Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Sedes i bidet - od zakupu do montażu

Małgorzata Krośnicka
Urządzenia sanitarne z tej samej serii wzorniczej mają taki sam kształt, motyw stylistyczny oraz odcień, dzięki czemu wygląd łazienki jest harmonijny i elegancki - Fot. Laufen

Wyposażanie łazienki wymaga podjęcia wielu decyzji. Na etapie budowy trzeba zdecydować, jak będą rozmieszczone i zamontowane podstawowe sprzęty sanitarne, a następnie doprowadzić rury wodne i kanalizacyjne. Doborem pasującego nam wzornictwa i stylistyki sedesu czy ewentualnie bidetu najlepiej zająć się na końcu.

Na etapie rozprowadzania instalacji ważne jest ustalenie, gdzie zostanie zamocowany sedes oraz bidet. Rura kanalizacyjna musi być ułożona ze spadkiem, a zmiana miejsca na oddalone o ponad 1,5 m od planowanego, może być trudna. Typowe niegdyś górnopłuki (z rezerwuarem umieszczonym na ścianie i połączonym z sedesem długą rurą) zostały niemal całkowicie zastąpione przez kompakty, czyli miski ustępowe zintegrowane ze zbiornikiem. Bidet natomiast wymaga podłączenia do kanalizacji oraz instalacji ciepłej i zimnej wody.

Sedesy i bidety sprzedawane są w wersjach stojących (mocowane do posadzki) oraz wiszących (montowane na specjalnych stelażach). Sposób mocowania nie wpływa szczególnie na konstrukcję bidetu, z sedesami jednak tak nie jest.

Kompakt wc. Takie urządzenie ma zazwyczaj długość 65-70 cm, ale specjalnie do mniejszych łazienek produkowane są modele o długości 60 cm. Kompakty można je kupić w wersjach przystosowanych do różnych typów odpływu - "poziomego" (podejście kanalizacyjne znajduje się w ścianie) lub "pionowego" (w podłodze). Dostępne są też sedesy uniwersalne - pasujące do obu typów podejść. Po podłączeniu do kanalizacji, kompakt mocuje się śrubami do podłogi i przyłącza wężyk doprowadzający wodę do spłuczki.

Sedes podwieszany (wiszący). Jest bardziej praktyczny, gdyż ułatwia utrzymanie podłogi w czystości. W wersji wiszącej sedesy podwieszane mają najczęściej długość 45-47 cm. Mitem jest jednak, że zajmują mniej miejsca w łazience, bo do tego wymiaru należy doliczyć szerokość stelaża (czyli minimum 12 cm) i płyty gipsowo-kartonowej, służącej do jego obudowy. Łącznie daje to dodatkowe 15-20 cm.

Moduł sanitarny. To gotowa, wykończona "ścianka instalacyjna" z wbudowaną spłuczką, do której mocuje się podwieszany sedes. Sprawdza się, gdy odpływ kanalizacyjny jest umieszczony w ścianie. Moduł stosuje się w remontowanych łazienkach, w których bez przeróbek chcemy zastąpić sedes kompaktowy modelem podwieszanym. Cena około 3000 zł.

Spłuczka. Zwróćmy uwagę na jej pojemność i mechanizm spłukujący. W zbiorniku mieści się 6 lub 9 l - w prostych modelach tyle wody będziemy zużywać do każdego spłukania sedesu. Mechanizmy z dwudzielnym przyciskiem umożliwiają spłukiwanie całą zawartością zbiornika lub jej połową. Innym rozwiązaniem jest spłuczka z funkcją stop, która pozwala zatrzymać spłukiwanie w każdej chwili.

Sposoby montażu sedesów i bidetów

Najlepiej, by bidet i sedes były w takiej samej wersji - stojące lub podwieszane. Zamontowanie urządzeń różnego typu nie jest wprawdzie niemożliwe czy specjalnie trudne, ale łazienka zdecydowanie lepiej wygląda, gdy nie odbiegają one od siebie sposobem montażu.

Do zainstalowania urządzeń stojących poza śrubami nie potrzeba dodatkowych materiałów. Do modeli podwieszanych konieczne jest zastosowanie stelaży.

Stelaże do zabudowy mokrej. Są używane coraz rzadziej, bo ich montaż i wykończenie są pracochłonne. Mocuje się je do murowanej ściany, a następnie obmurowuje. Mogą mieć metalową ramę, którą trzeba wypełnić (zaprawą z kawałkami styropianu, bloczkami betonowymi, cegłami) lub są fabrycznie wypełnione styropianowymi bloczkami.

Stelaże do zabudowy suchej. Nadają się do montażu przy ścianie murowanej lub lekkich ścianach działowych. Do ścian mocuje się je za pomocą wsporników dystansowych, a do podłogi - kołkami rozporowymi. Można też zastosować szyny montażowe, między które wstawia się stelaż i blokuje go specjalnymi nakładkami.

Stelaże obudowuje się wodoodpornymi płytami gipsowo-kartonowymi (zielonymi) lub gipsowo-włóknowymi, które można malować lub wykończyć płytkami ceramicznymi.

Montaż bidetu przebiega - niezależnie od wersji - podobnie jak sedesu. To znaczy, sprzęt stojący mocujemy do podłogi, podwieszany - do stelaża instalacyjnego. Inaczej natomiast wygląda podłączenie do instalacji wodno-kanalizacyjnych.

Bidet trzeba wyposażyć w baterię. Najczęściej jest to model sztorcowy, jednouchwytowy, ale oczywiście można zdecydować się również na armaturę naścienną (wówczas kupujemy bidet bez otworu montażowego). W niewielkich pomieszczeniach, w których na bidet brakuje miejsca, można wyposażyć miskę ustępową w deskę z wbudowaną baterią bidetową. Jeśli sedes stoi blisko umywalki, dobrym rozwiązaniem jest bateria z rączką prysznicową.

Czytaj także:

Bidet, czyli kucyk do mycia



Sedes wiszący zamiast stojącego



Stelaż podtynkowy - tajemnica eleganckiej łazienki



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Umywalka, miska ustępowa i bidet z dala od ściany
Umywalki - od zakupu do montażu
Jak oszczędnie spłukiwać miskę ustępową

Skomentuj:

Sedes i bidet - od zakupu do montażu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej