Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Tapety - przewodnik kupującego

Autor: Małgorzata Krośnicka, konsultacja Witold Komorniczak
Tapeta na jednej, dekoracyjnej ścianie, w kwiatowe, zdecydowane wzory na tle nowoczesnego, jasnego wykończenia wnętrza to ciekawa rozwiązanie dekoracyjne - Fot. Saskie Zacisze

Ogromny wybór kolorystyki, wzornictwa i rodzajów tapet dobitnie świadczy o tym, że wieści o ich odejściu do lamusa były mocno przesadzone. Wciąż spotkać je można w salonach, sypialniach i pokojach dziecięcych, a nawet kuchniach i łazienkach.

Wybór koloru i motywu jest oczywiście kwestią gustu. Podobnie jak to, czy tapetami pokryjemy całe ściany, czy tylko ich część. Kombinacji jest mnóstwo. W ferworze aranżacyjnych eksperymentów nie powinniśmy jednak zapominać, że tapety różnią się nie tylko wzornictwem, ale także materiałami, z których są wykonane. A od nich zależą zarówno ich właściwości, jak i metody układania.

Dość prosto nakleja się na flizelinie, gdyż klej nanosi się tylko na ścianę, a następnie nakłada odpowiednio pocięte, suche pasy. Popularne papierowe trzeba nasączać klejem. Podczas ich układania należy unikać zabrudzenia wierzchniej warstwy i delikatnie obchodzić się z samą tapetą, gdyż łatwo się rwie.

Wbrew pozorom trudno przykleja się tapety fabrycznie pokryte warstwą kleju, co prawda wystarczy zwilżyć je wodą, ale na przyklejenie ich na właściwym miejscu jest mało czasu, bo klej szybko wiąże. Można jednak przyklejać je w tradycyjny sposób.

Rodzaje tapet

Papierowe , jedno- lub dwuwarstwowe, z gładką bądź tłoczoną powierzchnią (głębokie wzory tłoczy się na mokro i podkleja dodatkową warstwą papieru). Większość tapet papierowych nie jest odporna na wilgoć. Niektóre tapety papierowe zabezpiecza się lakierem lub akrylem, co pozwala czyścić je wilgotną gąbką. Mogą blaknąć pod wpływem słońca. Kosztują od ok. 11 zł/rolka.

Winylowe odporne na wilgoć, zmywanie, a nawet szorowanie. Nie odbarwiają się i są trwalsze od papierowych. Wierzchnią warstwą jest płaski lub spieniony winyl, przypominający gąbczastą piankę. Ich odmianą są tapety laserowe, które mają wypukły, niemal trójwymiarowy wzór. Tapety winylowe bywają też w wersji do malowania. Cena od ok. 28 zł/rolka.

Na flizelinie. Flizelina tworzy podkład tapety, jej lico może być winylowe lub z tkaniny. Tapeta taka jest elastyczna, dobrze maskuje nierówności podłoża. Od tapet na papierowym podkładzie różni się sposobem przyklejania i zdejmowania - na sucho (bez potrzeby nasączania jej klejem czy specjalnym płynem do usuwania tapet). Cena od ok. 37 zł/rolka.

Raufaza to tapeta papierowa, wzmacniana włóknem drzewnym nadającym jej widoczną fakturę. Po przyklejeniu można wielokrotnie malować. Nadaje się do wszystkich pomieszczeń, poza miejscami narażonymi na bezpośredni kontakt z wodą (np. w kabinie prysznicowej). Woda pryskająca ponad poziom kafelków nie jest dla nich groźna. Cena od ok. 25 zł/rolka.

Flokowane, do produkcji tych tapet stosuje się specjalną technikę - na flizelinowy podkład są nanoszone krótkie włókna wełny, jedwabiu albo tworzyw sztucznych. Tworzą wypukły wzór o fakturze zamszu. Tapety flokowane są eleganckie, delikatne, ale kosztowne (cena około 260 zł/rolka); służą głównie do dekoracji ścian w pokojach dziennych i sypialniach.

Tekstylne drogie (od ok. 170 zł/rolka), jednak bardzo efektowne, najczęściej na włókninie, rzadziej z warstwą papieru lub winylu od spodu. Dzieli się je na tkane, z wierzchnią warstwą z bawełny, lnu, juty, jedwabiu albo włókien syntetycznych oraz nietkane, w których włókna są wtapiane w podkład. Nietkane są znacznie trwalsze, gdyż nie blakną pod wpływem słońca.

Z włókna szklanego imitują wzory i sploty tkanin naturalnych, mogą też być gładkie. Są przystosowane do malowania farbami dyspersyjnymi (popularnymi emulsjami). Pomalowane uzyskują elastyczność, a zarazem odporność na ścieranie i uderzenia. Są odporne na wilgoć, można je stosować w kuchniach i łazienkach. Cena od ok. 49 zł/rolka.

Fototapety to zdjęcia nadrukowane na papier (od ok. 49 zł) lub specjalną folię (od ok. 130 zł) - w tej wersji fototapeta jest zmywalna i można ją przykleić na przykład w kuchni. Można także zamówić fototapetę własnego autorstwa - wiele firm oferuje drukowanie takich tapet, wystarczy przynieść (lub wysłać mailem) cyfrowe zdjęcie w wysokiej rozdzielczości.

Natryskowe wykonane z naturalnych składników lub mieszanki żywic syntetycznych (ok. 49 zł/25 kg). Nakłada się je specjalnym urządzeniem lub pacą. Tapety z żywic kupuje się w postaci masy lub płatków. Tapety z płatków należy polakierować po 24 godzinach od ułożenia, dzięki czemu są odporne na wilgoć, więc można je stosować w kuchniach i łazienkach.

Zobacz także:

Co zamiast farby i płytek na ścianę?



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Tapety - niezbędnik dla początkujących
Jak wysoko murować ścianki działowe na poddaszu?
Jak dobrze zbudować ściany szczytowe?

Skomentuj:

Tapety - przewodnik kupującego

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej