Prawo o wodzie opadowej na działce
Działka budowlana, na której znajduje się dom, powinna mieć kanalizację umożliwiającą odprowadzenie wody opadowej do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej.
W razie braku możliwości wykonania takiego przyłączenia przepisy prawa dopuszczają odprowadzanie wody deszczowej na własny teren nieutwardzony, do dołów chłonnych lub zbiorników retencyjnych. W żadnym razie deszczówka z posesji nie może być przyczyną zalań czy podtopień u sąsiadów. Niektórzy właściciele domów nieświadomie lub rozmyślnie zmieniają spływ wód opadowych, narażając innych na zalania. Takie działanie jest niezgodne z prawem. Zgodnie z § 29 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zmiana naturalnego spływu wody deszczowej w celu kierowania jej na sąsiednią posesję jest zabroniona. Sąsiad może powiadomić powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, który dokona kontroli i nakaże odtworzenie stanu poprzedniego. Za wyrządzone szkody - na przykład zgniłe wskutek zalania warzywa czy kwiaty - pokrzywdzony może dochodzić odszkodowania w trybie procesu cywilnego.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>
Skomentuj:
Prawo o wodzie opadowej na działce