Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ważne elementy uzupełniające wewnętrzną instalację kanalizacyjną

Zuzanna Łepkowska

Aby do wnętrza domu nie przenikały zapachy z kanalizacji, należy zadbać o jej właściwą wentylację za pomocą rury wywiewnej i zaworów napowietrzających, a syfony powinny być zawsze wypełnione wodą.

Syfon WIRQUIN NEO
Syfon WIRQUIN NEO
Fot. Tycner
Do właściwego działania instalacji kanalizacyjnej potrzebna jest odpowiednia wentylacja. Można to uzyskać, montując rurę wywiewną i zawory napowietrzające. Ponadto, w syfonach znajdujących się przy urządzeniach sanitarnych zawsze powinna znajdować się woda; dzięki wytworzonemu w ten sposób korkowi wodnemu, do pomieszczeń nie przenikają zapachy z kanalizacji.

Rura wywiewna

Zgodnie z przepisami, w domu jedno- rodzinnym co najmniej jeden pion kanalizacyjny (główny) należy wyprowadzić nad dach i zakończyć rurą wywiewną. Jej wylot zwykle zabezpieczony jest daszkiem przed deszczem, śniegiem oraz ptakami. Można też zamontować gotowe zakończenie, czyli kominek.

Rura wywiewna zapewnia wymaganą ilość powietrza w instalacji, które jest potrzebne do swobodnego spływania ścieków. Jej średnica nie może więc być mniejsza niż średnica pionu kanalizacyjnego.

Poza tym, zadaniem wywiewki jest odprowadzenie gazów i przykrych zapachów pochodzących z kanalizacji. Dlatego należy ją umieszczać co najmniej w odległości 4 m od okien dachowych, kominów wentylacyjnych i czerpni powietrza. Ważna jest też jej wysokość - minimum 0,5 m nad dachem stromym i 1,0 m nad dachem płaskim.

Uwaga! Miejsce, w którym rura wywiewna lub kominek przechodzi przez połać dachową, powinno zostać dokładnie uszczelnione. Zapobiegnie to w przyszłości przeciekaniu dachu.

Zawory napowietrzające

To inaczej napowietrzniki, które - zgodnie ze swoją nazwą - umożliwiają dopływ powietrza do rur kanalizacyjnych. Nie usuwają one natomiast z nich przykrych zapachów. Zawory te montowane są w pozycji pionowej i umieszcza się je na:

wszystkich pionach poza głównym;
  • długich podejściach do urządzeń sanitarnych oraz takich, gdzie występuje kilkukrotna zmiana kierunku trasy przewodu.

  • Zaworom tym zawsze należy zapewnić dopływ powietrza. Dlatego, jeżeli napowietrznik miałby zostać zamontowany na podejściu ukrytym w ściance instalacyjnej obudowanej płytą gipsowo-kartonową lub glazurą, fachowcy polecają poprowadzić dodatkowy przewód, który potem zostanie włączony do pionu.

Syfony

Na odpływie każdego urządzenia sanitarnego montuje się odpowiedni syfon. Powinien on być zawsze wypełniony wodą, aby skutecznie chronił wnętrze domu przed nieprzyjemnymi zapachami z instalacji kanalizacyjnej.

Jeśli długo nie będziemy korzystać z umywalki czy brodzika, na przykład w gościnnej łazience, woda w syfonie może wyparować. W takich sytuacjach wystarczy uzupełnić zamknięcie wodne, dolewając niewielką ilość wody. Podobnie może się zdarzyć w pralni i kotłowni, gdy jest tam zamontowany wpust podłogowy.


Syfon WIRQUIN NEO gwarantuje szczelność dzięki unikalnym uszczelkom wykonanym w technologii „Bi-injection”. Uszczelki są bezpośrednio zintegrowane z syfonem, nie ma więc ryzyka wycieku lub uszkodzenia uszczelek.  Oszczędność czasu montażu dla profesjonalistów WIRQUIN NEO jest szybki i łatwy w montażu dzięki opatentowanej funkcji Quick-safe. Innowacyjny system napowietrzania AIR SYSTEM wyrównuje podciśnienie w syfonie aby zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych zapachów a dodatkowo tłumi hałas w rurach.

Materiał reklamowy

Więcej na: https://tycner.com.pl/www/

Rewizja kanalizacyjna

Nazywa się ją również czyszczakiem. Jest to kształtka z otworem zamykanym przykręcaną pokrywą. Jej szczelność zapewniają gumowe podkładki. Rewizję montuje się w dolnej części każdego pionu kanalizacyjnego lub na długich poziomych przewodach kanalizacyjnych w piwnicy, gdy trzeba wykonać uskok, żeby ominąć przeszkodę. Czyszczak umożliwia w razie awarii kanalizacji - na przykład jej zapchania - dostęp do wnętrza rury.

Do usunięcia zatoru stosuje się specjalną sprężynę, zwykle ręczną. Jest to stalowy drut zwinięty w spiralę. Może ona mieć średnicę od 5 do 20 mm, a długość od 5 do nawet 30 m. Na jednym jej końcu znajduje się korba, a drugi zakończony jest dwoma ostrzami. Taką spiralę można kupić w supermarkecie budowlanym.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ważne elementy uzupełniające wewnętrzną instalację kanalizacyjną