Nowoczesne płaskie ekrany telewizorów, wyglądające jak obrazy, dużo łatwiej jest wkomponować w wystrój pokoju dziennego niż urządzenia starego typu. Projektanci wnętrz chętnie z tego korzystają i aranżują kąciki telewizyjne tak, by przykuwały wzrok i uatrakcyjniały wystrój pokoju dziennego.
1 z 6Duży ekran telewizora dobrze wygląda na fioletowej ścianie pomalowanej techniką przecierek. Do jej barwy dobrano kolor obicia mebli wypoczynkowych.
2 z 6Telewizor albo kominek - zależnie od nastroju można oglądać program albo delektować się widokiem ognia. Stolik na sprzęt elektroniczny zastępuje przedłużona obudowa kominka wyłożona trawertynem. Pięknie kontrastują z nią płyty fornirowane palisandrem, jakimi pokryto ścianę.
3 z 6Kącik telewizyjny zaaranżowano przy ściance oddzielającej aneks kuchenny od pokoju. Wyłożono ją okładziną z gresu imitującą mur. Szafka ze szklanym blatem, fornirowana drewnem egzotycznym, stanowi komplet ze stolikiem kawowym.
4 z 6Telewizor na wysięgniku zamocowanym do ściany wygląda niemal jak nowoczesna rzeźba wyeksponowana w galerii - wrażenie to potęguje gładka ściana w białym kolorze.
5 z 6Telewizor i odtwarzacz DVD zainstalowano we wnękach zbudowanych z płyty gipsowo-kartonowej - ich kształt dopasowano do wymiarów sprzętu RTV. Konstrukcja, mimo że pomalowana na kolor ścian, jest dobrze wyeksponowana dzięki oryginalnej tapecie, jaką położono na ścianie w tle.
6 z 6Kącik telewizyjny wyeksponowano, malując część ściany na intensywny kolor. Zamiast szafki RTV - lekkie jasne półki o oryginalnej formie.
Obudowy nowoczesnych telewizorów są bardzo cienkie (niektóre mają tylko 2,4 cm), wyglądają więc dużo estetyczniej niż odbiorniki starego typu, z dużymi lampami kineskopowymi. Można je ustawić na szafce albo zawiesić na ścianie - szeroki kąt widzenia sprawi, że obraz będzie dobrze widoczny nawet z boku. Uwaga: uchwyt do zawieszenia na ścianie nie należy do standardowego wyposażenia odbiornika.
Wieszając telewizor na ścianie, zaplanuj, jak ukryć kable (nie tylko od telewizora, towarzyszącego mu zwykle odtwarzacza DVD i sprzętu audio, ale też antenowe). Dobrym i często stosowanym rozwiązaniem bywa zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych, która doskonale ukryje plątaninę przewodów.
Minimalną odległość kanapy lub fotela od odbiornika ustala się w zależności od jego wielkości - wylicza się ją, mnożąc wysokość ekranu przez trzy. Oznacza to, że obraz na ekranie o przekątnej 42 cale można oglądać już z odległości 160 cm.
Szukając miejsca dla telewizora, weźmy pod uwagę typ urządzenia. Odbiornik LCD sprawdzi się nawet w nasłonecznionym miejscu (ciekłe kryształy niwelują efekt odblasków, które przeszkadzają w oglądaniu). Dla modeli plazmowych trzeba znaleźć nieco ciemniejszy kącik.
Skomentuj:
Salon: kącik telewizyjny