Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Splendor domu

Tekst: arch. Janusz Kaczorek

Posiadanie domu to nie tylko komfort mieszkania na swoim. To także splendor, jaki spływa na jego właścicieli, choć nie wszyscy przyznają, że im na nim zależy.

Ledwo napisałem tytuł, a już czuję potrzebę wytłumaczenia się... Splendor powszechnie kojarzy się bowiem z przesadnie wielkimi kryształowymi żyrandolami, złoconymi klamkami i całym tym zdobnictwem, który nie ma nic wspólnego ani z dobrym smakiem, ani z powściągliwością. Ale może być inaczej: okazałość i przepych mogą być oznaką dobrego gustu i szacunku dla wartości estetycznych. Chęć wyróżnienia się da się skierować na właściwe tory. Jej efektem może być budynek stylowy, z klasą - ciekawy i oryginalny. I tak go sobie właśnie wyobrażam.

Pomożemy Ci zaplanować budowę Twojego domu!

Architektoniczne sposoby na efektowną bryłę

Jeśli nie jesteśmy właścicielami okazałej, autentycznie zabytkowej willi lub pałacyku, najprostszą i najbardziej skuteczną metodą na prawdziwie efektowny dom jest wzniesienie budynku o nowoczesnej, świeżej architekturze (mam tu na myśli nowe pomysły na mieszkanie, rozwiązania odbiegające od schematycznych kopii dworków i im podobnych).

W zalewie projektów będących replikami i cytatami z przeszłości nowoczesny dom, który ma czystą, prostą formę i którego siła wyrazu leży w prostocie, ma znacznie większą moc oddziaływania i zwykle pozytywnie wyróżnia się z otoczenia. A przecież jednym z wyróżników splendoru jest oryginalność.

Wrażenie okazałości można uzyskać bardzo prostymi środkami, na przykład poprzez ciekawe zestawienie dwóch lub więcej brył wykończonych atrakcyjnymi materiałami. Współczesne domy efektownie wyróżnia czasami jeden tylko element - choćby ciekawy dach, okno, kamień lub drewno na elewacji. Bywa i tak, że cały dom projektuje się jako tło dla tego jednego elementu.

Dlatego, jeśli chce się mieć dom pełen splendoru, warto zainwestować w dobry, współczesny projekt. Zobacz projekty domów

Dekoracje na elewacji - czyli sposób na zwykłość

Jeżeli architektura budynku nie jest dostatecznie okazała, można się ratować, dekorując ją na rozmaite sposoby: maskując materiałami wykończeniowymi niedoskonałości projektu i zafałszowując tym samym niektóre proporcje. To efektywne i zarazem bardzo proste narzędzie poprawiające ogólne wrażenie budynku.

Najłatwiej poddać face-liftingowi zewnętrzne ściany domu. Często wystarczy je po prostu w odpowiedni sposób pomalować. Dobre wyczucie plastyczne i sprawne ręce wykonawcy mogą naprawdę zdziałać cuda.

Odrobina dekoracji pomaga też podkreślić styl domu. Trafnie dobrany detal architektoniczny może dodać bryle finezji i lekkości. W tej roli znakomicie sprawdzają się wszelkie balustrady, daszki i wykusze. Tworzą delikatną ornamentykę na tle gładkich ścian i sprowadzają dom do ludzkiej skali.

Warto też postarać się o odpowiednią oprawę świetlną domu. Szczególnie, jeżeli jest co eksponować. Światłem można rzeźbić bryłę, podkreślając walory architektury i chowając w cień mniej udane rozwiązania. A jeśli bryła domu nie jest najciekawsza, można zawsze skierować uwagę na ładne kompozycje roślinne. Efekty bywają imponujące! Mając taką scenografię na zewnątrz, przyjemniej się spędza letnie wieczory w ogrodzie, a i przechodnie mają na co popatrzeć.

Uwaga! Zabawa w dekoracje jest znacznie droższa niż wzniesienie ładnej bryły z podstawowego budulca, jakim są cegła i beton. Zawsze zatem lepiej dążyć do efektownego domu, stosując środki architektoniczne zamiast dekoratorskich.

Pomysł na wnętrze - czyli co może być "gwoździem programu"

W domowych wnętrzach, podobnie jak w przypadku bryły, liczą się dobry koncept, konsekwencja i harmonijny plan. Najprostsze rozwiązania to te zaplanowane na etapie powstawania projektu. Przywołajmy tu kilka z nich.

Trzeci wymiar

Sto i więcej lat temu, kiedy budowano okazałe rezydencje, sięgano po sprawdzone recepty. Jedną z nich była przestrzeń. Gość wchodzący do domu miał odczuć jego przepych i okazałość zaraz po przekroczeniu progu. Dlatego hole wejściowe były rozbudowane i przestronne. W połączeniu ze schodami wijącymi się przez dwie lub więcej kondygnacji tworzyły efektowne scenografie, w których każdy gość stawał się malutki i pokorny.

Te sprawdzone wzorce zostały częściowo zapomniane ze względu na współczesne, bardziej praktyczne podejście do domu. Niemniej nadal działają i są warte powtórzenia. Wykorzystanie trzeciego wymiaru (a więc stosowanie we wnętrzach przebić, antresol i wielopoziomowych przestrzeni) daje nieoczekiwane, oryginalne efekty, o czym niejeden raz już pisałem (por. Ładny Dom, nr 11/2004).

Schody

To bardzo rzeźbiarski i przestrzenny element w domu. Warto to podkreślać, na przykład wplatając schody w otwartą przez dwie kondygnacje przestrzeń (patrz punkt wyżej) i robiąc z nich swego rodzaju rzeźbę. Upchnięte gdzieś w kącie domu, ozdobione balustradą z tralkami, tracą szansę na odegranie roli efektownego elementu wnętrza. Zobacz różne rozwiązania schodów

Otwarcie na ogród i otoczenie

Bezpośrednie otoczenie domu może stanowić inspirację dla jego formy i dla kształtu wnętrza. W najbardziej ekstremalnych i zwykle równie efektownych projektach zieleń z ogrodu może dosłownie przeniknąć do wnętrza domu. Proszę sobie wyobrazić pęknięcie w posadzce i krzewy zeń wyrastające... Wielce oryginalne, ale słyszę już malkontentów mówiących: również wielce kłopotliwe. No to może inaczej: mniej kłopotliwe rozwiązanie polega na otwarciu domu na ogród przez zastosowanie dużej przeszklonej ściany. Daje dobry efekt, a przy współczesnych możliwościach technicznych nie sprawia już większej trudności.

Odpowiednio ukształtowane wnętrza

Jak już wspomniałem, małe pomieszczenia są mało efektowne. Dlatego ktoś kiedyś wymyślił otwarty plan domu. Pomysł jest nieco uciążliwy pod względem akustycznym, ale bardzo efektowny przestrzennie. Jego istotą jest ograniczenie do minimum liczby ścian dzielących pomieszczenia na jednej kondygnacji. Otwarty plan daje poczucie przestronności wnętrza. Nawet na stosunkowo niewielkiej powierzchni. To rozwiązanie, które z reguły popieram i staram się stosować w części dziennej domu.

Dekoracje we wnętrzach

Wnętrza można też wzbogacać metodami "dekoratorskimi". Odpowiednią scenografią da się je zmieniać nie do poznania, a nawet zafałszowywać ich rzeczywiste rozmiary i kształty, ale nie można w ten sposób naprawić wadliwego planu. Pamiętajmy, że dekoracja to jedynie sztuka tworzenia złudzeń. Wymieńmy kilka najważniejszych elementów wnętrza domu, które mogą w znaczący sposób wpływać na wygląd pomieszczeń.

Kominek

Trzeba pamiętać, że podkreśla on stylistykę wnętrza, narzuca pewną konwencję, która w związku z tym powinna powtarzać się w pozostałej części domu. Jest kojarzony z relaksem, ciszą, spokojem, ale zarazem jego wielkość i funkcje sprawiają, że lokuje się go w ważnych punktach wnętrza i - chcąc, nie chcąc - eksponuje. Dlatego powinno się przykładać dużą wagę do jego formy i sposobu wykończenia. Zobacz galerię zdjęć ciekawych kominków

Meble wbudowane (biblioteka, fragment ściany w pokoju dziennym itp.)

"Oszczędzają" miejsce, ukrywają mniej efektowne elementy, konieczne do dobrego funkcjonowania gospodarstwa domowego, a jednocześnie mogą zdominować wystrój wnętrza domu i zadecydować o jego charakterze.

Dbałość o harmonię każe ograniczyć ilość materiałów wykończeniowych stosowanych w jednym pomieszczeniu. Nie chcemy przecież robić z domu wystawy budownictwa! Jeżeli w pomieszczeniu pojawia się interesujący mebel, to dobrą praktyką jest wykonanie z tego samego rodzaju drewna pozostałych elementów wyposażenia, a nawet podłogi.

Ciekawy materiał na ścianie lub na posadzce

Jest wiele przykładów wnętrz, które robią wrażenie jedynie dzięki materiałom, którymi je wykończono. W takiej roli - najważniejszego elementu - znakomicie sprawdzają się przede wszystkim materiały naturalne: drewno i kamień, cieszące oko fakturą i kolorem, ale też współczesne wyroby z żywic (z których wykonuje się dziś np. piękne posadzki).

Zwróćmy uwagę, że stare i popularne materiały mogą być obecnie używane w sposób niekonwencjonalny. Takie efektowne i oryginalne pomysły wiążą się jednak z niebezpieczeństwami. Weźmy pierwszy z brzegu przykład posadzki, która "wchodzi" na ściany i sufit. To atrakcyjne rozwiązanie wymaga naprawdę dużego wnętrza - inaczej może bardzo zacieśnić przestrzeń. Zobacz jaki efekt można uzyskać dzięki tapetom

Oświetlenie

Materiały wykończeniowe i meble wymagają odpowiedniego wyeksponowania. Dopiero wówczas mogą odegrać ważną rolę we wnętrzach. Pomaga w tym dyskretne i odpowiednio dobrane oświetlenie. Najlepiej, jeżeli uda się tak zaaranżować przestrzeń, by widoczna była jedynie jasna, odpowiednio skierowana świetlna smuga lub plama, a jej źródło pozostawało w ukryciu.

Światłem można sterować, tworząc tzw. sceny, co w żargonie oświetleniowców oznacza odpowiedni dobór oświetlenia dla różnych przejawów aktywności domowników. Dlatego dobrze jest rozplanować w szczególnie ważnych pomieszczeniach kilka obwodów świetlnych. Każdy z nich z innym rodzajem światła i innym przeznaczeniem. W ten sposób można elastycznie sterować światłem, tworząc w jednym wnętrzu różne nastroje.

Jeśli do sterowania oświetleniem zamiast konwencjonalnego zestawu włączników wykorzystamy zautomatyzowany i sterowany elektronicznie system, możemy mieć w domu kolejną "zabawkę", której pozazdroszczą nam sąsiedzi. Taki system jest przy tym rzeczywiście wygodny i inspirujący, choć wciąż bardzo kosztowny.

Sztuka w domu

Powoli, ale konsekwentnie sztuka wkracza do wnętrza domów. Począwszy od konwencjonalnych obrazów, poprzez rzeźbę, a kończąc na freskach czy płaskorzeźbach.

Dobrze wkomponowane dzieło sztuki może być wyróżnikiem całego domu, warto więc włożyć trochę wysiłku w jego ekspozycję i zaplanować odpowiednie miejsce już w trakcie projektowania domu.

Szczególnej uwagi wymagają modne dziś freski czy płaskorzeźby. Zwłaszcza jeżeli mają zająć dużą powierzchnię ściany. To takie elementy wnętrza, które silnie wpływają na charakter całej przestrzeni domu. Trzeba więc uwzględnić ich charakter i formę przy wyborze koloru ścian i posadzki, mebli itp. Pamiętajmy, że fresk nie będzie wisiał w próżni i musi być związany z architekturą pomieszczenia. Podobnie płaskorzeźby.

Wyposażenie - jeden z kluczy do sukcesu

Jak już wspominałem, coraz większą wagę przywiązuje się do urządzeń technicznych składających się na wyposażenie domu. I to zarówno tych widocznych - jak kino domowe, systemy audio itp., jak i tych ukrytych przed ludzkim wzrokiem, ale w znaczący sposób poprawiających funkcjonowanie budynku - takich jak systemy inteligentnego sterowania domem, klimatyzacji, wentylacji itp. Duże zainteresowanie tego typu urządzeniami wynika z dążenia do zapewniania sobie wygody, wiąże się także ze współczesnymi sposobami spędzania wolnego czasu. Ale kojarzone jest też ze zbytkiem.

Uwaga! Warto zachować odpowiedni dystans - urządzenia, które jeszcze teraz są przejawem luksusu, za kilka lat staną się codziennością. Dlatego z jednej strony trzeba w nie inwestować z myślą o przyszłości, ale z drugiej - lepiej nie przesadzać z wydatkami ponad miarę.

Luksusowa kuchnia

Wraz z tendencją otwierania przestrzeni przeznaczonej do gotowania na pozostałe dzienne pomieszczenia domu, urządzenia i meble kuchenne zaczęły w istotny sposób współtworzyć styl domowych wnętrz. Mają tego świadomość ich producenci, stąd coraz więcej z nich zamawia projekty urządzeń u najlepszych światowych designerów. Efektowne wyciągi o oryginalnych formach, lodówki w zróżnicowanych kształtach i kolorach, oraz pozostałe kuchenne urządzenia mogą więc dziś nie tylko ułatwiać życie gospodarzom, ale wpływać na urodę pomieszczeń. Warto to dobrze wykorzystać.

Sprawdź Przepis na dobrą kuchnię

Kino domowe

Kino domowe jest już niemal codziennością. Występuje w różnych wersjach - od minimalnej, czyli telewizora z kolumnami w pokoju dziennym, po maksymalną, czyli imitację sali kinowej. Dobra akustyka, możliwość odizolowania od reszty domu, w końcu wygoda podczas oglądania filmu (na którą składa się np. odpowiednia odległość siedziska od ekranu lub monitora) to główne zalety dobrze zaplanowanego pomieszczenia kina domowego. Jednak stworzenie takiej małej sali kinowej, z której korzysta się sporadycznie, wiąże się z koniecznością przeznaczenia na nią przynajmniej dwudziestu kilku metrów kwadratowych powierzchni domu. Warto zatem spróbować wykorzystać tę przestrzeń również do innych zadań i, na przykład, urządzić kino domowe w gabinecie do pracy. Jeśli dom wyposażymy w system elektronicznego sterowania, wystarczy naciśnięcie kilku guzików, by kinowy ekran schował się w specjalnej szczelinie w suficie, a miejsce wypoczynku (kino) przekształciło się w efektowne miejsce pracy (gabinet). Kino domowe może być też połączone z instalacją umożliwiającą słuchanie muzyki w całym domu

Basen

Do niedawna był kojarzony z nieosiągalnym luksusem. Głównie z uwagi na koszty i wymagania techniczne. Teraz pozostała już tylko bariera finansowa, nadal niepokojąco wysoka. Niemniej wiele osób już ją pokonuje. Rozrywka jest oczywiście kapitalna, ale tak jak w przypadku kina domowego powstaje pytanie: czy warto? Jeżeli w pobliżu domu znajduje się dobry basen, to pytanie jest jak najbardziej zasadne. Aby uczciwie na nie odpowiedzieć, należy przeprowadzić kalkulację kosztów budowy i, co ważniejsze, eksploatacji basenu. Jeżeli bilans wyjdzie na plus, to inwestycję taką jak najbardziej polecam. Tym bardziej, że wokół basenu czy stawu kąpielowego można stworzyć bardzo ładną scenografię, zasadniczo odbiegającą od wystroju łaźni miejskiej.

Moda w domu - czy kierować się wskazówkami z kolorowych pism?

Na rynku znajdziemy wiele pism, które zajmują się pokazywaniem własnej wersji domowego splendoru. Są niezłym źródłem inspiracji i pomysłów, ale równie często - kopalnią przestróg. Należy je przeglądać krytycznie, aby wyrobić sobie zdanie o rozmaitych rozwiązaniach. Przestrzegam przed kopiowaniem gotowych rozwiązań. Większość zamieszczonych materiałów odpowiada na zapotrzebowanie doraźnej mody. Taka jest bowiem natura tych pism, że muszą gonić za nowościami. Tymczasem dom to nie sukienka - nie da się go tak łatwo przerobić wraz z nadejściem nowego sezonu. Zatem sugeruję, aby w poszukiwaniach inspiracji sięgać również do zakurzonych książek lub albumów, w których można obejrzeć coś z klasyki. To najpewniejsza droga do okazałego, pełnego splendoru i zarazem eleganckiego współczesnego domu.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Krótka instrukcja, jak postawić dom
Tarasy: pomiędzy domem a ogrodem
Kino domowe, a nawet więcej

Skomentuj:

Splendor domu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej