Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jaka ościeżnica do drzwi wewnętrznych

Odpowiada: Monika Karda

Buduję dom z deweloperem. W wykończeniu przewidziano m.in. metalowe ościeżnice. Chciałbym z nich zrezygnować, bo nie pasują do drzwi, jakie zamierzam kupić. Czy są ościeżnice uniwersalne, do których pasują wszystkie skrzydła? Czy ościeżnice dostępne na rynku pasują do wszystkich ścian - z cegieł i płyt gipsowo-kartonowych? Czy nie będę miał problemów z dopasowaniem zawiasów i innych akcesoriów? Michał Ł., Kraków

1. Jakie ościeżnice można zastosować do drzwi wewnętrznych?

2. Jak dobrać ościeżnicę do ściany?

3. Czy akcesoria do montażu drzwi kupuje się razem ze skrzydłem czy z ościeżnicą?

1. Ościeżnice z metalu lub z drewna

Ościeżnice metalowe. Z ocynkowanej blachy stalowej grubości 1,2 lub 1,5 mm, najczęściej malowanej proszkowo na różne kolory. Są bardzo trwałe, ale w domach jednorodzinnych stosowane niechętnie.

Ościeżnice drewniane lub drewnopochodne. Z drewna litego lub klejonego warstwowo albo - częściej - z płyt wiórowych (zwykle typu MDF) pokrytych okleiną:

- naturalną - grubości 1,5-2 mm (forniry) lub 3,5 mm (obłogi), wykończoną lakierem lub lazurem bądź w stanie surowym - do samodzielnego wykończenia (takie ościeżnice są około 20% tańsze);

- sztuczną - zazwyczaj imitującą drewno, dostępną w następujących postaciach:

- okleina CPL - najtwardsza i najtrwalsza;

- folia drewnopodobna - dość trwała;

- okleina Decor - najmniej odporna na uszkodzenia. Wizualnie bardziej przypomina okleinę CPL, ale jest od niej znacznie tańsza.

2. Dobór ościeżnicy do ściany

Wybór rodzaju ościeżnic nie zależy od materiału, z którego zbudowano ścianę, lecz od tego, jaką ściana ma grubość.

Ościeżnice stałe - zwykle nadają się do murów o grubości 6 lub 10 cm. Ponieważ nie można regulować grubości takich ościeżnic, często wymagają stosowania dodatkowych listew maskujących miejsca ich łączenia z murem.

Ościeżnice regulowane - dostępne w kilkunastu wymiarach, odpowiednich do murów o grubości od 7,5 do 28 cm. Szerokość takiej ościeżnicy można jeszcze powiększyć (maksimum o 2 cm). Ościeżnice regulowane są droższe niż stałe, ale za to znacznie łatwiej się je montuje, więc są coraz popularniejsze.

Uwaga! Jeśli doliczy się materiały niezbędne do wykończenia ościeżnicy stałej, często okazuje się, że za tę samą kwotę można kupić ościeżnicę regulowaną.

3. Zawiasy i uszczelki

Osadzone w ościeżnicy zawiasy są wliczone w jej cenę. Producenci zwykle oferują dwa, więc jeśli ktoś chce mieć trzy, za dodatkowy zawias musi zapłacić (około 30 zł).

Ościeżnice zazwyczaj wyposażone są również w specjalne uszczelki, które poprawiają szczelność drzwi i zapobiegają przenoszeniu się przez nie dźwięków.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Drzwi wejściowe - bezpieczne, ciepłe i ciche
Drzwi wewnętrzne - galeria z cenami
Wymiana drzwi: zwykłe na antywłamaniowe

Skomentuj:

Jaka ościeżnica do drzwi wewnętrznych

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej