Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dlaczego warto mieć wentylację mechaniczną?

Iwona Stachurska

Wykonanie wentylacji mechanicznej kosztuje drożej niż grawitacyjnej, rekuperacji, ale mamy zapewnioną równomierną wymianę powietrza przez cały rok. Ponadto dzięki odzyskowi ciepła z usuwanego powietrza, zmniejszymy koszty ogrzewania domu.

Dzięki odzyskowi ciepła rekuperacja pozwala obniżyć koszty ogrzewania domu. Oszczędności mogą sięgnąć nawet o 50%
Dzięki odzyskowi ciepła rekuperacja pozwala obniżyć koszty ogrzewania domu. Oszczędności mogą sięgnąć nawet o 50%
Fot. Rekuperatory.pl

Sprawna wentylacja jest równie ważna jak na przykład bezpieczna konstrukcja domu czy racjonalne ogrzewanie. Fachowcy przekonują inwestorów do montażu wentylacji mechanicznej z rekuperacją następującymi argumentami.

Niższe rachunki za ogrzewanie

Wytworzone przez system grzewczy ciepło musi pokryć nie tylko straty przez przegrody zewnętrzne, czyli ściany, dach, podłogę i okna. Znaczna część tej energii cieplnej potrzebna jest też do podgrzania świeżego powietrza, które w procesie wentylacji grawitacyjnej napływa do domu przez kominy w miejsce zużytego. W wentylacji mechanicznej chłodne powietrze czerpane z zewnątrz jest ogrzewane w wymienniku ciepła rekuperatora. Potrzeba więc mniej energii na utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Daje to niższe koszty ogrzewania domu - oszczędności mogą sięgnąć nawet 50%, dla budynku dobrze ocieplonego.

Stała wymiana powietrza w domu

Wentylacja grawitacyjna polega na usuwaniu z wnętrza ogrzanego powietrza przez przewody wentylacyjne i napływ w to miejsce zimnego. Ze względu na różnicę temperatur zimą proces ten jest bardzo intensywny. Prowadzi to dużych strat ciepła. Aby je ograniczyć, mieszkańcy uszczelniają okna, a nawet zaklejają kratki wentylacyjne. Powoduje to całkowity brak świeżego powietrza w domu. Takich problemów nie ma, gdy zastosujemy nawiewno-wywiewną wentylację mechaniczną, w której wymiana powietrza jest stała bez względu na pogodę.

Skutecznie działająca wentylacja mechaniczna - niezależnie od pogody - zapewnia zarówno ciągły wywiew, dzięki któremu usuwane jest zużyte i zanieczyszczone powietrze, jak i nieprzerwany napływ świeżego, pod warunkiem zapewnienia jego swobodnego przepływu pomiędzy pomieszczeniami. Dostarczane powietrze jest filtrowane, więc do domu nie przedostają się kurz uliczny, pyłki kwiatów czy roztocza.

Szybkie usuwanie nadmiaru wilgoci

Nie ma problemów z zaparowanymi oknami w domu ani z lustrem w łazience (zwłaszcza po kąpieli), a na ścianach nie pojawia się pleśń. W domach z wentylacją mechaniczną zimą możemy raczej mówić o przesuszeniu powietrza, inaczej niż jest to w źle działającej wentylacji grawitacyjnej na skutek np. uszczelnienia okien.

Oczyszczanie powietrza

Powietrze z zewnątrz, zanim trafi do pomieszczeń, jest filtrowane w filtrach rekuperatora. Już przy zwykłych filtrach jest ono czyściejsze i zawiera o 90% mniej kurzu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dlaczego warto mieć wentylację mechaniczną?