Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Głośny sąsiad i uciążliwy kompresor

Małgorzata Kapelusiak
"Głośny sąsiad" to prawdziwe utrapienie. Ale na szczęście, możemy zmusić go prawnymi środkami, aby zaprzestał takiej działalności. - Rys. Małgorzata Ślińska

Mieszkam w bliźniaku. Mój sąsiad na parterze domu ma kompresor, który bardzo głośno pracuje. Ja prowadzę działalność usługową związaną z zabiegami medycznymi i hałas wywołany przez kompresor mi przeszkadza. Czy są jakieś przepisy prawne, regulujące ten problem? Dodam, że sąsiad nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, a kompresor wykorzystuje do naprawy uszkodzonych pojazdów (więc robi to nielegalnie)!

Zgodnie z artykułem 144 kodeksu cywilnego, właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Oznacza to, że korzystając ze swojej nieruchomości, zawsze trzeba pamiętać, by nie zakłócać prawa do takiego samego korzystania sąsiadowi.

Pod uwagę należy tutaj brać przeznaczenie nieruchomości i stosunki miejscowe - inne będą zasady przy nieruchomościach na terenach wiejskich, ze zwierzętami inwentarskimi, inne wymogi w dzielnicy domów jednorodzinnych w dużym mieście. Zawsze jednak trzeba postępować tak, aby nie naruszać prawa sąsiada.

Prawo do ciszy

Jednym z praw podstawowych człowieka jest prawo do ciszy. W tabeli podajemy normy natężenia hałasu dla zabudowy mieszkaniowej. Jeśli sąsiad ich nie przestrzega i pomimo upomnień nie zaprzestaje swoje działalności, wtedy można zdecydować się na interwencję policyjną i skierowanie sprawy do sądu grodzkiego. Na przykład, za wykroczenie polegające na zakłócaniu ciszy nocnej grozi kara grzywny (wysokość takiej kary może być orzeczona w przedziale od 20 do 5000 złotych).

Ponadto, w sądzie cywilnym można wytoczyć powództwo o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. Jeżeli takim działaniem dodatkowo została wyrządzona szkoda, poprzez na przykład odwołanie części wizyt klientów i utratę wynagrodzenia - można żądać rekompensaty finansowej.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16 poz. 93 z 1964 r. ze zmianami) oraz Rozporządzenie ministra środowiska z dnia 9 stycznia 2002 r. w sprawie wartości progowych poziomów hałasu (Dz. U. 02.8.81 z dnia 31 stycznia 2002 r.)


Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Hałas w domu: co mówią o nim przepisy
Wyciszenie ścian działowych
Projektowanie domu - jak sobie radzić ze złym sąsiedztwem

Skomentuj:

Głośny sąsiad i uciążliwy kompresor

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej