Tekst: Katarzyna Kowalska Stylizacja: Monika Lewandowska/Phototapeta, Agata Wirek Zdjęcia: Monika Lewandowska/Phototapeta, Daniel Osak, producenci
Urządzanie pokoju dziecięcego to prawdziwe wyzwanie. Musi być funkcjonalny, bezpieczny, wyposażony odpowiednio do wieku, stymulujący rozwój, a przy tym przytulny, z klimatem. Krótko mówiąc, taki, w którym dziecko będzie chętnie spędzało czas.
1 z 81. Staś nad morzem. Lambrekiny i poduszki uszyła babcia Stasia. Zrobiła też na szydełku ozdobne wykończenie koszyków na zabawki.
2 z 8W zestawie mebelków-domków oprócz szafy, skrzyni i witrynki jest również komoda z tzw. przewijakiem.
3 z 8Drewniane belki oraz podłoga z bielonych sosnowych desek dodają pokojowi charakteru.
4 z 82. Król Maciuś w kolorze. Piętrowe łóżko umożliwia pożyteczne wykorzystanie przestrzeni na dole - stoją tam pojemniki z zabawkami. Jest to też ulubiony kącik Maćka, nazywany przez niego klubikiem.
5 z 8Stolik ze sklejki i plastikowe krzesełko w dziecięcym kąciku do rysowania już niedługo zostaną zastąpione meblami dla ucznia - biurkiem i wygodnym krzesłem.
6 z 83. Romantyczny azyl Zosi. Do stylowych białych mebli z malowanego drewna pasuje narożny metalowy regalik z fantazyjnie wygiętymi prętami. W sam raz na kolekcję pluszaków.
7 z 8Zagłówek łóżka jest naprawdę niezwykły - to patchwork z krawatów, misternie ułożony i uszyty przez zaprzyjaźnioną krawcową Elżbietę Wysocką. Łóżko od reszty pokoju oddzielają tiulowe zasłonki.
8 z 84. A gdy dziecko dorasta... Wygląd takiej szafy można dopasowywać do zmieniającego się gustu jej użytkownika - wystarczy od czasu do czasu zmienić front. Do wyboru są m.in. płyta meblowa, lakierowane szkło lacobel, lustro, bambus lub rattan (możliwe jest łączenie różnych materiałów).
1. Staś nad morzem
Chłopiec ma zaledwie dziesięć miesięcy, o wystroju jego 11-metrowego pokoju od początku do końca decydowali więc rodzice. Zależało im, by wnętrze było nie tylko oryginalne, przytulne i wygodne, ale miało również określony styl. Wybrali białe meble, które kształtem i stylem przypominają domki stojące niegdyś przy plażach w nadmorskich miejscowościach. Klimat podkreślają dodatki w odcieniach granatu, błękitu i żółci oraz okazały model jachtu. Ciekawe, czy Staś zostanie żeglarzem...
2. Król Maciuś w kolorze
Pokój siedmioletniego Maćka ma 11 m kw. Na tle jasnobłękitnych ścian i drewnianej podłogi ładnie prezentują się kolorowe łóżko oraz pojemne szafki z litej sosny i tworzywa sztucznego. Ale elementów o intensywnych barwach jest tu znacznie więcej - pomalowane na fioletowo drzwi oraz niewidoczne na zdjęciach zielone rolety w oknach i tapeta w paski, którą zamaskowano grzejnik.
3. Romantyczny azyl Zosi
Rodzice ośmioletniej Zosi pieczołowicie zadbali o miłą atmosferę w jej pokoju (o powierzchni 14 m kw.). Mama własnoręcznie uszyła zasłonki z przezroczystego białego tiulu (zarówno te w oknach, jak i te odgradzające łóżko od reszty pomieszczenia), natomiast tata zrobił biurko oraz regał z litej sosny. Wystrój uzupełniają lampy wiszące z prostymi kloszami ozdobionymi koralikami, figurki aniołków, ustawione na parapecie pamiątkowe zdjęcia w ramkach i liczne zabawki - bo przecież, nawet będąc już poważną uczennicą, trudno rozstać się z przyjaciółmi z wczesnego dzieciństwa.
4. A gdy dziecko dorasta...
...i staje się nastolatkiem, wyposażenie pokoju ulega diametralnej zmianie. I tak np. zamiast wdzięcznych mebelków pojawiają się solidne sprzęty na sprzęt audio-wideo, zamiast pojemników na dziecięce skarby - szafa, w której pomieszczą się nie tylko ubrania i buty, ale również sprzęt sportowy: rolki, deskorolka, czasem nawet rower. Zmienia się także styl wnętrza - coraz mniej do powiedzenia mają rodzice, bo do głosu dochodzi młode pokolenie.
Skomentuj:
Pokój dziecka: pierwszy własny