Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Rdzewiejąca blachodachówka

Michał Jabłonkowski
Arkusze blachodachówki cięte nieodpowiednimi narzędziami szybko rdzewieją - Fot. Archiwum Czytelnika

Podczas ostatniego przeglądu dachu krytego blachodachówką zauważyłem, że krawędzie pokrycia przy koszu zaczęły rdzewieć. Z jakiego powodu? Czy koniecznie muszę je wymienić na nowe? Tomasz K.

Blachy dachówkowe dostarczane są na budowę w arkuszach o długości dostosowanej do połaci dachu. Podczas układania czasem konieczne jest ich przycięcie na potrzebny wymiar. Ma to miejsce przy kominach i w załamaniach połaci dachu. Do tych prac trzeba użyć odpowiednich narzędzi, inaczej blacha będzie rdzewieć.

Przyczyna rdzewienia blachodachówki

Jednym z najczęstszych powodów korozji ciętych krawędzi arkuszy blachodachówki jest użycie nieodpowiednich narzędzi, na przykład szlifierek kątowych. Powodują one miejscowe rozgrzanie blachodachówki do bardzo wysokiej temperatury, która niszczy w tym miejscu warstwę ocynku. Również snopy iskier i gorące metalowe opiłki, wytworzone podczas cięcia arkuszy szlifierką na dachu, wypalają powłokę ochronną ułożonej już blachodachówki. W konsekwencji takie miejsca szybko zaczynają rdzewieć. To także jest główną przyczyną korozji krawędzi blachy w koszu dachowym. Dodatkowo proces ten przyspieszają duże ilości wody, spływające z dwóch połaci i śnieg, który zalega zimą w rynnie koszowej.

Zabezpieczenie krawędzi arkuszy

Aby uniknąć uszkodzenia warstwy cynku i powłoki ochronnej, arkusze blachodachówki powinny być przycinane za pomocą specjalnych nożyc wibracyjnych (zwanych niblerami), nożyc ręcznych lub specjalnych pił wolnoobrotowych. Jest to "cięcie na zimno", gdyż narzędzia te podczas cięcia nie wytwarzają wysokiej temperatury.

Podczas trwania prac i po zakończeniu układania pokrycia dachowego powinno się dokładnie usunąć z niego wszelkie metalowe opiłki, pozostałe po cięciu i wkręcaniu łączników. Zapobiega to ich przenoszeniu na butach, wgniataniu w powłokę i jej zarysowaniu, czego skutkiem może być powstawanie w tych miejscach po pewnym czasie ognisk korozji. Powierzchnię dachu należy poddać uważnym oględzinom i - po zaobserwowaniu zadrapań lub rys na powłoce - pokryć uszkodzone miejsca farbą zaprawkową (przy czym należy zamalowywać jedynie powierzchnię rysy używając odpowiedniej ilości farby).

Nasz Czytelnik nie musi wymieniać zniszczonych arkuszy ułożonych wzdłuż rynny koszowej. Wystarczy wyznaczyć na nich linię w odległości co najmniej 2 cm od istniejącej krawędzi, ponumerować je, odkręcić i przyciąć w wyznaczonym miejscu odpowiednimi narzędziami.

Cięte krawędzie należy dodatkowo zabezpieczyć specjalnie do tego przeznaczonymi farbami zaprawkowymi, dobranymi do koloru blachodachówki i ponownie zamocować arkusze przy rynnie koszowej.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Transport i montaż blachodachówki
Kupujemy blachodachówkę
Pokrycia dachowe lekkie i niedrogie

Skomentuj:

Rdzewiejąca blachodachówka

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej