Ogród: zaprzyjaźnij się z pszczołami
One odwdzięczą się owocami, warzywami, miodem, woskiem, propolisem, a nawet bawełną, migdałami czy kawą. To właśnie miedzy innymi te produkty powstają dzięki pracy pszczołowatych, zarówno pszczół miodnych oraz licznie występujących w Polsce owadów dziko żyjących.
Niestety w skutek działalności człowieka zwierzęta te wymierają. Trudno sobie wyobrazić jak świat będzie wyglądał bez nich.
Z działalności zapylaczy (pszczół miodnych dziko żyjących, trzmieli) pochodzą nie tylko produkty żywnościowe, takie jak miód, czy też powstałe na skutek zapylenia owoce i warzywa. Od wieków wytwory pochodzenia pszczelego wykorzystywane są również w medycynie - w postaci kosmetyków i leków stosowanych w różnych dolegliwościach. Dzięki ciężkiej pracy owadów zyskuje również przemysł odzieżowy, ponieważ to właśnie proces zapylania umożliwia powstawanie materiałów jak len czy bawełna.
- Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele zawdzięczamy pszczołowatym. 90% owoców, 4000 odmian warzyw, orzechy, zioła i bawełna używana do wytwarzania miękkiej tkaniny to tylko niektóre z efektów ich pracy. Od owadów zapylających zależy co trzecia łyżka pokarmu, który spożywamy. Wspomnieć należy również o produktach pszczelich, pozytywnie wpływających na wzmocnienie odporności, wspomaganie leczenia wielu chorób czy gojenia się ran. W tym roku świętujemy 5. jubileuszową edycję programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Zachęcamy, aby każdy stał się Przyjacielem Pszczół na piątkę i pokazał, w jaki sposób może odwdzięczyć się tym wyjątkowym owadom za ich ciężką pracę - komentuje Katarzyna Dytrych z Fundacji Nasza Ziemia.
Skomentuj:
Ogród: zaprzyjaźnij się z pszczołami