Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Drewniany dom: designerskie wnętrze w tradycyjnym stylu

Tekst: Agnieszka Rezler Stylizacja: Ola Buczkowska-Przeździk
Designerskie wnętrze w tradycyjnym stylu - Fot. Michał Przeździk-Buczkowski

Jak połączyć tradycyjny styl z nowoczesnym? Właścicielom tego przepięknego drewnianego domu się to udało. Zobacz nietuzinkowe wnętrza i zainspiruj się.

Designerskie wnętrze w tradycyjnym stylu

Wdzięczny koktajl lokalnej tradycji, akcentów nowoczesnych i retro. Drewno wszechobecne, ale lekkie, nieprzytłaczające. Snycerka wprawna i wytrawna, dawkowana z aptekarskim umiarem. Góralszczyzna z oddechem. Wnętrza hotelu No Name Luxury w Łapszach Niżnych dowodzą, że regionalne motywy można z powodzeniem adaptować do współczesnych potrzeb, unikając dosłowności. A tradycyjne podhalańskie wątki nie kłócą się z klimatem komfortu i pojęciem elegancji. W dodatku, aby umiejętnie żonglować elementami w tej konwencji, nie trzeba mieć dyplomu etnografa ani architekta wnętrz. Wystarczy... intuicja!

Właściciele samodzielnie zaprojektowali tu wszystko, od układu zabudowy po najdrobniejsze detale. Można powiedzieć, że ich pełne pasji działanie zaowocowało niezwykłą świeżością aranżacji. Oboje przez wiele lat związani byli ze światem mody. Kasia pracowała we Włoszech jako wzięta modelka, Alessandro, absolwent prestiżowego mediolańskiego Istituto Marangoni, z powodzeniem sprzedawał w wielu krajach zaprojektowane przez siebie kolekcje ubrań. Po kilku latach wspólnego życia mieli jednak dość intensywności i rozmachu mediolańskiej metropolii. Przenieśli się w okolice Torunia, gdzie zbudowali dom w głębokim lesie. To tam narodził się pomysł letniej bazy wypadowej, najlepiej w spokojnej górskiej okolicy. Takiego sezonowego domu trochę szkoda - przez większą część roku stoi pusty. Skoro więc dom, to może z apartamentami do wynajęcia? Przydałoby się zaplecze kulinarne... A jeśli już restauracja, to czemu nie spa? Jeżeli spa - dlaczego nie basen? - Jak coś robić, to porządnie! - postanowili. I zbudowali luksusowy hotel. W pięknej okolicy, na skraju wioski wciśniętej pomiędzy masywy Gorców, Pienin i Tatr.

Łapsze Niżne to nie Zakopane

Żeby uzyskać pozwolenie na budowę, musieli pociągnąć linię energetyczną i drogę, a także... postawić dwa mosty. Wreszcie wpisać koncepcję w rygorystyczne gminne wymogi. Dlatego kompleks składa się z trzech kameralnych, połączonych ze sobą budynków. Jego tradycyjną architekturę urozmaicają duże przeszklenia; tylko one zdradzają nowoczesny charakter wnętrz.

W środku styl regionalny został mocno rozcieńczony. Blade świerkowe drewno ścian, podłóg i stropów, bez bejcy i lakieru, tworzy nieoczekiwanie neutralną bazę dla niepospolitych dekoracji. Gospodarze postawili na umiar i wyrafinowanie. Proste meble w monochromatycznych zestawach tworzą jednolite plamy koloru. Konwencję dyktują dodatki: kryształowe żyrandole w stylu empire, lustra w złoconych ramach czy rzeźbiarskie korzenie służące jako podstawy stolików, świeczniki lub po prostu ozdoby - to odpryski natury, wprowadzone przez Alessandra, miłośnika dalekowschodniej sztuki bonsai.W urządzonych z prostotą pokojach i łazienkach zaskakują elementy o charakterze industrialnym - mosiężna armatura czy niezwykłe lampki nocne wykonane własnoręcznie przez gospodarza. To nie przypadek, że tak wysmakowaną aranżację stworzył duet: modelka i projektant. - Dzięki pracy mieliśmy okazję mieszkać w najpiękniejszych hotelach świata, a specyfikę hotelowego życia znamy od podszewki. Ten kapitał warto było wykorzystać - mówi Kasia. Efekt jest znakomity. Bo w designie, podobnie jak w modzie, diabeł tkwi w szczegółach.

Designerskie wnętrze w tradycyjnym stylu - prezentacja

Połączenie drewna z czarnym kolorem to z jednej strony pochwała nowoczesności, z drugiej, za sprawą mocnego kontrastu, podkreślenie urody naturalnego materiału.


Fot. Michał Przeździk-Buczkowski

W jadalni główną dekorację stanowi oczywiście drewno - zastosowane na kilka różnych sposób.


Fot. Michał Przeździk-Buczkowski

Naturalne drewno sprawdza się zarówno w formie budulca, jak i dekoracji. Doskonale współgra z elementami nowoczesnymi.


Fot. Michał Przeździk-Buczkowski

Na tle bieli faktura drewna zyskuje malarskie walory. Oryginalne lampki zaprojektował i wykonał Alessandro.


Fot. Michał Przeździk-Buczkowski

Usytuowanie łóżka naprzeciwko okna daje możliwość podziwiania widoków tuż po przebudzeniu.


Fot. Michał Przeździk-Buczkowski

Jasna kolorystyka aranżacji jest dobrym tłem dla oryginalnej, drewnianej wanny.


Fot. Michał Przeździk-Buczkowski

W pokoju gościnnym szklana tafla (Lider Szkło) wydziela strefę snu. Krzesło i stolik z surowego bielonego drewna oraz konstrukcja łóżka są dziełem Alessandra. Pościel została uszyta na zamówienie przez Fabrykę Lnu Żyrardów.


Fot. Michał Przeździk-Buczkowski

Naturalne drewno sprawdza się zarówno w formie budulca, jak i dekoracji. Doskonale współgra z elementami nowoczesnymi.


Fot. Michał Przeździk-Buczkowski

Szklana umywalka Devon & Devon, nad nią prosta szklana półeczka i oryginalna bateria.


Fot. Michał Przeździk-Buczkowski

Stare góralki zalecają raz do roku szorować świerkowe bale szarym mydłem. Za kilka lat drewno nabierze srebrzystego odcienia.


Fot. Michał Przeździk-Buczkowski

Pomieszczenie z basenem - przeszklona ściana świetnie doświetla wnętrze.


Fot. Michał Przeździk-Buczkowski

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Drewniany dom w norweskich górach
Sielski dom w Bielsku-Białej
Dom inspirowany górską chatą

Skomentuj:

Drewniany dom: designerskie wnętrze w tradycyjnym stylu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej