Wykończenia wnętrz: kamień w mieszkaniu
Kamień wygląda bardzo elegancko i naturalnie, i to zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i tych stylizowanych. Co warto wiedzieć, chcąc wykorzystać kamień w mieszkaniu?
Zanim wybierzesz rodzaj kamienia, poznaj:
Klasę, czyli stopień pochłaniania wilgoci. Im mniej chłonny kamień, tym mniej się brudzi. W klasie A są kamienie najmniej chłonne: granit, alabaster, kwarcyt oraz niektóre marmury (np. Botticino, Carrara). W klasie B - np. marmury Trachyt Weidenhahn, Pietra Cappellania i łupek Ardesia Nera. Do klasy C zostały zaliczone kamienie najbardziej chłonne: marmury Verde Alpi, Verde Aver, Verde Guatemala, piaskowiec Pietra Serena.
Twardość. Najlepsze pod tym względem są: granit, bazalt i twardy piaskowiec, które doskonale nadają się na podłogi. Posadzki z mniej twardych kamieni należy co jakiś czas odnowić - wyszlifować i wypolerować, dlatego warto kupować grube elementy, aby można je było poddawać renowacji.
Gatunek. Między pierwszym a drugim mogą być różnice kolorystyczne, drugi może mieć też wady powierzchni lub uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli jednak zależy nam na wiekowym wyglądzie, wybierzmy drugi gatunek - z nierównymi, poobłamywanymi brzegami. Pozwoli uzyskać odpowiedni efekt, a zapłacimy za niego nawet o 50 proc. mniej!
Czy szafki kuchenne pod kamienny blat muszą mieć specjalną konstrukcję?
Meble nie muszą być wyjątkowo solidne, jeśli jednak mają wzmocnione korpusy, to kamienny blat będzie stabilniejszy.
Czy kamień można kłaść na ogrzewaniu podłogowym?
Kamień przyjmuje temperaturę otoczenia, ale generalnie jest zimny. A ponieważ świetnie przewodzi ciepło i długo je utrzymuje, poleca się go na ogrzewanie podłogowe. Po takiej posadzce można chodzić boso, rozkład temperatury jest równomierny, co jest szczególnie ważne, kiedy w domu są dzieci.
Czy są przeciwwskazania do użycia kamienia?
Nie ma, trzeba jednak dobrać gatunek kamienia odpowiednio do jego przeznaczenia, np. blat pod umywalkę w łazience może być z marmuru, ale w kuchni lepszy będzie granitowy (informacje o zastosowaniu podajemy przy właściwościach poszczególnych kamieni).
Jak dbać o kamień?
Jest wiele specjalistycznych preparatów do zabezpieczania, czyszczenia i konserwacji określonych rodzajów kamienia. Warto je stosować, bo dają gwarancję, że nie uszkodzimy powierzchni. Należy unikać środków nieprzeznaczonych do kamieni (zwłaszcza do czyszczenia łazienek, usuwających kamień i rdzę). Powodują bowiem powstawanie plam i wżerów nawet na odpornych płytach granitowych.
ŁUPEK
Wyjątkowo trwały, odporny na działanie wysokich i niskich temperatur. Nadaje się do obróbki, jest nienasiąkliwy i odporny na ścieranie, idealnie komponuje się ze szkłem, drewnem, czy betonem. Nadaje się na podłogę w salonie lub holu.
Dostępny jako: płytki o grubości 1-2 cm, panele o grubości 4 cm i wymiarach 56 x 15,2 cm, mozaika.
OTOCZAKI
Odporne na działanie wysokich temperatur. Wymagają okresowej impregnacji zapobiegającej powstawaniu plam i chłonięciu wilgoci. Wykorzystywane na podłogi (zwłaszcza w łazience) i na blaty łazienkowe.
Dostępne jako: płyty docinane na wymiar, o różnej grubości, płytki o grubości 1-2 cm i wymiarach m.in. 60 x 40 cm, 60 x 60 cm, mozaika o grubości 1 cm i wymiarach m.in. 30,5 x 30,5 cm.
Trawertyn
Bardzo trwały i odporny na ścieranie. Dobry na posadzki, obudowy kominków. Ze względu na porowatą powierzchnię zaleca się regularną impregnację. Można również kupić kamień już zaimpregnowany.
Dostępny jako: płyty docinane na wymiar, o różnej grubości, płytki o grubości 1-1,5 cm i wymiarach m.in. 30 x 30 cm, mozaika.
MARMUR
Odporny na działanie wysokich temperatur. Wymaga okresowej impregnacji zapobiegającej powstawaniu plam i chłonięciu wilgoci. Wykorzystywany na podłogi (zwłaszcza w łazience) i blaty łazienkowe.
Dostępny jako: płyty docinane na wymiar, o różnej grubości, płytki o grubości 1-2 cm i wymiarach m.in. 60 x 40 cm, mozaika o grubości 1 cm i wymiarach np. 30,5 x 30,5 cm.
GRANIT
Twardy, trudny do zarysowania, odporny na pękanie, plamienie, wilgoć i zmiany temperatury. Nie wymaga impregnacji i zbyt częstej pielęgnacji. Idealny na posadzki oraz na blaty kuchenne.
Dostępny jako: płyty docinane na wymiar, o różnej grubości, płytki o grubości 1-5 cm i wymiarach m.in. 30,5 x 30,5 cm, 60 x 60 cm, 30 x 60 cm, kostki do wykładania podjazdów i tarasów.
Skomentuj:
Wykończenia wnętrz: kamień w mieszkaniu