Postarzane podłogi drewniane: gotowe parkiety i deski
Agata Górska
Stare posadzki z drewna zachwycają unikatową kolorystyką, przebarwieniami, niepowtarzalnymi fakturami. Gołym okiem widać zapisane na nich lata - nawet jeśli zostały świeżo wyprodukowane, a my właśnie kupiliśmy je w sklepie.
1 z 7Największą zaletą postarzanych podłóg są ich walory estetyczne: wyglądają pięknie i są bardzo modne. Pasują zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych, w tym minimalistycznych. Dodatkowo, są niekłopotliwe w eksploatacji: ewentualne uszkodzenia doskonale wpisują się w charakter takiej posadzki - a do tego trudno odróżnić, które powstały celowo, a które są przypadkowe. - Fot. Baltic Wood
2 z 7Do produkcji wybiera się deski z sękami, pęknięciami, ubytkami (normalnie traktowane są jako wady), które potem dodatkowo się uwydatnia. - Fot. Stolarnia Mazurska
3 z 7Do postarzania używa się najczęściej drewna dębu - ma bogate usłojenie i zawiera sporo tanin, które po obróbce chemicznej zmieniają wybarwienie podłogi. - Fot. Parkiet Line
4 z 7Za pomocą specjalnych preparatów podkreśla się usłojenie desek, w ten sposób można rozjaśniać lub przyciemniać rysunek słojów. - Fot. Artisan
6 z 7Poddane barwieniu deski mogą mieć odcienie naturalne - jedynie lekko 'przetarte' i w wielu miejscach dekoracyjnie przebarwione. - Fot. Parkiet Line
7 z 7Postarzane fabrycznie podłogi mogą być np. zielonkawe, sczerniałe lub zszarzałe (przypominają wtedy wyglądem deski ze starego pomostu nad jeziorem). - Fot. Baltic Wood
Producenci oferują gotowe podłogi do złudzenia przypominające te wiekowe, szlachetnie zużyte i spatynowane. Stosowny efekt uzyskują przez wieloetapową obróbkę drewna.
Najbardziej typową techniką "starzenia" jest szczotkowanie - ma naśladować naturalną erozję drewna. Polega na mechanicznym usunięciu (jakby "wyczesaniu") miękkich włókien drewna i wydobyciu na wierzch twardszych. Szczotkowanie wykonuje się zawsze wzdłuż słojów, których rysunek zostaje przez ten zabieg pięknie uwypuklony. Drewno zyskuje wyraźną fakturę. Inne procesy postarzania, to między innymi heblowanie, dłutowanie, ryflowanie czy piaskowanie drewna. Dodatkowo, krawędzie desek bywają ścinane pod kątem (fazowane) tak, aby łączenia między nimi nabrały nieregularności.
Niektórzy producenci idą jeszcze dalej: postarzana podłoga może mieć ręcznie wykonane drobne uszkodzenia powierzchni, takie jak rysy czy wgniecenia, a nawet otworki przypominające ślady po kornikach! W niektórych seriach, w celowo "zniszczonej" desce pojawiają się imitacje napraw, np. korkowania wcześniej wyciętych fragmentów czy wypełnienie sęków szpachlą (czasem w kontrastowym kolorze).
Bardzo ważnym etapem postarzania podłogi jest wybarwianie drewna. Nowe kolory to zwykle efekt reakcji oparów amoniaku i związków wapnia z garbnikami zawartymi w drewnie.
Postarzane drewno na podłogi jest dostępne w formie klepek parkietowych, desek, ale także warstwowych paneli podłogowych.
Jakie są zalety gotowych postarzanych podłóg drewnianych?
- od razu wiemy, jaki jest efekt postarzania. Do wyboru mamy rozmaite linie stylistyczne i barwne.
- "wiekowy" jest jedynie wygląd posadzki - w rzeczywistości jest nowa, a więc: wytrzymała, trwała, odporna na wilgoć czy zmiany temperatur i można ją eksploatować bez ryzyka łatwego zniszczenia.
Podłogi z desek warstwowych mają grubą warstwę wierzchnią i są trudnopalne, nadają się więc nawet do stosowania w przestrzeniach publicznych.
Deski olejowane i woskowane są łatwe do utrzymania w dobrej kondycji - raz na rok lub dwa lata zaleca się przeprowadzić konserwację powierzchni przy użyciu bezbarwnego oleju.
Skomentuj:
Postarzane podłogi drewniane: gotowe parkiety i deski