Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Domy z bali

Wojciech Nitka
Dom z drewnianych bali - Fot. Misoni

Kiedyś domów z bali powstawało bardzo dużo - zarówno dworków, jak i wiejskich chałup. Dzisiaj powraca się do tej technologii, choć bale nie są tylko pełne, ale też klejone, izolowane lub z wypełnieniem.

Od kilkunastu lat znów popularne jest wznoszenie domów z bali. Najczęściej można je spotkać na Suwalszczyźnie, Podlasiu i w rejonach podgórskich. Dobrze prezentują się również na działkach leśnych; jednak nie pasują stylistycznie do wielkomiejskiego krajobrazu.

Takie domy stawia się dość szybko. Montaż konstrukcji w stanie surowym zwykle trwa od 2 do 4 tygodni. Oprócz fundamentu i podłogi na gruncie nie wymagają wykonywania żadnych prac mokrych, dlatego można je wznosić przez cały rok. Co więcej, dzięki niezbyt dużej grubości ścian, powierzchnia użytkowa takich domów jest większa niż murowanych o tym samym obrysie ścian zewnętrznych.

Zobacz - drewniany dom w pięć miesięcy



W Polsce domy z bali buduje niewiele firm. Najczęściej oferują one własne projekty, ale budują też na indywidualne zamówienie inwestora. Zamawiając taki dom, nie trzeba zabiegać o materiały, ani też pilnować terminów. Producent przygotowuje surowiec, dostarcza go na budowę i montuje konstrukcję w całość. Firmy udzielają przy tym wieloletniej gwarancji (nawet do 10 lat).

Niestety, budowanie z bali jest stosunkowo kosztowne. Drewno często sprowadza się z zagranicy, a do wykonania potrzebni są doświadczeni fachowcy. W rezultacie ostateczna cena wzniesienia domu z bali może być wyższa niż domu w technologii murowanej.

Obejrzyj najładniejsze drewniane domy i zagłosuj!



Fundament i podłoga na gruncie

Domy z bali są kilkadziesiąt razy lżejsze, niż te budowane w technologii murowanej, stąd możliwość zastosowania lżejszego posadowienia. Konieczne jest jednak zbadanie gruntu, które powinno decydować o rodzaju fundamentów. W optymalnych warunkach może wystarczyć płyta fundamentowa, w mniej korzystnych trzeba wykonać ławy betonowe, ale zdecydowanie mniejsze niż dla domów murowanych. Takie rozwiązanie jest dużo droższe, ponieważ koszt zwiększa konieczność wykonania głębszych fundamentów.

W domach z bali można także wykonać podłogę na gruncie. Wiąże się to jednak z wylewaniem betonu, a więc - jeśli jest to wykonywane, gdy stoją już ściany - z wprowadzeniem wilgoci do wnętrza. Zdecydowanie lepszym sposobem jest zastosowanie na parterze podłogi z pustką powietrzną. Pozwoli to ograniczyć do minimum prace mokre i umożliwi rozprowadzenie pod podłogą wszystkich instalacji.

Ściany zewnętrzne

Trzeba je posadowić minimum 30 cm ponad terenem. W domach z bali pierwszą belkę, zwaną podwaliną, układa się z połówki bala (półbala). Jest to szczególnie ważne w domach z bali okrągłych, ponieważ wtedy ściana opiera się na całej szerokości bala. Przed ułożeniem podwaliny, na fundamencie wykonuje się izolację przeciwwilgociową z papy.

Ściany zewnętrzne powinny być kotwione do fundamentu. Dzięki temu są niewrażliwe na parcie i ssanie wiatru, a tym samym konstrukcja domu jest stabilna.

Ściany z bali wznosi się w konstrukcji wieńcowej, zwanej także węgłową, zrębową, na zrąb lub na zamek. Ułożone poziomo bale łączy się ze sobą drewnianymi kołkami (tyblami), gwoździami lub metalowymi kotwami, a w narożnikach (węgłach) - na wręby. Końce bali (ostatki) mogą wystawać w narożnikach poza obrys budynku, ale nie jest to konieczne.

Szczelinę pomiędzy balami uszczelnia się, wypełniając sznurem, pakułami, wysuszonym mchem lub wełną drzewną (cienkimi wiórami), bądź stosuje się uszczelki gumowe. Koronę ściany wieńczy bal oczepowy, na którym opierają się belki stropowe lub krokwie dachowe.

Izolacja cieplna domu

Wymagany przepisami współczynnik przenikania ciepła U dla ściany z bali, a więc dla ściany jednowarstwowej, powinien być mniejszy niż 0,3 W/(m2K). Uwzględniając w obliczeniach współczynnik przewodności cieplnej drewna równy 0,16 W/(m2K) okazuje się, że wymagania te spełniają tylko ściany z bali pełnych o grubości co najmniej 50 cm. Zatem mogłoby się wydawać, że wszystkie ściany wznoszone z bali o grubości poniżej 50 cm wymagałyby dodatkowej warstwy ocieplenia. Tymczasem, na podstawie bardziej zaawansowanych obliczeń dotyczących przegród z drewna litego, można stwierdzić, że stateczność cieplną zewnętrznych przegród, a w konsekwencji komfort cieplny domu, zapewniają już ściany zewnętrzne budynku wykonane z drewna litego o grubości około 20 cm. Jest to zgodne ze standardami przyjętymi w wielu krajach świata, gdzie domy z bali o grubości powyżej 20 cm nie są ocieplane.

Warstwa izolacji termicznej jest jednak konieczna dla ścian z bali o grubości od 5 do 20 cm. Jej grubość zależy od grubości bali. Ocieplenie można układać zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Decyduje o tym przede wszystkim gust właścicieli. Ocieplenie od zewnątrz można wykonać dwojako - stosując tynk zakrywający bale, lub oblicówkę drewnianą, która pozwoli zachować charakter domu drewnianego. Podobnie od strony wnętrza - na warstwę ocieplenia można położyć tynk lub zastosować imitację bali.



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Rodzaje bali do budowy domu
Osiadanie domu z bali
Dom letniskowy - przeniesienie domu z bali

Skomentuj:

Domy z bali

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej