Większa niż zwykła łazienka, ale mniejsza od kąpielowego salonu. Rzecz przecież nie w rozmiarach, ale w pomyśle.
1 z 9Przykład 1. Szerokie półki pod skosami zbudowano z płyt gipsowo-kartonowych. Wykończono je takim samym trawertynem jak ściany. Wnęki obłożono odpornym na działanie wilgoci drewnem tekowym.
2 z 9Przykład 1. Owalną wannę obudowano gresową mozaiką, w którą wkomponowano błękitne szklane kostki. Z takich samych kostek ułożono ozdobny pas wzdłuż ścian.
3 z 9Przykład 1. Cała podłoga i fragmenty ścian są wyłożone żywicowanymi płytami trawertynu.
4 z 9Przykład 2. W łazience panuje pełna dyscyplina kolorystyczna. Wnętrze wyłożono polerowanym gresem; ten na ścianach i obudowie wanny imituje mozaikę.
5 z 9Przykład 2. Wyposażenie ograniczono do naprawdę niezbędnych sprzętów - nie ma tu np. półek, uchwytów na papier toaletowy. Zastąpiły je zwykłe metalowe wiaderka.
6 z 9Przykład 3. Oprócz wolno stojącej wanny jest prysznic ukryty za drzwiami z hartowanego szkła. Umywalkę o prostej formie osadzono na metalowym stelażu.
7 z 9Przykład 3. Podłogę wyłożono płytkami jasnego gresu z nierównymi szerokimi fugami. Nieco ciemniejsze płytki chronią ścianę w kabinie prysznicowej - ich jednobarwną płaszczyznę ożywiają kwieciste dekory. - Fot. Rafał Lipski
8 z 9Przykład 3. Współczesna szafka została postarzona i ozdobiona roślinnym motywem, tak by pasowała do wnętrza. Dobrano do niej stylowe lustro i armaturę. - Fot. Rafał Lipski
9 z 9Przykład 3. Na wannie bujnie kwitną m.in. rumianki. Domownicy zapewniają, że w czasie kąpieli czują ich zapach. - Fot. Rafał Lipski
Przykład 1
Jasne przestrzenie
Zaaranżowana na poddaszu łazienka tworzy z przylegającą do niej SYPIALNIĄ część prywatną, zarezerwowaną tylko dla domowników. Nad trawertynem, którym wykończono ściany, ułożono wąski pas bladoniebieskich szklanych płytek - tak podkreślony poziomy podział pogłębia wrażenie rozległej przestrzeni. W suficie i w ścianie wewnątrz kabiny prysznicowej zainstalowano lampki halogenowe; linię wanny efektownie podkreśla światło halogenów zamontowanych w szczelinie przy podłodze.
Przykład 2
Gabinet luster
Gospodarz dał projektantce całkowicie wolną rękę, postawił tylko jeden warunek - chciał mieć wannę na środku pomieszczenia. Mimo że ŁAZIENKA jest dość duża, tak usytuowana wanna zaburzała nieco przestrzeń. Projektantka postanowiła więc za pomocą dużej tafli lustra powiększyć optycznie wnętrze. Lustro zakrywa w całości jedną ze ścian - od sufitu do podłogi. To sprawia, że w pomieszczeniu można się poczuć niemal jak w gabinecie luster. Najbardziej realne wydaje się okno i rozciągający się z niego widok na ogród.
Przykład 3
Pośród kwiatów
Do niedawna ta nowoczesna łazienka była bardzo zimna. Wykończona ciemnozielonymi płytkami mimo dość dużych okien robiła wrażenie ponurej i ciemnej. Dzięki wymianie glazury na jasny gres oraz dość ciężkich mebli na lżejsze i stylowe wnętrze odmieniło się nie do poznania. Jego główną ozdobą stała się wanna - aż trudno uwierzyć, że to zwykły akrylowy model. Jej niecodzienny wygląd jest dziełem dwóch artystów - rzemieślnika, który wymurował nietypową obudowę, oraz plastyka, który za pomocą pędzla i farb wyczarował na niej łąkę pełną KWIATÓW.
Skomentuj:
Łazienka jak salonik