Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Projekty domów: rodzinny dom parterowy

Iwona Mere, architekt
Skromna, nawiązująca do tradycji bryła domu parterowego - Projekt i wizualizacja Domy z Wizją

Oto dom prawdziwie rodzinny. Wygodnie zamieszka w nim para z dwojgiem, a nawet trojgiem dzieci. Zgrabnie rozplanowano tu wszystkie elementy współczesnego gospodarstwa: poczynając od obszernego, dwustanowiskowego garażu od frontu, aż po samodzielny apartament rodzicielski na tyłach posesji. Rodzinny dom parterowy na piątkę!

Metryczka budynku:

Opis: Dom jednorodzinny, parterowy

Powierzchnia zabudowy: 268,1 m2

Powierzchnia użytkowa: 168 m2 (+43,7 m2 garaż)

Wysokość w kalenicy: 6,42 m2

Autorzy projektu: Pracownia projektowa Domy z Wizją; arch. Krzysztof Borowski; arch. Piotr Rynkiewicz

Kontakt do pracowni: ul. Prymasa Augusta Hlonda 10H/187; 02-972 Warszawa; tel. 22 258 27 86, e-mail: domy@domyzwizja.pl

Zapraszamy do głosowania na dom roku 2014!



Mieszkańcy: dom rodzinny dla rodziny

Ten bezpretensjonalny dom parterowy kojarzy się z zabudową zagrodową, harmonijnie wpisującą się w naturalne otoczenie. Bliskość i dostępność ogrodowej zieleni znakomicie uzupełnia i zdobi proste wnętrza. Parterowa siedziba dobrze posłuży rodzinom z małymi dziećmi, które łatwiej wtedy nadzorować. Rozmaite akcesoria niezbędne w pierwszych latach życia: wózki, kojce czy zabawki na kółkach będą tu miały sporą swobodę ruchu. Brak schodów oszczędzi wędrówek po nich wszystkim domownikom. Co ważne, wygody nie uzyskuje się kosztem prywatności mieszkańców - podział na strefy wypada bardzo naturalnie i sprawdzi się także wtedy, gdy pociechy staną się samodzielne.

Przy czteroosobowej "obsadzie" dodatkowy pokój (sąsiadujący z częścią dzienną) można przeznaczyć na gabinet lub miejsce do przenocowania gościa.

Działka na dom parterowy

Budynek najlepiej ulokować na działce w ten sposób, by jego kalenica przebiegała prostopadle do drogi dojazdowej. Ta z kolei powinna się znaleźć przy zacienionej krawędzi parceli (kierunek północny lub wschodni). Powierzchnia działki w granicach 750 m2 i szerokości niespełna 21 m wystarczy do spełnienia prawnych wymogów, ale nieco szerszy kawałek ziemi lepiej ochroni prywatność domowników, ułatwi też założenie prawdziwego ogrodu z miejscem na drzewa, rekreację, warzywnik itp.

Warto zwrócić uwagę na sąsiedztwo - wstawianie domu parterowego między znacznie wyższe, piętrowe obiekty narazi gospodarzy na stałą obserwację z górnych pięter.

Wygląd budynku

Skromna, nawiązująca do tradycji bryła tego domu parterowego dobrze zaprezentuje się w sąsiedztwie niewysokich budynków o stromych dachach. Nie bardzo pasuje za to do willowych klimatów, znanych z niektórych przedmieść wielkich aglomeracji. Urodę naturalnego drewna i kamienia podkreślą zarówno gładko tynkowane partie ścian, jak i nowoczesne, duże przeszklenia. Realizuje się tu uniwersalne zalecenie starannego wykończenia i doboru detali, które w przypadku parterowych budynków (z natury rzeczy "uboższych" niż wysokie, ekspresyjnie rozrzeźbione bryły) odgrywają kluczową rolę, przyciągając uwagę i "znosząc" stałą lustrację użytkowników.

