Dobre urządzenie powinno się wyróżniać wysoką sprawnością odzysku ciepła, niedrogą eksploatacją (praca wentylatorów, filtry) oraz cichą pracą. Dostępne na rynku rekuperatory różnią się między sobą rodzajem zamontowanego w nich wymiennika ciepła.
1 z 4Rekuperator krzyżowy - Fot. Elektra
2 z 4Rekuperator przeciwprądowy - Fot. Venture Industries
3 z 4Rekuperator obrotowy - Fot. Centrum Klima
4 z 4Rekuperator entalpiczny - Fot. Rekuperatory.pl
Rekuperator krzyżowy - zbudowany jest on z małych, ułożonych prostopadle względem siebie kanałów, którymi przepływają krzyżowo strumienie powietrza - wywiewny oraz nawiewny. Nie mieszają się one, dlatego przenoszenie wilgoci, zapachów i zanieczyszczeń przez rekuperator jest wykluczone. Stopień odzysku ciepła dochodzi do 70%.
Rekuperator przeciwprądowy - działa na podobnej zasadzie co krzyżowy z tą różnicą, że kanały ułożone są względem siebie równolegle. Dzięki temu droga, jaką pokonuje powietrze, jest dłuższa, co sprawia, że sprawność urządzenia jest wysoka. Tu również strumienie powietrza nawiewanego i usuwanego nie mieszają się ze sobą. Odzysk ciepła wynosi 95%.
Rekuperator obrotowy - ma kształt walca, który znajduje się w ciągłym ruchu. Napędzany jest on dodatkowym silnikiem. Taka konstrukcja urządzenia sprawia, że do kanałów znajdujących się wewnątrz walca napływa raz powietrze świeże, a raz zużyte. Może zatem dochodzić do niewielkiego mieszania się zapachów. Odzysk ciepła to około 80%.
Rekuperator entalpiczny - to nowocześniejsza odmiana urządzenia przeciwprądowego. Zapewnia odzysk z powietrza zużytego energii cieplnej oraz z wilgoci, przekazując ją strumieniowi nawiewanemu. Poprawia się dzięki temu jakość powietrza - zimą nie jest przesuszone. Stopień odzysku ciepła wynosi powyżej 100%, wskutek kondensacji pary wodnej.
Wentylację mechaniczną z rekuperacją oferują m.in. firmy:
- Aereco, www.aereco.com.pl, tel. 22 380 30 00,
- Centrum Klima, www.centrumklima.pl, tel. 22 250 50 50,
Skomentuj:
Rodzaje rekuperatorów