Tekst: Katarzyna Kowalska Stylizacja: Nigela Hope, Magda Kazimierczuk, Dorota Karpińska, Aneta Kosiba, Agnieszka Osak-Rejmer Zdjęcia: Sławomir Frąckowiak, Karl Jorgenson, Rafał Lipski, Sylwester Rejmer, Michał Skorupski, Łukasz Zandecki, producenci
Skojarzenie z tym tradycyjnym meblem jest całkowicie uzasadnione - tak jak on pełni funkcję schowka na naczynia i inne akcesoria. Ale nowoczesna kuchenna zabudowa może pomieścić znacznie więcej: niezbędne zapasy produktów spożywczych oraz... urządzenia AGD.
1 z 9Dzieli i przesłania. Zabudowana szafkami wnęka z płyt gipsowo-kartonowych oddziela kuchnię od przedpokoju i kąta jadalnego.
2 z 9Jak lustro. Idealnie gładkie, błyszczące fronty szafek z lakierowanej płyty MDF odbijają światło, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się znacznie jaśniejsze i większe.
3 z 9Metaloplastyka. Front lodówko-zamrażarki i piekarnika pasuje do innych metalowych elementów we wnętrzu - okapu, wiaderek z roślinami oraz... pasa podwieszanego sufitu obłożonego blachą.
4 z 9Naturalnie. We wnętrzu urządzonym w stylu art déco duża płaszczyzna zabudowy fornirowanej orzechem wygląda jak ściana wyłożona boazerią. W taki sam sposób zostały wykończone szafki stojące.
5 z 9Nietypowo. Oryginalny jest tu zarówno materiał na niektórych frontach (szlakmetal imitujący patynowane srebro), jak i zestaw urządzeń (dwa piekarniki oraz... telewizor). We wnęce przy sąsiedniej ścianie stoi lodówka, tzw. side by side.
6 z 9Podwójny kontrast. Nowoczesne urządzenia AGD z zimnymi stalowymi frontami i ciepła barwa szafek w stylu prowansalskim. Do kompletu - półka na wino z olchową kratownicą.
7 z 9Na okrągło. Lekko wypukłe drzwi lodówki oraz fronty szafek z giętej płyty MDF pokrytej metalicznym lakierem nawiązują do obłego kształtu kuchennego blatu. Płaskie są tu tylko fronty piekarnika, kuchenki mikrofalowej oraz szafki cargo sięgającej od podłogi aż po sufit.
8 z 9Bez monotonii. Sposób na uniknięcie jednostajności: dwa odmienne materiały (naturalny dąb i jasna laminowana płyta) oraz duże metalowe uchwyty różnej wielkości ożywiają zwartą bryłę zabudowy.
9 z 9W duecie. Wyspa w tej kuchni to jakby mniejsza wersja usytuowanej za nią zabudowy. Konstrukcję obydwu zrobiono z płyt żywicowanego trawertynu, a fronty szafek są fornirowane egzotycznym tekiem. Pomiędzy szafkami w zabudowie zainstalowano dwa piekarniki - 'zwykły' elektryczny i parowy.
Jakie są zalety ściennej zabudowy? Zagospodarowuje funkcjonalnie ścianę, zwykle od podłogi aż do sufitu. Sami według uznania możemy zaplanować jej układ, decydując o liczbie i wielkości szafek oraz szuflad. Pozwala to optymalnie wykorzystać przestrzeń, np. w kuchennej wnęce.
Ze względu na dużą pojemność można zrezygnować np. z szafek wiszących, dzięki czemu KUCHNIA nabierze lekkości.
Jest idealnym miejscem na urządzenia AGD: piekarnik, lodówkę, ekspres do kawy, kuchenkę mikrofalową (uwaga: muszą to być modele do zabudowy!). Umieszczamy je na dogodnej wysokości, nie zajmują też miejsca w głównym ciągu roboczym.
Może stać się ważnym elementem dekoracyjnym (gdy fronty szafek są wykończone przyciągającym wzrok materiałem) albo też zniknąć, wtapiając się w tło.
Skomentuj:
Zabudowa kuchni: więcej niż kredens