Jak zabudowa. Szklane są zarówno drzwiczki, jak i półki dużej szafki w obszernej wnęce nad podwieszanym sedesem i bidetem. Ze szkła o podobnym odcieniu są dwie umywalki zamontowane na ścianie pokrytej lustrzaną taflą.
Już nie tylko lustro, półki i kabina prysznicowa. Szkło - przezroczyste lub matowe - coraz odważniej wkracza do łazienki. Powstają z niego ściany i meble. Zastępuje zwykłe drzwi. A przy tym powiększa optycznie wnętrze.
1 z 15Jak zabudowa. Szklane są zarówno drzwiczki, jak i półki dużej szafki w obszernej wnęce nad podwieszanym sedesem i bidetem. Ze szkła o podobnym odcieniu są dwie umywalki zamontowane na ścianie pokrytej lustrzaną taflą.
2 z 15Wewnętrzne okno. Wstawiona w otwór w ścianie tafla matowego szkła wpuszcza do łazienki światło z sąsiedniej sypialni. Przy okazji przy wannie powstała półeczka na akcesoria kąpielowe.
3 z 15Szafka pełna światła. W całości jest zrobiona ze szkła - blat z bezbarwnego, front z barwionego na zielono. Podświetlona od wewnątrz, dodatkowo rozjaśnia wnętrze.
4 z 15Dyskretna półeczka. Wąska, prawie niewidoczna. Została przyklejona do lustra, a nie umocowana na wspornikach, dlatego wydaje się unosić w powietrzu.
5 z 15Schowki. Zamiast tradycyjnych szafek - wnękowe, zamykane drzwiczkami z matowego szkła; ukryte za nimi kosmetyki wyglądają jak rozmyte kolorowe plamy.
6 z 15Nic do ukrycia. Takie półprzezroczyste drzwi wymagają nieco odwagi... Oddzielają pomieszczenia tylko symbolicznie, pełniąc raczej funkcję efektownej ozdoby niż przesłony.
7 z 15Skuteczny trik. Lustra powiększają optycznie wnętrze, co jest szczególnie ważne w małych łazienkach. Efekt będzie lepszy, jeśli tradycyjne lustro ograniczone ramą zastąpimy dużą nieoprawioną taflą zamocowaną na wprost ściany albo - tak jak tutaj - na dwóch sąsiednich ścianach. Zwielokrotnione odbicia zacierają granice pomieszczenia, przez co wydaje się ono znacznie przestronniejsze.
8 z 15Podwójnie. Dwa lustra, dwie umywalki - z tej łazienki bez wątpienia korzystają dwie osoby. Proste tafle idealnie wpisują się w dość ascetyczny styl tego nowocześnie zaaranżowanego wnętrza.
9 z 15Zamiast płytek. Zielonkawym szkłem wyłożono większość ścian w łazience - m.in. tę z sedesem i bidetem.
10 z 15Mat na wejście. I drzwi, i ścianka między łazienką a sypialnią są zrobione z tafli matowego szkła. Zapewniają niezbędną intymność, a jednocześnie przepuszczają światło.
11 z 15Świetlisty łącznik. To również rodzaj wewnętrznego okna, tyle że o innym kształcie i wielkości. Szklana wstawka doświetla wnętrze i urozmaica jednolitą płaszczyznę ściany wyłożonej trawertynem.
12 z 15Obudowa wanny. Prostokątna wanna została osłonięta lustrzaną taflą, w której odbija się dolna część wnętrza - m.in. podwieszany sedes i fragment brodzika szklanej kabiny.
13 z 15Kabina prysznicowa. Może być standardowa (np. kwadratowa lub półokrągła, osłonięta ściankami i zamykana drzwiami) albo też anektować dla siebie cały kąt - wtedy wydziela ją jedna duża tafla szkła.
14 z 15Parawan nawannowy. Najkrócej mówiąc - wanna i kabina w jednym. Może być jedno-, dwu- lub trzyskrzydłowy, zamontowany na stałe, składany w harmonijkę bądź z odchylanym skrzydłem. Ściśle przylega do ściany i wanny, woda nie zalewa więc podłogi, gdy bierzemy prysznic.
15 z 15Umywalka. Zrobiona z półprzezroczystego barwionego szkła wygląda jak misa. Efektowna i bardzo nowoczesna.
Co warto wiedzieć o szkle?
ZALETY I WADY: szkło to wymarzony materiał do małych łazienek - nie przytłacza wnętrza, nie pomniejsza go optycznie. Poza tym nie rysuje się, jest twarde i trwałe, ale, niestety, droższe i cięższe w porównaniu choćby z tworzywem sztucznym. Trudno utrzymać je w czystości.
BEZPIECZEŃSTWO: w łazience stosujmy szkło bezpieczne - hartowane, klejone lub zbrojone. Uderzone rozpada się na kawałki o nieostrych krawędziach, rozpryskuje albo na tafli tworzy się tylko siatka pęknięć - nie można się więc zranić.
BOGATY WYBÓR: szkło szkłu nierówne - może mieć różną grubość, stopień przezroczystości, a także kolory i wzory (np. wytrawiane). Można więc z niego zrobić zarówno wtapiającą się w tło ściankę, jak i dekoracyjną półkę. Warte polecenia są luksfery i pustaki szklane: występują w rozmaitych rozmiarach i kształtach (kwadratowe, trójkątne, zaokrąglone) i w szerokiej gamie barw, w dodatku można z nich budować łukowate przegrody.
UDOGODNIENIA: ścianki niektórych szklanych kabin prysznicowych są pokrywane powłoką ułatwiającą spływanie wody, dzięki czemu nie powstają na nich zacieki i nie osadza się trudny do usunięcia kamień.
Skomentuj:
Łazienka ze szkła