Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Dobre okno w dachu

Monika Karda

Okna w połaci dachu to doskonały sposób doświetlenia pomieszczeń na poddaszu. Pod jednym warunkiem: zostaną zamontowane bez błędów.

Do okien dołączane są zawsze dokładne instrukcje montażu, ale nie radzimy zabierać się za to osobom bez doświadczenia. Wprawdzie zamontowanie takiego okna kosztuje 150-250 zł, ale lepiej tę czynność powierzyć fachowcom niż narażać się na popełnienie błędów, których usunięcie będzie i trudne, i kosztowne. Na budowie własnego domu nie zaszkodzi jednak sprawdzić, czy montażyści działają zgodnie z zasadami, które przedstawiamy w artykule.

Przed montażem okna

Okna połaciowe zapewniają dużo światła - do 40% więcej niż tej samej wielkości okna umieszczone pionowo w ścianach - w lukarnach lub ścianach szczytowych. Aby pomieszczenie było dobrze doświetlone, łączna powierzchnia okien połaciowych powinna być równa 1/8-1/10 powierzchni podłogi.

Długość okna zaleca się dobrać tak, żeby użytkownicy widzieli przezeń co dzieje się na zewnątrz, i to zarówno wtedy, kiedy stoją, jak i wtedy, gdy siedzą. Z tego względu górna krawędź okna powinna się znaleźć nie niżej niż 185-220 cm od podłogi, a dolna - nie wyżej niż 1 m od niej. Długość okna zależy więc od spadku dachu - im dach jest bardziej płaski, tym dłuższe powinno być okno połaciowe.

Przed montażem ościeżnicy

Otwór na okno powinien być 4-6 cm szerszy i około 5 cm dłuższy od odpowiednich zewnętrznych wymiarów okna - dzięki temu można skorygować jego ustawienie.

Uwaga: Jeżeli dach jest kryty dachówkami, okno połaciowe montuje się nad ich pełnym rzędem. W żadnym wypadku nie wolno skracać dachówek pod oknem - będą wypadać, a kołnierz uszczelniający nie będzie miał na nich oparcia.

Do zamontowania okna w dachu potrzebne są dwie łaty montażowe - dolna i górna. Jeśli na dachu ułożone są dachówki, dolna łata powinna być zamontowana 8 cm nad nimi, a łata górna powinna wypadać w takim miejscu, by otwór pozostał odpowiednio dłuższy niż okno.

Przed zamontowaniem ościeżnicy wyjmuje się z niej skrzydło okienne. W tym celu wystarczy obrócić okno o prawie 180° i wcisnąć bolec blokujący znajdujący się w zawiasach.

Montaż ościeżnicy

Ościeżnicę z przykręconymi w narożnikach kątownikami montażowymi umieszcza się w otworze w dachu, poziomuje dolną jej część, a po wypoziomowaniu - przykręca dolne kątowniki do łaty montażowej. W komplecie wraz z oknem dostarczane są wszystkie elementy niezbędne do jego zamontowania - również odpowiednio długie wkręty, umożliwiające stabilne zamontowanie okna w konstrukcji dachu.

Uwaga: Górnych kątowników nie przykręca się od razu na stałe, po to by wyregulować szczeliny między skrzydłem a ościeżnicą. Jest to bardzo ważny etap montażu - równa szczelina zapewnia właściwe otwieranie i zamykanie okna oraz właściwy docisk uszczelek.

Aby wyregulować szczeliny, ponownie umieszcza się skrzydło w ościeżnicy. Jeśli szczeliny nie są równoległe, można je wyregulować z użyciem plastikowego klina (jest w komplecie montażowym), który umożliwia zniwelowanie ewentualnej krzywizny powierzchni dachu. Klin umieszcza się pod jednym z górnych kątowników. Po wyregulowaniu szczelin przykręca się na stałe górne kątowniki.

Układanie izolacji wokół okna

Do wykonania izolacji stosuje się taki sam materiał, jaki został użyty do wstępnego krycia - papę lub folię paroprzepuszczalną. Uszczelnienie okna wykonuje się z czterech pasów izolacji mocowanych do ościeżnicy i konstrukcji dachu. Pasy układa się w następującej kolejności:

1) dolny pas (długości większej niż szerokość okna), przycięty w narożnikach, by dokładnie przylegał do ościeżnicy;

2) dwa boczne pasy (odpowiednio dłuższe niż długość okna), połączone na zakład z dolnym pasem i nacięte w kształcie litery Y na każdej z łat;

3) górny pas (takiej samej długości jak pas dolny), połączony z bocznymi pasami na zakład w narożnikach. Oprócz tego górną część pasa wsuwa się pod rynnę odwadniającą, która jest elementem kołnierza uszczelniającego (o tym w dalszej części artykułu).

Uwaga: Ułożenie opisanej izolacji przeciwwilgociowej jest konieczne - w ten sposób zabezpiecza się okno przed wilgocią, jaka może znaleźć się pod pokryciem zarówno wskutek kondensacji pary na jego spodniej stronie, jak i z powodu przedostawania się pod pokrycie wody deszczowej lub śniegu.

Montaż kołnierza uszczelniającego

Jeśli pokrycie dachowe jest profilowane, ścina się jego najwyższe fragmenty pod kątem około 45°.

Aby zamontować rynnę odwadniającą, wycina się niewielkie fragmenty kontrłat - około 10 cm każdy, tak żeby w tych wycięciach zmieściła się rynna. Między krokwiami przybija się zlicowaną z nimi deskę, do której będzie zamocowana rynna. Rynnę umieszcza się pod naciętym wstępnym kryciem.

Uwaga: Rynna odprowadza wodę, która może pojawić się wokół okna (później rynna nie jest widoczna, przykrywa ją bowiem pokrycie i oblachowanie okna).

Części kołnierza (dla ułatwienia prac ponumerowane zgodnie z kolejnością montażu) mocuje się wkrętami w fabrycznie nawierconych otworach w ościeżnicy, a do łat - za pomocą specjalnych klamerek.

Na koniec gumowym młotkiem formuje się fartuch - część kołnierza uszczelniającego z miękkiej blachy.

Układanie pokrycia

Kołnierz uszczelniający należy zabudować pokryciem dachowym, pozostawiając wolną przestrzeń między nimi, ułatwiającą odprowadzanie wody spływającej po kołnierzu: 3-6 cm z boków, a u góry - 6-15 cm.

Dziękujemy firmie VELUX za pomoc w przygotowaniu materiał

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Numer 11/2003
Czas na metamorfozę poddasza – postaw na okna dachowe VELUX
Czym się kierować, wybierając okna dachowe do domu jednorodzinnego?

Skomentuj:

Dobre okno w dachu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej