Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Hydrofor często się włącza - jaka przyczyna?

red.
Hydrofor - Fot. Shutterstock/Remigiusz Gora

Mamy wodę z własnej studni wierconej. Pompa ze zbiornikiem ciśnieniowym od pewnego czasu włącza się często nawet wtedy, gdy nikt nie korzysta z wody. Jaka może być tego przyczyna? Andrzej Karasiński, Konstancin

Co zrobić gdy hydrofor często się włącza?

Czy częste włączanie się hydroforu - nawet wtedy, gdy nie pobiera się wody - świadczy o nieszczelności w instalacji?

Hydrofor włącza się co chwilę - Jak znaleźć przeciek w instalacji domowej?

Jak szukać nieszczelności. Żeby sprawdzić, czy niekontrolowany wypływ następuje w instalacji domowej, to znaczy po tłocznej stronie pompy, wystarczy zakręcić na noc zawór odcinający tuż za pompą. Jeśli pompa przestanie się samoczynnie włączać, będzie to dowód, że przyczyną są przecieki w instalacji i że trzeba dokładnie sprawdzić wszystkie zawory czerpalne, a także spłuczki w w.c., w których uszkodzeniu ulegają często zawory automatyczne.

Dlaczego hydrofor często się włącza -  jaka może być przyczyna tego zjawiska, jeśli instalacja jest szczelna?

Gdy instalacja jest szczelna. Jeżeli po zakręceniu zaworu za pompą (na przewodzie tłocznym) hydrofor nadal będzie się włączać bez widocznego powodu, przyczyn należy szukać po stronie ssawnej pompy lub w samym hydroforze. Mogą być następujące:

Hydrofor się nie włącza

Podczas pracy hydrofora możemy spotkać się z sytuacją utraty ustawień lub niesprawności presostatu. Objawy to spadające ciśnienie wody.

Mechaniczny wyłącznik ciśnieniowy, automatyzuje pracę przepompowni poprzez sterowanie włączaniem/wyłączaniem pompy w celu utrzymania stabilnego ciśnienia wody w rurociągu. Szybki spadek ciśnienia w hydroforze występuje, kiedy ciśnienie spada poniżej odcięcia 2,5 - 3,0 atm., ciśnienie włączenia - 1,5 - 1,8 atmosfery (w zależności od producenta). Jeśli występują problemy z ciśnieniem wody w domu, konieczne jest odpowiedzialne podejście do ustawienia przełącznika ciśnienia, ponieważ istnieje bezpośredni związek między ustawieniem przekaźnika, objętością akumulatora i ciśnieniem. Najczęstszym problemem jest uszkodzony włącznik ciśnieniowy. Objawy to brak wody lub woda dostarczana w niewielkich ilościach ze względu na niskie ciśnienie.
Inną często spotykaną usterką jest zapowietrzony hydrofor. Objawy są widoczne, jeżeli po wyregulowaniu ciśnienia w akumulatorze przepompownia nie zacznie normalnie działać. Wtedy konieczne jest rozpoczęcie ustawiania samego wyłącznika ciśnieniowego. Należy przy tym pamiętać, że ciśnienie wyłączenia pompy (górna nastawa) nie może przekraczać ciśnienia, jakie pompa jest w stanie wytworzyć.
Jeśli wyłącznik ciśnieniowy nie włącza hydroforu. Konieczna jest naprawa wyłącznika ciśnieniowego przepompowni. Istnieją dwa sposoby rozwiązania tego problemu: zakup nowego przekaźnika lub naprawa istniejącego. W pierwszym przypadku radzimy przyjrzeć się nowoczesnym i niedrogim presostatom - wskaźnikowym lub cyfrowym.

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Przewiercona dziura w rurze od wody - jak poradzić sobie z awarią?
Nowoczesne pompy ciepła powietrze-woda i gruntowe
Czym ogrzewać dom w 2024? Jakie urządzenia są obecnie najbardziej opłacalne?

Skomentuj:

Hydrofor często się włącza - jaka przyczyna?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej