OTOCZONY ZIELENIĄ. Z tujami sąsiadują różanecznik, lawenda, róża pnąca oraz żółto kwitnący srebrzeń (jego dawna nazwa, czyli złocień, bardziej pasowała do odcienia kwiatów).
Z roku na rok nasze balkony wyglądają coraz piękniej i bez przesady można je nazwać miniogródkami. Odpowiednio dobrane rośliny i kilka mebelków wypoczynkowych wystarcza by korzystać z tego saloniku pod chmurką aż do późnej jesieni.
1 z 8OTOCZONY ZIELENIĄ. Z tujami sąsiadują różanecznik, lawenda, róża pnąca oraz żółto kwitnący srebrzeń (jego dawna nazwa, czyli złocień, bardziej pasowała do odcienia kwiatów).
2 z 8Winobluszcze pną się po drewnianych kratkach zamocowanych do ściany po obu stronach drzwi. Z drewna są również osłonki, w które wstawiono donice z roślinami. Gdzieniegdzie można dostrzec drobniutkie błękitne kwiatki lobelii.
3 z 8TONĄCY W KWIATACH. Między pelargoniami, surfiniami i begoniami - gatunkami tradycyjnie uprawianymi na balkonach - można tu również wypatrzyć niewielki, ale już pięknie kwitnący krzew oleandra, hortensję i kosmos podwójnie pierzasty (czyli onętek) z charakterystycznymi liśćmi-igiełkami przypominającymi koperek. Lato na balkonie spędzają też domowe kwiaty doniczkowe, m.in. trzykrotka, pasiastka, storczyki.
4 z 8Pelargonie, surfinie i dipladenie o ciemnych liściach i dzwonkowatych kwiatach tworzą kolorową ramę.
5 z 8W ciepłe dni, gdy okno jest otwarte, kwiaty wprost wlewają się do wnętrza.
6 z 8SCHOWANY W CIENIU. Ściankę z luksferów między sąsiadującymi ze sobą tarasami zasłonięto bambusową matą. Kwitnące rośliny zostały dobrane bardzo konsekwentnie - wszystkie kwitną na różowo (petunie, wrzośce, złocienie). Na pierwszym planie - rozrośnięty krzak bukszpanu.
7 z 8Materiały - tylko naturalne. Do bambusowej maty pasują wyplatane siedziska i osłonki na doniczki. Stolik gospodarze rozkładają wyłącznie na specjalne okazje (np. gdy przyjdą goście); na co dzień jest złożony, by nie zajmował miejsca.
8 z 8Wrzosiec to roślina idealna na balkony i tarasy - pięknie kwitnie od przedwiośnia do września. Nawet pojedynczy krzaczek w ładnej donicy jest efektownym urozmaiceniem miniogrodu za oknem.
Otoczony zielenią
Na tym BALKONIE w centrum miasta można się poczuć niemal jak w środku lasu - rozciąga się z niego piękny widok na korony drzew rosnących w pobliskim parku. Zieleni nie brakuje również na samym BALKONIE; jego właściciele wybrali rośliny może nie tak kolorowe i dekoracyjne jak kwiaty jednoroczne, ale za to wymagające nieco mniej troski niż one. Liście wieloletnich winobluszczów i żywotników (czyli tui) współgrają z zielenią za balustradą i stanowią naturalne tło wygodnych wiklinowych foteli. Od razu widać, że gospodarze nade wszystko cenią sobie wypoczynek!
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail:Zobacz przykład, Zapisz się
>
Tonący w kwiatach
Ile roślin można zmieścić na powierzchni zaledwie 2,2 m kw.? Ten niewielki BALKON udowadnia, że niemal niezliczoną ilość! Doniczki stoją tu naprawdę wszędzie - na podłodze, na taboretach i regałach z kutego metalu, zwieszają się również z pojemników zamocowanych na hakach wbitych w sufit. Na inne sprzęty nie zostało już wiele przestrzeni - stoi tu tylko metalowe krzesło, na którym można usiąść, na przykład z książką w ręku.
BALKON wychodzi na południowy zachód, kwiaty mają więc dużo światła przez cały dzień. Trzeba je jednak regularnie podlewać, zwłaszcza latem, gdy słońce mocno grzeje.
Właściciele mieszkania znajdującego się na parterze w bloku są naprawdę szczęściarzami - nie dość, że mają TARASIK, który w ciepłe dni staje się przedłużeniem POKOJU DZIENNEGO, to na dodatek schodzi się z niego do niewielkiego ogródka.
Pan domu powiększył istniejący TARAS, montując kilka desek pasujących odcieniem do kostki. Dzięki temu swobodnie mieszczą się tu nie tylko POJEMNIKI Z ROŚLINAMI, ale także rozkładany stół, przy którym kilka osób może zasiąść do posiłku. Otaczający TARAS zwarty żywopłot z żywotników zapewnia biesiadnikom cień w upały i osłania przed wzrokiem sąsiadów.
Skomentuj:
Balkon: salonik pod chmurką