Niska zabudowa domu parterowego jest przeznaczona do oglądania z bliska, sprzyja temu wyposażenie wszystkich sypialni w samodzielne wyjścia na taras. Zajęcia na powietrzu mogą się tu odbywać w otoczeniu nie mniej estetycznym i komfortowym niż to, które oferują wnętrza domu.

Aby prostota stanowiła zaletę, a nie mankament domu, autorzy proponują użycie szlachetnych materiałów wykończeniowych: drewna, łupanego kamienia oraz płaskiej blachy dachowej.

Wnętrza i ich funkcje

Autorom projektu tego domu parterowego udało się zgrabnie pogrupować pomieszczenia: efektowne otwarcie części dziennej, podziały w rejonie prywatnym a nawet porządne zaplecze gospodarcze.

Kuchnia jest najmniej wyeksponowanym rejonem przestrzeni wspólnej, choć zagwarantowano jej doskonałą dostępność i atrakcyjny wygląd. Przesłona w postaci wyspy to świetny sposób na integrację, a zarazem - przesłonięcie rozgardiaszu, który często towarzyszy przygotowywaniu posiłków. Obok wyspy jest dość miejsca na stół z prawdziwego zdarzenia, odpowiedni zarówno do codziennych posiłków, jak i świątecznych spotkań w szerszym gronie. Całości dopełnia oddzielony pieszym pasażem salon. Zdobiący go kominek będzie widoczny i dla osób odpoczywających na kanapach i od strony aneksu stołowego.

Rejon wypoczynkowy jest wyższy i bardziej reprezentacyjny dzięki otwarciu aż po skośną połać dachu, w której zaplanowano okna. W sezonie letnim obszar ten poszerzy się dodatkowo o zaciszny zadaszony taras (korzystający z osłony garażu).

Głębiej, wzdłuż słonecznej elewacji, zaplanowano trzy podobnej wielkości pokoje, nadające się na sypialnie dzieci, a na końcu - przestronną sypialnię małżeńską z własnym, komfortowym zapleczem, na które składają się: garderoba, łazienka i zadaszony kawałek tarasu (cofnięty względem obszaru na przedpolu pokojów dziecinnych). Po ciemniejszej stronie korytarza, w części prywatnej, zgrupowane zostały pomieszczenia "mokre": łazienki, pralnia oraz kotłownia. Ponieważ wszystkie ze sobą sąsiadują, w razie potrzeby łatwo będzie dokonać między nimi przesunięć.

Autorzy projektu

Architekt Krzysztof Borowski i architekt Piotr Rynkiewicz są współwłaścicielami Pracowni Domy z Wizją założonej 2007 roku przez trzech architektów. - Z połączenia wcześniejszych doświadczeń zawodowych oraz rzetelnego rzemiosła projektowego wykreowaliśmy na polskim rynku nową jakość, skierowaną do osób poszukujących w gotowych projektach współczesnych rozwiązań architektonicznych o wysokich walorach wizualnych i użytkowych - mówią architekci. - Wykonujemy projekty autorskie, niepowielające powszechnie stosowanych schematów. Podczas tworzenia każdego domu kładziemy szczególny nacisk na kształtowanie nowoczesnego i funkcjonalnego układu wnętrza, tak aby powstała przyjazna i wygodna przestrzeń dla rodziny. Dbamy również o zachowanie prawidłowych proporcji zewnętrznych bryły oraz jej estetykę. Ze szczególną starannością pracujemy nad detalem i rozwiązaniami materiałowymi. Naszym celem jest tworzenie domów ponadczasowych, subtelnie łączących tradycję ze współczesną stylistyką architektury mieszkaniowej.

W ciągu siedmiu lat działalności pracowni zostało zrealizowanych ponad 3000 projektów.

Zobacz wideo o udanych przebudowach domów



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Choinka w donicy - do domu i ogrodu
Ogrodowe elewacje domów i ich tajemnice. Zainspiruj się!
Dom parterowy czy piętrowy?

Skomentuj:

Projekty domów: rodzinny dom parterowy

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej