Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tapety - niezbędnik dla początkujących

Małgorzata Krośnicka, konsultacja Witold Komorniczak

Tapetowanie jest jedną z prostszych prac wykończeniowych, może więc zmierzyć się z nim nawet całkowity nowicjusz. Warto jednak poznać podstawowe zasady dotyczące obliczania ilości tapety, doboru odpowiedniego kleju, przygotowania ścian.

Oznaczenia tapet - część 3
Oznaczenia tapet - część 3
Rys. Krzysztof Mizgalski
Tapeta w rolce czy w arkuszu

Standardowo tapety są sprzedawane w rolkach (często określanych przez fachowców jako eurorolki) o szerokości 53 cm i długości 10 m. Na każdej z rolek znajdziemy informację o powierzchni, którą da się wykończyć tą ilością tapety. Ekskluzywne tapety są często sprzedawane na metry bieżące (są wówczas szersze). Coraz rzadziej tapety mają przy krawędziach niezadrukowany margines - te układa się na zakładkę. Większość współczesnych tapet należy układać na styk. Tapety typu raufaza oraz z włókna szklanego bywają sprzedawane w rolkach, ale można je kupić także na metry bieżące z arkuszy o szerokości jednego metra.

Ile rolek tapety kupić?

Ich liczba zależy od tego, ile pasów tapety (brytów) potrzeba do pokrycia ścian oraz ile uzyskamy ich z rolki. Mierzymy szerokość ściany i dzielimy przez szerokość rolki (nie odejmujemy powierzchni okien i drzwi, gdyż wykończenie wnęk okiennych i ościeżnic wymaga docinania tapety; przyda się więc jej naddatek). Jeśli pomieszczenie ma standardową wysokość 2,5 m, z 10-metrowej rolki dotniemy 4 bryty. Gdy ściana jest wyższa - uzyskamy 3 bryty plus skrawki, które wykorzystamy później, np. wokół grzejników. Wzór na wszystkich brytach musi znaleźć się na tej samej wysokości. Przy wzorze prostym nie ma z tym problemu. Przy przestawionym, czyli z raportem, każdy bryt trzeba przesunąć wobec sąsiedniego o odległość, jaką podał producent tapety. Konieczność przesunięcia wzoru zwiększa zużycie tapety.

Wybór kleju do tapet

Większość tapet papierowych można mocować za pomocą uniwersalnego kleju do tapet (na bazie krochmalu lub metylu). Niektóre typy tapet (np. winylowe, na flizelinie, z włókna szklanego) wymagają jednak specjalnych klejów. Informację o zalecanym przez producenta tapety rodzaju kleju znajdziemy na etykiecie lub rewersie tapety. Opakowanie kleju (najczęściej o wadze 200 g, cena 15-30 zł) po rozrobieniu z wodą wystarcza na około 30-50 m2 ściany, czyli 6-10 rolek tapet. Kleje do mocowania tapet z włókna szklanego, które używane są do wykończenia pomieszczeń użyteczności publicznej, sprzedawane są także w większych opakowaniach (3-10 kg, ceny około 25-140 zł).

Przygotowanie ścian do tapetowania

Dziury i większe pęknięcia w ścianach należy zaszpachlować, oszlifować i odkurzyć. Jeśli konieczne było szpachlowanie dużych powierzchni, pamiętajmy, że chłonnością będą się one różnić od pozostałych części ścian. Może to utrudnić wiązanie kleju. Dlatego przed tapetowaniem zaszpachlowane miejsca należy zagruntować warstwą kleju do tapet, a następnie wykonać gruntowanie całej ściany. Używa się do tego celu roztworu kleju do tapet rozrobionego w proporcji: 1 część kleju na 5 części wody. W płytach gipsowo-kartonowych musimy zaszpachlować wszystkie otwory po gwoździach i wkrętach. Kiedy masa wyschnie, trzeba ją dokładnie oszlifować i zagruntować klejem. Malowane uprzednio ściany w zasadzie wystarczy odkurzyć i odtłuścić, myjąc roztworem mydła malarskiego. Jeśli jednak były pomalowane farbą błyszczącą lub olejną, mogą słabo przyjmować klej. Dlatego przed tapetowaniem powinniśmy dodatkowo oszlifować je gruboziarnistym papierem ściernym i zagruntować klejem. Jeśli w ścianach są otwory, które chcemy wykorzystać po tapetowaniu (np. są w nich zamocowane kołki pod półki itp.), najlepiej wetknąć tam krótkie zapałki. W ten sposób łatwiej będzie można je odnaleźć po skończeniu tapetowania.

Tapetowanie

Powinniśmy zaplanować je tak, by pierwszy i ostatni bryt spotykały się w najmniej widocznym miejscu, np. w narożniku, albo tam, gdzie ściana będzie zasłonięta meblami - ostatni bryt często trzeba docinać na szerokość. Najpierw zgodnie z instrukcją przygotowujemy klej. Docinamy bryty tapety, zachowując około 10-15 cm zapas (jeśli mamy tapetę z raportem, pamiętamy o przesunięciu wzoru). Jeżeli tapeta ma duży ornament, należy przed ułożeniem zaplanować, w jakiej odległości od sufitu ma się on zacząć - chodzi o to, by na wszystkich brytach od góry znajdował się pełny, nie przecięty wzór.

Gdy tapeta się źle układa

Jeśli po naklejeniu nie można przesunąć źle dopasowanego brytu, oznacza to, że:

- ściana jest porowata i za szybko wchłania klej - zagruntujmy ją roztworem kleju;

- zbyt rozwodniliśmy klej - należy go dosypać;

- w pomieszczeniu jest za ciepło i preparat za szybko wysycha tapetę - odklejamy i smarujemy klejem, a jeśli bryt jest zbyt namoknięty i boimy się go uszkodzić, nanosimy klej na ścianę.

Gdy pod tapetą powstały bąble powietrza, należy:

- jeśli klej jest jeszcze mokry - wygładzić tapetę gąbką lub szczotką, od środka w stronę krawędzi;

- gdy klej już związał - małe bąble przekłuć igłą, a większe naciąć, wprowadzić trochę kleju, docisnąć i wygładzić.

- brzegi tapet odkleiły się po wyschnięciu kleju - podważamy je delikatnie nożem i wprowadzamy klej. Dociskamy mocno tapetę, a nadmiar kleju usuwamy ścierką.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail:Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Tapety - niezbędnik dla początkujących