Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Pogotowie Czterech Kątów: kuchnia otwarta czy zamknięta?

red.

Pani Aleksandra chciałaby zmienić układ swojego mieszkania.

W ubiegłym roku kupiłam 42 - metrowe mieszkanie w stanie deweloperskim. Chcąc się szybko wprowadzić zaplanowałam tylko podłogi i łazienkę. Oryginalnie według planu budowy kuchnia miała być otwarta na salon, a przejście na balkon z sypialni. Chciałabym zmienić układ tych dwóch pomieszczeń.

Zastanawiam się, czy dobrym pomysłem jest oddzielenie kuchni od salonu, a w pozostałej części wydzielenie małej sypialni o wymiarach 9 m.kw. W obecnej sypialni natomiast chciałabym urządzić pokój dzienny z dostępem do balkonu. To rozwiązanie wydaje się mi bardziej praktyczne.

Tym samym zamykam kuchnię, będzie ona ciemna i bez dostępu do dziennego światła. Nie wiem czy to dobry pomysł. Nie mam również wydzielonego przedpokoju, co optycznie powiększa przestrzeń.

fot. aleksandra/ Obecny układ mieszkania

Chciałabym przegrodzić powierzchnię w pokoju z aneksem ścianą z przesuwanymi drzwiami. Jednak nigdzie nie spotkałam z takim rozwiązaniem, aby kuchnia była przegrodzona regipsem z sypialnią. Obecnie w pokoju z balkonem mam zamontowane drzwi chowane w kasetę - zabudowane, które chciałabym zostawić oraz lustro na ścianie. Zależy mi na stole do wspólnych posiłków oraz dużym łóżku w sypialni (160x200). Szafa na całą ścianę w pokoju nr2 też już jest nie do ruszenia.

Czy warto w tym przypadku zamykać kuchnie. Jeżeli nie to jakie rozwiązania państwo proponujecie?

Odpowiadają Izabella Bosiacka i Anna Pilch-Mikoda, projektantki z pracowni dekoratorka.pl:

fot. dekoratorka.pl

Najrozsądniejszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem problemu jest zamiana obu pokoi. Dzięki temu stosunkowo niewielkiemu zabiegowi uzyskujemy dojście do balkonu, a obszar nowej sypialni dostosowujemy tak, aby dobrze spełniał swoją funkcję przy maksymalnym wykorzystaniu powstałej powierzchni salonu z kuchnią. Aby ta przestrzeń faktycznie tworzyła całość, proponujemy zlikwidowanie dotychczasowych drzwi przesuwnych (oraz kawałka ściany przy szafie), które wcześniej oddzielały sypialnię od reszty mieszkania i skrócenie ściany dzielącej nowy salon od sypialni. W ten sposób otwieramy salon bardziej na kuchnię, dając jej również więcej światła z salonu. Dzięki skróceniu ściany pomiędzy pokojami w kuchni uzyskujemy dodatkowe miejsce na wstawienie stołu lub tak jak przedstawiamy na rysunku, na dołożenie prostopadłego do zabudowy kuchennej blatu, który świetnie komponuje się z całością i zapewne będzie przyjaznym miejscem wspólnych posiłków, czy towarzyskich spotkań. Doradzamy w tym miejscu założenie dodatkowego oświetlenia w postaci wiszącej lampy stołowej.

Oddzielenie sypialni od kuchni można zaaranżować w wieloraki sposób w zależności od preferencji domowników. Jednym z nich jest postawienie ścianki działowej z karton gipsu oraz drzwi przesuwnych (to wersja dla mniej odważnych). Biorąc pod uwagę jednak małą ilość światła dziennego w kuchni proponujemy ścianę mniej konwencjonalną wraz z drzwiami przesuwnymi ze szkłem mlecznym, przepuszczającym sporą ilość światła do kuchni, lecz na tyle nieprzejrzystą, aby nie krępować siebie i innych widokiem osobistej przestrzeni. Na rynku dostępny jest nieograniczony wybór takich drzwi, które z powodzeniem tworzą ciekawą ścianę. Dla lubiących niecodzienne rozwiązania proponujemy przedzielenie obu przestrzeni systemem półek i szafek, które mogą być wykorzystane zarówno po stronie sypialni jak i kuchni. Jeśli jednak zależy komuś bardzo na ścianie stałej, to alternatywą do wersji pierwszej jest ściana kartonowo-gipsowa, która oparta jest na bolcach pomiędzy ścianą i sufitem. W ten sposób dostarczamy do kuchni jeszcze odrobinę światła dziennego, które przepływa pod i nad przedziałem.

