Kolor i wzór: inspiracje z natury wzięte
W poszukiwaniu towarzystwa dla zieleni warto się wybrać na spacer do parku albo lasu. Tam zobaczymy, jak pięknie komponuje się ona z niemal wszystkimi barwami - zarówno żywymi, jak i spokojnymi. Nic, tylko czerpać inspiracje!
Zieleń i jaskrawe kolory tworzą świeży i wesoły klimat. żeby jednak nie popełnić błędów w aranżacji, warto poznać kilka zasad:
1. Użyj jasnej zieleni, np. w odcieniu pastelowym (rozbielonym) albo cieplejszym oliwkowym (z kroplą żółci), i zestaw ją z dużymi płaszczyznami szarości lub bladego, zszarzałego beżu - one uspokoją kompozycję.
2. Mocne żółcie, czerwienie i oranże zastosuj jedynie w akcentach. Nawet jeśli zajmą tylko dziesięć procent powierzchni, i tak będą od razu rzucać się w oczy. Gdyby użyć ich w większej ilości, wnętrze mogłoby wydać się zbyt jaskrawe, a przez to męczące.
3. Sięgnij po realistyczne motywy roślinne, najlepiej duże; małe spowodują tylko niepotrzebny chaos. Ogranicz również ich liczbę - desenie na obiciu kanapy, poduszce i zasłonach w zupełności wystarczą. W aranżacji mieszkania należy unikać wszelkiej przesady!
Jak osiągnąć wnętrze wyraziste, ale znacznie spokojniejsze?
1. Połącz zieleń z neutralnymi kolorami. Tutaj są to beże, brązy, szarości oraz czerń i biel. Do kompozycji możesz dodać trochę żółtej barwy, ale nie w czystym odcieniu, tylko złamanej odrobiną zieleni albo brązu.
2. Dobierz rozważnie odcienie. Zamiast ciemnych brązów lepiej wybrać nieco jaśniejsze, np. orzech, a czerń ograniczyć tylko do detali. W przeciwnym razie wnętrze może się wydać zbyt mroczne.
3. Dopasuj wzory do stylu wnętrza. W naszej aranżacji pojawiły się meble z lat sześć-dziesiątych XX wieku albo na nie stylizowane. Do ornamentów typowych dla tego okresu nawiązują wzory geometryczne i abstrakcyjne.
Skomentuj:
Kolor i wzór: inspiracje z natury wzięte