Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Energooszczędne okna dachowe

opracowanie Iwona Szczepaniak
Najkorzystniej jest ulokować okna dachowe na połaci od strony południowej lub południowo-zachodniej - Fot.: Velux

Jeszcze kilka lat temu nie zalecano montażu okien w domach energooszczędnych. Specjaliści odradzali ich instalowanie w dachu na rzecz okien tradycyjnych, umieszczanych w ścianach szczytowych. W ostatnich latach sytuacja znacznie się zmieniła na korzyść okien połaciowych. Obecnie modeli o bardzo dobrych parametrach jest na rynku coraz więcej i cieszą się one dużym zainteresowaniem.

Najkorzystniej jest ulokować okna dachowe na połaci od strony południowej lub południowo-zachodniej - Fot.: Velux

Wybór okna dachowego

Rozmieszczenie okien dachowych a bilans energetyczny

Miejsce montażu okien w dachu sprawia, że wpada przez nie do wnętrz więcej światła niż przez okna tradycyjne. Oznacza to, że są one źródłem pozyskiwania darmowej energii słonecznej. Zyski ciepła pozyskiwanego w tak naturalny sposób przez okna połaciowe są znaczące - szacuje się je na około 10%.
Najwięcej energii cieplnej trafia do pomieszczeń oświetlonych oknami usytuowanymi od południa i zamontowanymi w dachu o kącie nachylenia 45°. Od południowej strony budynku światło dociera do wnętrz przez najdłuższą część dnia i jest najintensywniejsze. Okna z tej strony zapewniają pozytywny bilans energetyczny (zyskują więcej energii niż tracą). Trudniej to uzyskać od północy - słońca wpada tam najmniej. Dlatego rozmieszczenie okien w połaci dachu jest kluczowe dla bilansu energetycznego budynku. Zaleca się, by powierzchnia okien w pomieszczeniach zlokalizowanych od południa stanowiła co najmniej równowartość 20% powierzchni podłogi, a od północy tylko 10%. W tych usytuowanych od wschodu i zachodu okna powinny zajmować 10-20% powierzchni podłogi, zależnie od funkcji, jaką ma pełnić pomieszczenie.
Od południa najlepiej zastosować standardowe energooszczędne szyby, by uzyskać dodatni bilans energii i maksimum doświetlenia. Okna skierowane na północ doświetlają pomieszczenia rozproszonym i delikatnym światłem. Od północy straty ciepła są większe, dlatego tutaj najodpowiedniejsze będą okna wyposażone w szybę energooszczędną dwukomorową lub szybę pasywną trzykomorową, które mają niższy nawet o 45% współczynnik przenikania ciepła U.

Jaki rozmiar okna

Istotne znaczenie dla parametrów cieplnych okna ma jego rozmiar - im większe okno, tym korzystniejszy jest jego udział w obliczeniach efektywności cieplnej. Duże przeszklenia zapewniają zimą bierne ogrzewanie poddasza. Promieniowanie słoneczne jest akumulowane przez ściany i wyposażenie wnętrza, które stopniowo je oddają. Przy dobrych parametrach izolacyjnych okna więcej ciepła pozostaje na poddaszu. Dzięki temu potrzeba mniej energii grzewczej, aby zapewnić komfort cieplny we wnętrzu, co z kolei przekłada się na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Ponadto, przy dużych rozmiarach okna zmienia się ogólny stosunek powierzchni szklenia do powierzchni ramy. Im więcej szyby, która ma lepszy współczynnik Ug w stosunku do ramy, tym mniejszy współczynnik Uw dla całego okna.

Niektóre modele okien mają ramy wykonane z drewna klejonego łączonego z tworzywem EPS o dobrej izolacyjności termicznej - Fot.: Velux

Izolacyjność termiczna

Jest niewątpliwie najważniejszą cechą dla energooszczędności okien połaciowych, ponieważ przez nie - nawet tych o najlepszych parametrach cieplnych - ucieka więcej ciepła niż przez dach. Izolacyjność termiczną określa się przez współczynnik przenikania ciepła Uw. Według obowiązujących przepisów powinien on wynosić nie więcej niż 1,3 W/(m2K), a w przyszłości - od 2021 r. - 1,1 W/(m2K). Dostępne na rynku standardowe okna dachowe już teraz mają Uw na poziomie 1,3 W/(m2K), a wiele z nich osiąga dużo lepsze parametry niż te, które będą obowiązywać w przyszłości. Najnowocześniejsze okna połaciowe mają współczynniki przenikania ciepła U na poziomie nawet zaledwie 0,50-0,68 W/(m2K). Jest to możliwe dzięki specjalnie dobranym elementom.

