Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Kocioł na gaz - wymiana starego na nowy

Tekst Stefan Żuchowski
Choć kotły kondensacyjne są droższe niż tradycyjne, to zużywają mniej gazu. Dzięki temu opłaty za ogrzewanie mogą być mniejsze nawet o 15-20%. - Fot. Vaillant

Po ociepleniu domu i wymianie okien warto kontynuować zmniejszanie wysokości rachunków za ogrzewanie. Następnym krokiem powinna być modernizacja systemu grzewczego.

Jeszcze niedawno w większości naszych domów standardem było usytuowanie kotła w piwnicy - w dodatku służył on zazwyczaj wyłącznie do ogrzewania pomieszczeń. Natomiast ciepła woda do mycia i sprzątania była zazwyczaj przygotowywana w gazowym podgrzewaczu przepływowym. Gdy zaś kuchnia znajdowała się daleko od łazienki, montowano w niej dodatkowo niewielki podgrzewacz elektryczny.

Dziś mamy o wiele więcej rozwiązań, które umożliwiają połączenie ogrzewania domu z przygotowaniem ciepłej wody.

Zanim wybierzmy wariant najbardziej odpowiedni dla siebie zastanówmy się przede wszystkim nad zakresem modernizacji centralnego ogrzewania.

Jeżeli zamierzamy przeprowadzić remont instalacji grzewczej w ograniczonym zakresie, najlepiej pozostawić kocioł w piwnicy.

Natomiast gdy decydujemy się na zmianę przeznaczenia kotłowni i urządzenie w niej na przykład pomieszczenia wielofunkcyjnego lub pokoju majsterkowicza oraz przeniesienie kotła w inne miejsce - do łazienki, kuchni lub przedpokoju, musimy liczyć się z przebudową instalacji grzewczej w całym domu.

Ważnym kryterium wyboru danego modelu urządzenia jest zużycie ciepłej wody. Zwykle jest ono tym większe, im więcej osób mieszka w domu. Zależy ono jednak i od innych czynników, takich jak rodzaj i liczba zamontowanych urządzeń sanitarnych. Co innego, gdy w domu znajduje się jedna łazienka, a co innego, gdy są co najmniej dwie. Wtedy trzeba bowiem umożliwić równoczesne korzystanie z ciepłej wody na przykład w kabinie prysznicowej znajdującej się w łazience na parterze i napełnianie wanny w łazience na piętrze.

Kocioł jednofunkcyjny stojący w kotłowni

Jeśli decydujemy się na pozostawienie kotła w piwnicy, a jednocześnie szukamy zestawu zapewniającego komfort korzystania z ciepłej wody, możemy wybrać jednofunkcyjny tradycyjny (atmosferyczny) kocioł stojący.

Producenci oferują te kotły z odpowiednio dobranym zasobnikiem, który umieszcza się obok niego lub pod nimi. Dzięki temu możemy już zrezygnować zarówno ze starego podgrzewacza gazowego, jak i elektrycznego.

Wybierając to rozwiązanie, zyskamy z pewnością na mniejszym zużyciu gazu, gdyż sprawność nowoczesnego kotła atmosferycznego wynosi około 90%, a sprawność starego nie przekraczała z pewnością 60%. Przebudowa zaś instalacji grzewczej zazwyczaj ogranicza się do zmian w samej kotłowni.

Kocioł dwufunkcyjny wiszący w kotłowni

Taki wariant wybiera się głównie ze względu na mniejsze wymiary i niższą cenę - kocioł wiszący zajmuje bowiem mniej miejsca niż stojący (może mieć np. tylko wysokość 72 cm, szerokość 44 cm i głębokość 34 cm) i jest od niego tańszy.

Trzeba pamiętać o tym, że taki model podgrzewa wodę jedynie na zasadzie przepływowej, bez gromadzenia jej w zasobniku. Zatem w momencie odkręcenia kranu z ciepłą wodą uruchamia się kocioł i podgrzewa wodę tak długo, jak jest ona pobierana. Przy tym ilość ogrzewanej wody jest ograniczona mocą kotła. Domownicy mogą więc jednocześnie komfortowo korzystać z jednego lub najwyżej dwóch punktów (np. z natrysku lub zlewozmywaka i umywalki).

Stosując urządzenie dwufunkcyjne, nie możemy w łazience zamontować na przykład panelu prysznicowego, gdyż wymaga on dostarczenia nawet 25 l ciepłej wody na minutę. Tak dużą wydajność mógłby zapewnić tylko kocioł o bardzo dużej mocy, czasem 2-3-krotnie większej niż jest to niezbędne do ogrzania budynku.

Pewnym kompromisem między zestawem z kotłem stojącym i zasobnikiem a przepływowym kotłem dwufunkcyjnym jest kocioł dwufunkcyjny, ale z wbudowanym zbiornikiem, najczęściej o pojemności 20-50 l. Taki zbiornik stanowi oczywiście dodatkowy zapas ciepłej wody.

Kocioł dwufunkcyjny wiszący w łazience lub kuchni

Podczas remontu w domu możemy zdecydować się na zmianę funkcji pomieszczenia kotłowni (np. na dodatkowy pokój), a dwufunkcyjny kocioł powiesić w kuchni lub łazience.

Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, najlepiej wybrać kocioł z zamkniętą komorą spalania lub kondensacyjny . Ten drugi ma również zamkniętą komorę spalania, ale oprócz tego z zawartej w spalinach pary wodnej odzyskuje ciepło, przekazywane następnie do instalacji grzewczej. Dzięki temu jego sprawność jest bardzo wysoka (najwyższa spośród wszystkich rodzajów kotłów dostępnych na rynku).