Na ścianie jako dekorację od strony kuchennej możemy powiesić lustro, bardzo otwierające przestrzeń lub ozdobić ją czarno-białym wielkoformatowym wydrukiem. Wszystko w zależności od charakteru i aranżacji całości mieszkania.

Najrozsądniejszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem problemu w tym mieszkaniu jest zamiana obu pokoi. Dzięki temu stosunkowo niewielkiemu zabiegowi uzyskujemy dojście do balkonu, a obszar nowej sypialni dostosowujemy w ten sposób, aby dobrze spełniała swoja funkcję przy maksymalnym wykorzystaniu powstałej powierzchni salonu z kuchnią. Aby ta przestrzeń faktycznie tworzyła całość, proponujemy zlikwidowanie dotychczasowych drzwi przesuwnych (oraz kawałka ściany przy szafie), które wcześniej oddzielały sypialnię od reszty mieszkania i skrócenie ściany dzielącej nowy salon od sypialni. W ten sposób otwieramy salon bardziej na kuchnię dając jej również więcej światła z salonu. Dzięki skróceniu ściany pomiędzy pokojami w kuchni uzyskujemy dodatkowe miejsce na wstawienie stołu lub tak jak przedstawiamy na rysunku, na dołożenie prostopadłego do zabudowy kuchennej blatu, który świetnie komponuje się z całością i zapewne będzie przyjaznym miejscem wspólnych posiłków czy towarzyskich spotkańJ. Doradzamy w tym miejscu założenie dodatkowego oświetlenia w postaci wiszącej lampy stołowej.

Oddzielenie sypialni od kuchni można zaaranżować w wieloraki sposób w zależności od preferencji domowników. Jednym z nich jest postawienie ścianki działowej z karton gipsu oraz drzwi przesuwnych (to wersja dla mniej odważnych) J. Biorąc pod uwagę jednak małą ilość światła dziennego w kuchni proponujemy ścianę mniej konwencjonalną wraz z drzwiami przesuwnymi ze szkłem mlecznym, przepuszczającym sporą ilość światła do kuchni, lecz na tyle nieprzejrzystą, aby nie krępować siebie i innych ewentualnym widokiem osobistej przestrzeni. Na rynku dostępny jest nieograniczony wybór takich drzwi, które z powodzeniem tworzą ciekawą ścianę.  Dla lubiących niecodzienne rozwiązania proponujemy przedzielenie obu przestrzeni systemem półek i szafek, które mogą być wykorzystane zarówno po stronie sypialni jak i kuchni. Jeśli jednak zależy komuś bardzo na ścianie stałej to alternatywą do wersji pierwszej jest ściana kartonowo-gipsowa, która oparta jest na bolcach pomiędzy ścianą i sufitem. W ten sposób dostarczamy do kuchni jeszcze odrobinę światła dziennego, które przepływa pod i nad przedziałem.

Na ścianie jako dekorację od strony kuchennej możemy powiesić lustro, bardzo otwierające przestrzeń lub ozdobić ją czarno-białym wielkoformatowym wydrukiem. Wszystko w zależności od charakteru i aranżacji całości mieszkania.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Zrób to sam: wieszak z gałęzi
Mieszkanie w duchu vintage na warszawskim Muranowie
Vintage: aranżacja mieszkania miłośniczki stylu

Skomentuj:

Pogotowie Czterech Kątów: kuchnia otwarta czy zamknięta?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej