Dobrze przygotowane, czyste i równe podłoże to podstawowy warunek poprawnego ułożenia ocieplenia - Fot. WEBER
Błąd najczęściej popełniany przy ocieplaniu ścian metodą lekką mokrą (BSO), to całkowite zlekceważenie potrzeby rzetelnego przygotowania podłoża, na którym mocowany będzie styropian lub wełna.
1 z 3Dobrze przygotowane, czyste i równe podłoże to podstawowy warunek poprawnego ułożenia ocieplenia - Fot. WEBER
2 z 3Od dobrze przygotowanego podłoża styropian nie da się oderwać - Fot. WEBER
3 z 3Od podłoża o złej przyczepności ocieplenie można oderwać wraz z klejem - Fot. Włodzimierz Krupa
Rozpowszechnione jest błędne przekonanie, że płyty ocieplenia i tak klei się wyłącznie montażowo, a właściwe mocowanie zapewnią dopiero łączniki mechaniczne (kołki). Tymczasem, kołek pozbawiony twardego i pewnego podparcia w postaci solidnej warstwy klejowej, trwale łączącej podłoże z płytą, umożliwi niewielkie (ale z czasem coraz większe) ruchy ocieplenia w kierunku prostopadłym do ściany. Najdalej po kilkunastu latach ruchy te uwidocznią się na elewacji w postaci rys dookoła każdej płyty. Rysy te "wsysają" wodę, co szybko doprowadzi do degradacji całego systemu dociepleniowego.
Zalecenia, których warto przestrzegać
1. Podłoże należy starannie oczyścić. Ma być nośne i suche oraz pozbawione elementów zmniejszających przyczepność kleju (na przykład kurzu, pyłu, oleju szalunkowego).
2. Ściany muszą być równe. Trzeba sprawdzić, czy spełniają kryteria tolerancji odchyleń powierzchni i krawędzi; jeśli nie - trzeba to poprawić. Nawet niewielkie nierówności podłoża uniemożliwiają bowiem uzyskanie jednakowej przyczepności zaprawy klejowej.
Uwaga! Wyrównywanie podłoża przez stosowanie miejscowych "podklejek" ze styropianu jest niedopuszczalne!
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
Skomentuj:
Ocieplenie ścian - przygotowanie podłoża, porada