Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Akademia designu: fotel Egg

Anna Grużewska
fot. mat. prasowe

Ten fotel miał zapewniać poczucie intymności klientom luksusowego hotelu Radisson SAS w Kopenhadze. Tymczasem stał się królem europejskich salonów.

Z klasykami designu często bywa tak, że wypada je mieć, a już niekoniecznie trzeba ich używać. Często są bowiem bardzo atrakcyjne wizualnie, ale nie zawsze wygodne. Tymczasem fotel Egg, czyli jajo, należy do niezwykle komfortowych. Otula odpoczywającego w nim człowieka niczym kokon, daje wygodne oparcie pod głowę. Jest obszerny, dlatego kobiety najczęściej siadają w nim z podkulonymi nogami, mężczyźni dokupują specjalny podnóżek.

Egg obecny jest w europejskich salonach od ponad 50 lat, więc traktujemy go jak coś oczywistego. Tymczasem jego konstrukcja, dopracowana ostatecznie w roku 1958, była rewolucyjna. Projektant mebla, Arne Jacobsen (1902-1971), pracował nad nią wiele miesięcy. Własny garaż zamienił w laboratorium designu i z gliny modelował w nim  jajowatą formę. Skorupa kruszyła się, pękała, nie wytrzymywała obciążeń. Trwało to tak długo, że współpracownicy Jacobsena pewni byli porażki. Natomiast sam projektant poszukiwał czegoś spektakularnego. Fotel miał bowiem stanąć w hallu hotelu Radisson SAS w Kopenhadze. Jacobsen był autorem koncepcji architektonicznej i wystroju hotelu. Zadbał nawet o takie szczegóły, jak stroje personelu. Chciał także, by już od progu gości witało niecodzienne umeblowanie. Dlatego oprócz niezwykłej formy „skorupy” zdecydował się też na inne, nowatorskie rozwiązanie, czyli podstawę w formie jednej, metalowej nogi! Pozostało jeszcze umiejętne połączenie ciężkiej góry z delikatnym dołem.

Postanowił sam zastosować się do rady, którą powtarzał swoim współpracownikom: „To proporcje są podstawowym składnikiem projektowania. One czynią greckie świątynie pełnymi piękna. Sprawiają, że urzekają nas renesansowe kościoły”. Reguła również w tym przypadku okazała się kluczem do sukcesu. Fotel tak spodobał się odwiedzającym hotel, że często wyrażali chęć jego kupna. Mebel wprowadzony został do produkcji. Trudno ją nazwać masową, bo jego cena zaczyna się od pięciu tysięcy euro. Jest jednak wyznacznikiem komfortowego prestiżu.

FOTEL EGG

Sprzedawany jest w obiciu z materiału oraz kilku rodzajów skór. Są one łączone na oparciu mebla specjalnym szwem. Istnieją również wersje jubileuszowe ze specjalną tapicerką, np. patchworkową. Podstawa wykonana jest najczęściej z satynowanego, polerowanego aluminium. Producent: Fritz Hansen. Więcej na www.fritzhansen.com

fot. materiały prasowe Fritz Hansen

Imię: Arne

Nazwisko: Jacobsen

Żył w latach: 1902-1971

Zawód: architekt

Tworzył: sztućce, meble, latarnie, budynki

Nigdy nie używał: słowa „designer”, uważał, że architektura daje rozwiązanie wszystkich problemów.

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Modne szafki kuchenne. Jakie meble kuchenne warto wybrać?
Komody do sypialni - pomysły na aranżacje
Wybieramy witryny nowoczesne do salonu

Skomentuj:

Akademia designu: fotel Egg

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej