Wakacyjny remont domu
Wakacje to świetny czas na odnowienie domu lub mieszkania, drobne zmiany w aranżacji wnętrza oraz wymianę niektórych urządzeń lub wyposażenia.
Czas, kiedy dzieci przebywają poza domem można wykorzystać na szybki remont. Wprawdzie warto o tym pomyśleć dużo wcześniej i zarezerwować termin prac u fachowców, bo na nich trzeba zwykle czekać co najmniej kilka miesięcy, ale jeśli nie zamierzamy przestawiać ścian i zrywać podłóg, to wiele prac można zrobić samodzielnie.
Jeśli nie masz doświadczenia - podpowiadamy jak szukać fachowców.
Zatrudniając fachowców warto podpisać stosowną umowę, by uniknąć przykrych niespodzianek i nieporozumień.
Wzory umów:
Warto też zasięgnąć rady architekta wnętrz, który podpowie jak w ramach założonego budżetu zmienić wygląd mieszkania, by było ładne i funkcjonalne.
Aby zapanować nad organizacją remontu, umówionymi spotkaniami, wyborem materiałów i wydanymi kwotami warto prowadzić notatki, a najlepiej założyć kalendarz remontu. Dla ułatwienia proponujemy elektroniczny notatnik w formie kalendarza, w którym można zapisywać notatki, rezerwować terminy spotkań np. z fachowcami (kalendarz przypomni o nich wysyłając wiadomość na skrzynkę poczty elektronicznej dzień przed umówionym spotkaniem), oraz rejestrować i sumować wydatki.
Co najczęściej remontuje się latem
Najprostszym sposobem na odmianę wnętrza jest pomalowanie go. Ale są przeróżne farby, o różnych właściwościach - zmywalne lub nie, przeznaczone do pomieszczeń wilgotnych lub narażonych na intensywną eksploatację (uderzenia piłką, częste czyszczenie, uderzenia krzesłem itp.), matowe i z połyskiem. Przed zakupem warto więc zasięgnąć rady specjalisty, czy wybrana farba sprawdzi się w danych warunkach. Oprócz farb gładkich są też strukturalne, nadające ścianie fakturę, dzięki czemu można uzyskać ciekawy, niepowtarzalny efekt. Jeśli chcemy odnowić pokój dziecka, warto używać farb i preparatów ekologicznych, antyalergicznych.
Sprawdź jak dobrać rodzaj farb do danego pomieszczenia, jak kształtować wnętrze kolorami i jak kolory wpływają na psychikę, zobacz kolorowe metamorfozy.
Odnawiając wnętrze domu warto pomyśleć też o tapetach, które znów są bardzo modne. Często wystarczy wykończyć nimi jedną ścianę lub nawet jej fragment, by uzyskać niepowtarzalny efekt. Warto przy tym skorzystać z pomocy architekta wnętrz, bo okazuje się, że nowoczesne okładziny to niemal dzieła sztuki, wymagające często profesjonalnego doboru i projektu
Zobacz przewodnik po tapetach i jaki efekt można uzyskać dzięki tym okładzinom.
W łazienkach i kuchniach często kładzie się płytki ceramiczne. Czasem można je ułożyć nawet na starym podłożu.
Podczas remontu często odnawia się podłogę lub wręcz wymienia się ją. Planując parkiet, warto dobrać rodzaj drewna do miejsca, w którym ma być ułożony. Inaczej bowiem zużywa się drewno z przedpokoju i na schodach, gdzie narażone jest na intensywne ścieranie (tam polecane są gatunki twarde), a inaczej w sypialni, gdzie chodzi się w kapciach (tu wybór jest dowolny). Jeśli planujemy drewno w łazience, to warto wybrać gatunki egzotyczne - tłuste i twarde, odporne na działanie wody i wilgoci.
Poznaj sposób na piękny parkiet .
Podłogi drewniane muszą być zabezpieczone warstwą ochronną - różnego rodzaju lakierami, lub preparatami naturalnymi - woskami i olejami. Drewno zabezpieczone fabrycznie jest wprawdzie nieco droższe niż szlifowane i malowane w domu, ale za to zmniejsza ryzyko powstawania szczelin, a parkiet jest gotowy w znacznie krótszym czasie. Lakiery zapewniają łatwe czyszczenie podłogi, ale w razie uszkodzeń (jeśli w niektórych miejscach zetrze się lakier lub powstaną szczeliny) trzeba odnawiać całą podłogę. Podłogi woskowane i olejowane trzeba wprawdzie częściej konserwować, ale preparaty te sprawiają, że parkiet "oddycha", dzięki czemu nie widać na nim szczelin i wypaczeń, które mogą się pojawiać - zwłaszcza na podłogach lakierowanych "w domu". Umożliwiają też miejscową naprawę zniszczonego parkietu. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj Naturalnie wosk i olej
Remont łazienki
Warto rozpocząć go od projektu. Jeśli nie decydujemy się na fachową pomoc projektanta, to warto skorzystać z programu komputerowego do aranżacji łazienki. Niektórzy producenci ceramiki sanitarnej i wanien udostępniają takie programy na swoich stronach internetowych.
Przebudowanie wnętrza łazienki często wiąże się z wymianą ceramiki sanitarnej. Warto zastanowić się przy tym, czy chcemy zamontować urządzenia stojące czy podwieszane, które oprócz walorów estetycznych ułatwiają sprzątanie podłogi w łazience. Do podwieszanych potrzebne będą stelaże podtynkowe, które nie tylko umożliwiają zamocowanie urządzeń niemal w dowolnym miejscu łazienki, ale też obudowane płytami gipsowo-kartonowymi ukryją spłuczkę i wszelkie podłączenia, a dodatkowo ułatwiają funkcjonalne i ciekawe wykorzystanie przestrzeni nad spłuczką.
Zobacz umywalki jak marzenie, meble i umywalki czyli łazienkowy komplet, miski ustępowe i bidety
Remont kuchni
To najczęściej wymiana mebli, lepsze wykorzystanie przestrzeni i kupno nowych urządzeń kuchennych. Jeśli planujemy kupno urządzeń AGD, to warto wybierać energooszczędne, zwłaszcza jeśli ma to być lodówka, bo ona działa bez przerwy. Warto też zainwestować w zmywarkę bo oszczędza nie tylko czas i ręce zmywających, ale również wodę i prąd do jej podgrzania.
Jeśli zależy Ci na czasie i chcesz wybrać najlepsze urządzenia w najniższej cenie - szukaj ich w internecie. Oczywiście najpierw warto zobaczyć upatrzony sprzęt w zwykłym sklepie, w którym można go dotknąć, otworzyć, czasem nawet włączyć. Ale zakupy przez internet umożliwiają sprowadzenie każdego produktu - nawet z zagranicy i jeśli przestrzega się podstawowych zasad bezpieczeństwa, są równie bezpieczne jak w zwykłym sklepie, a w dodatku umożliwiają zwrot towaru, jeśli nie spełni naszych oczekiwań.
Podczas remontu warto zadbać o dobre rozplanowanie oświetlenia i gniazdek elektrycznych (warto je zaplanować z nadmiarem, bo elektrycznych urządzeń kuchennych stale przybywa). Nie bez znaczenia jest też wykończenie ścian - zwłaszcza nad blatem kuchennym, gdzie dzieje się wiele. Dobrze więc, by ściany te były łatwe w czyszczeniu i stanowiły podręczny schowek na niezbędne przybory i przyprawy.
Przeczytaj receptę na dobrą kuchnię.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>
Skomentuj:
Wakacyjny remont domu