Jedni zbierają słonie, inni płyty albo znaczki, a ja kolekcjonuję słowa - opowiada pani Ewa, właścicielka i projektantka mieszkania. Rzeczywiście, dekoracyjne litery są tutaj w wielu miejscach. Może dzięki temu jej syn Jaś szybko nauczy się czytać?
1 z 9Nad kanapą olejny obraz autorstwa pani domu. Zabudowę ściany zrobił z płyty gipsowo-kartonowej gospodarz, pan Grzegorz, i brat pani domu, Marcin. Panowie są bardzo dumni ze swojego dzieła, ponieważ był to ich debiut w tej dziedzinie.
2 z 9Od drzwi gości wita tapeta w literkowy wzór pokrywająca ścianę na wprost wejścia. Na podłodze w przedpokoju - bambusowy dywanik.
3 z 9Pani domu skoncentrowała się na tym, by pokój dzienny, kuchnia i łazienka współgrały stylistycznie i kolorystycznie. Cechą wspólną stały się proste formy mebli i akcenty czerwieni (na ścianach i w dodatkach). Na podłodze ułożono jesionowy parkiet. Zamiast klasycznego dywanu - przycięta na wymiar wykładzina.
4 z 9Meble kuchenne zrobiono z płyty MDF wykończonej okleiną imitującą drewno klonowe. Ściana nad laminowanym blatem została pomalowana zmywalną farbą lateksową; przy płycie grzejnej zabezpieczono ją taflą szkła zbrojonego. Pierwotnie kuchnia była zamknięta, prowadził do niej długi, ciemny korytarz. Gospodyni zrezygnowała z niego i otworzyła kuchnię na pokój.
5 z 9Kąt jadalny urządzono meblami z przezroczystego szkła i pleksi oraz ze stali. Dzięki lekkiej formie nie przytłaczają niewielkiego aneksu. Do mebli dobrano proste stalowe lampki. Ścianę przy stole zdobi naklejka ze słowami o tematyce jadalnianej. Pani Ewa sama zaprojektowała dekorację (wśród wyrazów w różnych językach ukryła nawet imię synka), a wydruk zamówiła w firmie internetowej zajmującej się wytwarzaniem tego typu ozdób ściennych (jak naklejkiscienne.pl, szabloneria.pl, artofwall.pl).
6 z 9Na kubkach widnieją nazwy napojów - naczynia doskonale pasują do ściennej dekoracji.
7 z 9Kolorowe szafki w pokoju dwuletniego Jasia wykonano na zamówienie według projektu mamy, którą zainspirowała forma klocków. Zostały zrobione z płyty MDF lakierowanej na wysoki połysk. Pani Ewie zależało, by meble te rosły razem z dzieckiem, dlatego można je zestawiać w dowolnych konfiguracjach - właśnie tak jak klocki.
8 z 9Intensywna czerwień mebli z lakierowanej płyty MDF oraz dodatków ożywia łazienkę utrzymaną w spokojnej, beżowo-brązowej kolorystyce.
9 z 9W sypialni gospodarze odpoczywają od liter - tutaj pomalowaną na ciemny fiolet ścianę zdobi arabeska (wzór z szablonu).
Liczące 74 m kw. mieszkanie w bloku w Warszawie ma dwa pokoje i dwie łazienki. Domownicy to dwie osoby dorosłe i dziecko.
- Najważniejsze przy urządzaniu wnętrz jest to, by wystrój pasował do oczekiwań gospodarzy i by dobrze się w nim czuli - mówi projektantka Ewelina Para. - Oboje z mężem zachwyciliśmy się tapetą w czarno-białe litery, ale po naklejeniu jej na ścianę poczułam lekki niepokój - przez moment wydawała mi się zbyt dynamiczna. Jednak z czasem tak mi przy- padła do gustu, że ruszyła lawina zakupów: wazony, pudełka, kubki, poduszki, gazetownik, podpórki do książek - wszystko w słowa i litery. Nieustannie przybywa najróżniejszych naczyń, talerzy, ściereczek, pojemników. Nie przejdę już obojętnie obok przedmiotu ozdobionego motywem liter (okazuje się, że producenci też je bardzo lubią!). Mam nawet upatrzony wieszak z literek i dywan w taki wzór.
Skomentuj:
Wnętrze w słowach i słówkach