Dekorujemy wnętrza: fiołki afrykańskie
Warto hodować fiołki afrykańskie. Wytrwale kwitną już od marca do listopada i łatwo się je rozmnaża.
1 z 4
2 z 4
3 z 4
4 z 4
Wbrew nazwie, fiołki afrykańskie nie należą do rodzaju fiołków (Viola). Odkrył je we wschodniej Afryce w końcu XIX wieku baron Walter von Saint Paul-Illaire i od jego nazwiska pochodzi zarówno nazwa łacińska (Saintapaulia), jak i polska - sępolia. Sprowadzona do Europy roślina szybko zyskała popularność. Dziś znamy już ponad sto odmian o rozmaitym zabarwieniu, z kwiatami pojedynczymi albo pełnymi oraz z falistymi, strzępiastymi lub gładkimi płatkami.
Sępolia przez cały rok powinna rosnąć w zamkniętym pomieszczeniu, w miejscu chłodnym, ale jasnym. Zimą temperatura otoczenia nie może przekraczać 16 st. C, nie stawiajmy więc rośliny blisko grzejnika, tym bardziej że nie lubi przesuszonego powietrza. Gdy rośnie i kwitnie, potrzebuje wilgotnego podłoża oraz zasilania nawozami wieloskładnikowymi. Wodę lejemy na podstawkę, a po godzinie jej nadmiar usuwamy. W okresie spoczynku należy zaprzestać nawożenia oraz ograniczyć podlewanie.
Zobacz także:
Mogą znów zakwitnąć
Domowe rabatki
Rośliny z tropików
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail:Zobacz przykład, Zapisz się
>Sępolia przez cały rok powinna rosnąć w zamkniętym pomieszczeniu, w miejscu chłodnym, ale jasnym. Zimą temperatura otoczenia nie może przekraczać 16 st. C, nie stawiajmy więc rośliny blisko grzejnika, tym bardziej że nie lubi przesuszonego powietrza. Gdy rośnie i kwitnie, potrzebuje wilgotnego podłoża oraz zasilania nawozami wieloskładnikowymi. Wodę lejemy na podstawkę, a po godzinie jej nadmiar usuwamy. W okresie spoczynku należy zaprzestać nawożenia oraz ograniczyć podlewanie.
Zobacz także:
Mogą znów zakwitnąć
Domowe rabatki
Rośliny z tropików
Skomentuj:
Dekorujemy wnętrza: fiołki afrykańskie