Tekst: Katarzyna Kowalska, Pomysł i wizualizacja komputerowa: Tomasz Wieczorek Wybór przedmiotów: Delfina Grzelak Zdjęcia: producenci
W wąskiej i długiej kuchni na ogół nie ma miejsca na stół z prawdziwego zdarzenia. Warto więc znaleźć dobre zastępstwo dla kuchennego stołu. Pokazujemy rozwiązania, które zaproponował projektant - nieskomplikowane, praktyczne i bardzo wygodne dla gospodarzy.
1 z 5Projektowanie wnętrz. Projekt 1. Wykonanie składanych mebli mocowanych do ściany trzeba zlecić stolarzowi. Warto jednak zainwestować, bo zdecydowanie poprawią one funkcjonalność wąskiej kuchni.
2 z 5Projektowanie wnętrz. Projekt 1. Diody LED na suficie między dwoma pasami z płyt gipsowo-kartonowych doświetlają i zdobią wnętrze.
3 z 5Projektowanie wnętrz. Projekt 2. Stolik można wygodnie wysunąć - po drugiej stronie kuchni są tylko płytkie szafki wiszące.
4 z 5Projektowanie wnętrz. Projekt 2. Blat można wysunąć tylko odrobinę, tak by postawić na nim np. filiżankę.
5 z 5Projektowanie wnętrz. Projekt 2. Metalowe naczynia (wybierzmy lekkie) trzymają się na magnetycznych krążkach zamocowanych do ściany. Są zawsze pod ręką i tworzą niebanalną dekorację.
Projekt 1
Składany komplet
W tym wąskim pomieszczeniu ciąg roboczy zaplanowano tylko wzdłuż jednej ściany. Ustawienie przy przeciwległej ścianie nawet niewielkiego stołu nie byłoby dla wnętrza korzystne. Sprawdzą się w nim natomiast meble o prostej formie mocowane do ściany na zawiasach. Konstrukcja stołu i krzeseł umożliwia ich łatwe rozkładanie i składanie - po złożeniu przylegają do ściany, tworząc oryginalną DEKORACJĘ. Meble warto zrobić z takiego samego materiału jak fronty szafek kuchennych, np. z efektownie usłojonego drewna.
Projekt 2
Wysuwany z szafki
Ciąg roboczy ma kształt litery L, co zapewnia w tej nieustawnej KUCHNI swobodę poruszania się. W taka niewielką przestrzeń trudno wkomponować choćby mały stół, przy którym można by było zjeść posiłek. Wtedy znakomitym rozwiązaniem jest stolik, który całkowicie chowa się w jednej z szafek tworzących ciąg roboczy. Blat stołu, składający się z dwóch części ułożonych jedna nad drugą, wysuwa się wraz z frontem szafki na długość 60 albo 120 cm.
Znajdujące się w narożniku pomieszczenia okno nie jest w stanie dobrze doświetlić wnętrza, zwłaszcza że dopływ światła ograniczają szafki wiszące. Dlatego wzdłuż blatu roboczego warto zamontować taśmy z diodami LED mocowane w aluminiowych profilach. Ich rozproszone światło, odbite w tafli szkła chroniącej ścianę, rozjaśni wnętrze i da ciekawy efekt dekoracyjny.
Skomentuj:
Aranżacje kuchni: stół w małej kuchni