Oba urządzenia nie pobierają powietrza do spalania z pomieszczenia, w którym się znajdują (tak jak tradycyjne), więc zimą nie ma problemu z przepływem zimnego powietrza przez kuchnię lub łazienkę, co powodowałoby ich wychłodzenie.

Kolejnym atutem tych kotłów jest to, że można je montować w pomieszczeniach z wentylacją mechaniczną , a także w kuchni z okapem lub w łazience z wentylatorkiem wyciągowym.

Po wyznaczeniu nowego miejsca dla kotła niezbędne będzie przebudowanie instalacji grzewczej oraz ciepłej i zimnej wody.

Może się przy tym okazać, że długość rur od nowego urządzenia do kranów będzie mniejsza niż od starego podgrzewacza wody, który często również był w piwnicy, dzięki czemu skróci się czas oczekiwania na ciepłą wodę i zmniejszą się koszty jej ogrzewania.

Podobnie jak tradycyjny kocioł dwufunkcyjny, tak samo model dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania oraz kondensacyjny mają ograniczoną wydajność ciepłej wody. Dlatego, jeśli chcemy korzystać z niej w sposób bardziej komfortowy - na przykład użytkować jednocześnie dwie łazienki, warto zastosować droższy wariant takiego urządzenia, czyli z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody .

Gotowy zestaw kompaktowy w holu

Rozwiązaniem, które pozwoli zarówno wykorzystać starą kotłownię do innych celów, jak i uzyskać wysoką wydajność ciepłej wody, jest montaż urządzenia kompaktowego - czyli kotła stojącego ze zbiornikiem w jednej obudowie - i umieszczenie go na przykład w przedpokoju we wnęce lub zabudowanej szafie. Kotły tego typu przypominają gabarytami zewnętrznymi lodówkę, dlatego popularnie bywają one w ten sposób określane. Poleca się je tym użytkownikom, którzy oczekują, by kocioł nie zajmował dużo miejsca, ale jednocześnie dostarczał ciepłą wodę w komfortowej ilości. Jest to możliwe, ponieważ zestaw ten zawiera zasobniki o pojemności od 80 do 150 l.

Ponadto bardzo często kompakty są fabrycznie przystosowane do współpracy z kolektorami słonecznymi.

Oczywiście umieszczenie takiego zestawu w przedpokoju wiąże się ze zmianą prowadzenia instalacji zimnej i ciepłej wody - choć długość rur może czasem być mniejsza, niż gdyby kocioł z zasobnikiem stał w piwnicy. Za montażem urządzenia z zamkniętą komorą spalania lub kondensacyjnego przemawia i to, że wystarczy, aby kubatura holu miała 6,5 m3 (dla atmosferycznego wzrasta do 8 m3).

Komin

Aby odprowadzić spaliny z kotła atmosferycznego (niezależnie, czy urządzenia stojącego, czy wiszącego) znajdującego się w piwnicy konieczne jest włożenie do komina wkładu ze stali nierdzewnej. Wiąże się to z tym, że temperatura spalin jest niższa niż dawniej, więc w kominie może powstawać kwaśny kondensat, który go niszczy. Objawem tego będą plamy, które dość szybko pojawią się na zewnętrznych ścianach komina.

Jeśli zdecydujemy się na montaż kotła z zamkniętą komorą spalania lub kondensacyjnego, wówczas tradycyjny komin może okazać się niepotrzebny. Wykorzystuje się wtedy gotowe zestawy przewodów wykonane ze stopu aluminiowo-krzemowego lub stali nierdzewnej. Gdy kocioł będzie na przykład zawieszony w łazience bądź kuchni na ścianie zewnętrznej, najprościej spaliny odprowadzić krótkim przewodem poziomym (nazywanym również układem współśrodkowym lub koncentrycznym) przechodzącym przez ścianę. Składa się on z dwóch rur umieszczonych jedna w drugiej: wewnętrzną wypływają spaliny, a przestrzenią między tą rurą i rurą zewnętrzną napływa powietrze do kotła. Jest to niewątpliwie najtańsze rozwiązanie, ale nie pozbawione wad. Przede wszystkim na elewacji domu po jakimś czasie może powstać ciemna smuga od spalin i kurzu. Wielu użytkowników obawia się również napływu spalin wyrzuconych na zewnątrz z powrotem do budynku poprzez uchylone okna lub otwarte nawiewniki. Żeby tego uniknąć, wyrzut spalin należy umieszczać jak najdalej od okien (minimum 0,5 m).

Zgodnie z przepisami poziomy system odprowadzania spalin można stosować tylko w wolno stojącym domu jednorodzinnym, pod warunkiem że moc kotła nie przekracza 21 kW.



Może zdarzyć się i tak, że kocioł z zamkniętą komorą spalania lub kondensacyjny będzie zamontowany w pobliżu istniejącego przewodu kominowego , który po wyczyszczeniu nadaje się do wykorzystania. Wówczas można do niego włożyć rurę ze stali nierdzewnej lub stopu aluminiowo-krzemowego, którą będą usuwane spaliny. Natomiast powietrze do spalania będzie pobierane z zewnątrz przestrzenią pomiędzy tym metalowym wkładem a murowanym kominem.

Spaliny z kotła umieszczonego w przedpokoju lub holu możemy odprowadzić za pomocą gotowego zestawu typu "rura w rurze" - z tym że wyprowadza się go do góry ponad dach.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Kocioł kondensacyjny a grzejniki
7 miejsc na kocioł gazowy
Kocioł gazowy - jaki do jakiego pomieszczenia

Skomentuj:

Kocioł na gaz - wymiana starego na nowy

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej