą wywiewną. Jej wylot zwykle zabezpieczony jest daszkiem przed deszczem, śniegiem oraz ptakami. Można też zamontować gotowe zakończenie, czyli kominek.

Rura wywiewna zapewnia wymaganą ilość powietrza w instalacji, które jest potrzebne do swobodnego spływania ścieków. Jej średnica nie może więc być mniejsza niż średnica pionu kanalizacyjnego.

Poza tym, zadaniem wywiewki jest odprowadzenie gazów i przykrych zapachów pochodzących z kanalizacji. Dlatego należy ją umieszczać co najmniej w odległości 4 m od okien dachowych, kominów wentylacyjnych i czerpni powietrza. Ważna jest też jej wysokość - minimum 0,5 m nad dachem stromym i 1,0 m nad dachem płaskim.

Uwaga! Miejsce, w którym rura wywiewna lub kominek przechodzi przez połać dachową, powinno zostać dokładnie uszczelnione. Zapobiegnie to w przyszłości przeciekaniu dachu.

Zawory napowietrzające

To inaczej napowietrzniki, które - zgodnie ze swoją nazwą - umożliwiają dopływ powietrza do rur kanalizacyjnych. Nie usuwają one natomiast z nich przykrych zapachów. Zawory te montowane są w pozycji pionowej i umieszcza się je na:

wszystkich pionach poza głównym;

Syfony

Na odpływie każdego urządzenia sanitarnego montuje się odpowiedni syfon. Powinien on być zawsze wypełniony wodą, aby skutecznie chronił wnętrze domu przed nieprzyjemnymi zapachami z instalacji kanalizacyjnej.

Jeśli długo nie będziemy korzystać z umywalki czy brodzika, na przykład w gościnnej łazience, woda w syfonie może wyparować. W takich sytuacjach wystarczy uzupełnić zamknięcie wodne, dolewając niewielką ilość wody. Podobnie może się zdarzyć w pralni i kotłowni, gdy jest tam zamontowany wpust podłogowy.


Syfon WIRQUIN NEO - Fot. Tycner

Syfon WIRQUIN NEO gwarantuje szczelność dzięki unikalnym uszczelkom wykonanym w technologii „Bi-injection”. Uszczelki są bezpośrednio zintegrowane z syfonem, nie ma więc ryzyka wycieku lub uszkodzenia uszczelek.  Oszczędność czasu montażu dla profesjonalistów WIRQUIN NEO jest szybki i łatwy w montażu dzięki opatentowanej funkcji Quick-safe. Innowacyjny system napowietrzania AIR SYSTEM wyrównuje podciśnienie w syfonie aby zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych zapachów a dodatkowo tłumi hałas w rurach.

Materiał reklamowy

Read more!
Read more!

Więcej na: https://tycner.com.pl/www/

Rewizja kanalizacyjna

Nazywa się ją również czyszczakiem. Jest to kształtka z otworem zamykanym przykręcaną pokrywą. Jej szczelność zapewniają gumowe podkładki. Rewizję montuje się w dolnej części każdego pionu kanalizacyjnego lub na długich poziomych przewodach kanalizacyjnych w piwnicy, gdy trzeba wykonać uskok, żeby ominąć przeszkodę. Czyszczak umożliwia w razie awarii kanalizacji - na przykład jej zapchania - dostęp do wnętrza rury.

Do usunięcia zatoru stosuje się specjalną sprężynę, zwykle ręczną. Jest to stalowy drut zwinięty w spiralę. Może ona mieć średnicę od 5 do 20 mm, a długość od 5 do nawet 30 m. Na jednym jej końcu znajduje się korba, a drugi zakończony jest dwoma ostrzami. Taką spiralę można kupić w supermarkecie budowlanym.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Ważne elementy uzupełniające wewnętrzną instalację kanalizacyjną
Przydomowa oczyszczalnia ścieków. 2xEKO czyli ekonomicznie i ekologicznie
Poprawna instalacja kanalizacji wewnętrznej

Skomentuj:

Ważne elementy uzupełniające wewnętrzną instalację kanalizacyjną

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej