Dom na stoku
Składa się z dwóch części: górna, z dwuspadowym dachem, osadzona jest na płaskim, masywnym pawilonie. Budynek ma co prawda tradycyjną formę, ale w nowoczesnej odsłonie. Z pozoru surowa, ciężka bryła usytuowana na zboczu nie kontrastuje z otoczeniem, a z przestronnych wnętrz otwiera się widok na otaczającą przyrodę.
Dla kogo
W tym domu zamieszka duża rodzina. Gospodarze bardzo cenią wygodę oraz niestandardowe rozwiązania nowoczesnej architektury. Nie bez znaczenia jest dla nich również codzienny kontakt z otaczającą przyrodą.
Działka
Dom został zaprojektowany w taki sposób, aby mógł stanąć zarówno na płaskim, jak i na pagórkowatym terenie (w praktyce wybrano tę drugą opcję). Wymagało to jednak spełnienia jednego ważnego warunku: ze względu na kształt bryły działka musiała być prostokątna i posiadać wymiary minimum 20 x 30 m.
Kształt domu
Budynek ma raczej tradycyjną formę, ale w nowoczesnym wydaniu. Został usytuowany na stoku. Różnice w poziomach terenu pomiędzy krótszymi bokami (południowym i północnym) zniwelowano, projektując jednokondygnacyjny cokół. Wydaje się, że jego surowe, betonowe ściany wyrastają ze zbocza. W środku ukrywają atrium - wewnętrzny dziedziniec. Nad nim przebiega pomost łączący część ogrodu z tarasem.
Plan
W domu zaprojektowano dwa poziomy mieszkalne. Analiza otoczenia działki, panoramy, walorów widokowych oraz potrzeb przyszłego właściciela sprawiła, że część dzienna - salon oraz kuchnia - znalazły się na piętrze, natomiast część nocna - sypialnie, garderoby i łazienki - zajęły parter domu. Pomieszczenia te otwierają się na wewnętrzne atrium. Na dole zaprojektowano sypialnię rodziców. Od pozostałych pomieszczeń oddziela ją korytarz. W zależności od potrzeb raz odgradza on, innym razem, po rozsunięciu przeszklonych drzwi, łączy sypialnię z łazienką. Dla dzieci przeznaczono dwa osobne pokoje o tym samym metrażu.
Na zewnątrz
Różnorodność form podkreślona została poprzez kolor i fakturę użytych materiałów. Wrażenie lekkości uzyskano, stosując dużo przeszkleń oraz biały tynk. Całość zestawiono z masywną i ciężką bryłą cokołu. Wzór szalunków i ślady ich łączeń, widoczne na betonowych elewacjach, pokryto poliuretanem. Dzięki temu w pogodne dni efektownie lśnią one w blasku słonecznych promieni.
fot. Autograf Studio
Wewnątrz
Charakter budynku jest spójny z atmosferą wnętrz. Liczbę materiałów użytych do ich wykończenia ograniczono do minimum. Fakturę betonowych ścian podkreśla posadzka również z betonu. Na piętrze minimalistyczne wnętrze kuchni i jadalni odbija się w białej, błyszczącej podłodze wykonanej z żywicy epoksydowej.
fot. Autograf Studio
Z czego budować
Piętro wzniesiono w konstrukcji szkieletowej lekkiej. Takie rozwiąznie pozwala zaoszczędzić czas i skrócić do minimum proces inwestycji. Panele dachowe są łączone na rąbek stojący. Aluminiowa stolarka okienna ma odcień antracytowy. Podłogi zostały wykończone na wzór posadzek przemysłowych: na parterze są betonowe, na piętrze - z białej żywicy. Ogrzewanie ścian i podłóg zasilane jest z pompy ciepła. W domu zadbano także o dodatkowe źródło ogrzewania w postaci kominka z płaszczem wodnym - podczas tradycyjnego palenia w palenisku woda znajdująca się w specjalnym zbiorniku jest podgrzewana i przekazywana do instalacji centralnego ogrzewania. To praktyczne rozwiązanie pozwala oszczędnie i szybko ogrzać cały budynek.
AUTOR PROJEKTU: Marcin Galas i Tomasz Smuga z pracowni Autograf Studio
ADRES PRACOWNI: Kraków, ul. Szlak 6/4, www.autograf-studio.pl
Powierzchnia użytkowa: 350 m˛
SZACUNKOWY KOSZT INWESTYCJI: 950 000 zł
Skomentuj:
Dom na stoku