Profile okien

Ramy energooszczędnych okien połaciowych są zazwyczaj szersze niż standardowe. Wykonuje się je z profili drewnianych, najczęściej z klejonki sosnowej impregnowanej ciśnieniowo, wykończonej lakierem akrylowym albo z PVC (profile trójkomorowe). Niektóre z modeli mają ramy z wypełnieniem materiałem izolacyjnym.

Szyby okien

Energooszczędne okna wyposażone są z reguły w trójszybowy pakiet połączony ciepłą ramką dystansową. Taka szyba charakteryzuje się izolacyjnością cieplną na poziomie U = 0,5 W/(m2K). Najcieplejsze szyby zbudowane są aż z czterech tafli szkła hartowanego o grubości 4 mm każda. Taki zestaw jest hermetycznie wypełniony gazem szlachetnym, na przykład kryptonem. Wewnętrzna szyba okna energooszczędnego powinna być pokryta powłoką niskoemisyjną, która odbija promieniowanie cieplne, na przykład emitowane przez grzejniki w domu. To zapobiega wychładzaniu poddasza zimą i przegrzewaniu latem. Zastosowanie takiej szyby pozwala na zredukowanie strat ciepła przez okna o 25%. Wszystkie te parametry zmniejszają przenikalność cieplną dla całego szklenia. Współczynnik przenikania ciepła U najlepszych szyb może wynosić nawet 0,3 W/(m2K).

Uszczelki

Niezmiernie ważnym elementem energooszczędnego okna dachowego są uszczelki. Najcieplejsze okna mają poczwórny system uszczelek, które zapobiegają tworzeniu się mostków termicznych na styku skrzydła i ościeżnicy. Uszczelki wykonane są z wysokiej jakości gumy na bazie kauczuku.


Na termoizolacyjność okien wpływa też szczelność okien. Dlatego po zamknięciu skrzydła okien energooszczędnych ryglują się w dwóch bokach ościeżnicy. Zapewnia to wysoką szczelność termiczną (i akustyczną, która dzięki temu może osiągać aż 38 dB), co jest szczególnie ważne w domach pasywnych.

Przy osadzaniu należy szczególnie zadbać o ocieplenie miejsca pod dolną krawędzią okna dachowego - Fot.: Fakro

Ciepły montaż

Jeśli okno - nawet o najlepszych parametrach termoizolacyjnych - zostanie zamontowane nieprawidłowo i niedokładnie, będzie w efekcie najsłabszym punktem domu, jeśli chodzi o izolacyjność cieplną. To właśnie dookoła okna najczęściej powstają mostki cieplne oraz nieszczelności związane z przenikaniem wiatru, wilgoci i niechcianych dźwięków. Aby więc w pełni wykorzystać bardzo dobre parametry okna dachowego, trzeba je właściwie osadzić.

Jak prawidłowo osadzić okno


Na termoizolacyjność okna wpływa wykonanie wokół niego izolacji termicznej. W 3-4-centymetrowej szczelinie pomiędzy krokwią a ościeżnicą umieszcza się ocieplenie. Powinno ono szczelnie wypełniać pustą przestrzeń, więc najlepiej użyć materiałów, które z łatwością dopasują się do wolnej przestrzeni. Dla zwiększenia izolacyjności termicznej okna połaciowego można je osadzić niżej niż połać dachu i zastosować dodatkowe akcesoria montażowe.

Każdy producent ma własne rozwiązania. Jednym z nich jest kołnierz uszczelniający z przyklejonym od wewnątrz elastycznym materiałem dociepleniowym, który szczelnie przylega do ościeżnicy okna, tworząc termoizolacyjną ramę. Umożliwia on ocieplenie okna dachowego powyżej drewnianej konstrukcji dachu, dzięki czemu poprawia współczynnik przenikania ciepła nawet do 15%.

Innym sposobem jest zastosowanie gotowej ramy izolacyjnej. Jest to mocowana na łatach za pomocą kątownika rama, wykonana ze spienionego polietylenu, zapewniające dodatkową izolację na całym obwodzie okna dachowego. Alternatywnym rozwiązaniem są elementy ocieplenia z wełny owczej.

Fot.: Fakro

Parametry energooszczędnych okien dachowych

Parametry określone są w przepisach, ale to od inwestora zależy, jakie zamontuje. Na rynku dostępne są okna dachowe o różnych współczynnikach przenikania ciepła. Porównując ten parametr, w łatwy sposób możemy zdecydować, które okna są bardziej energooszczędne. Większość okien dachowych charakteryzuje się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie
Uw = 1,2-1,3 W/(m2K). Taki parametr zgodny jest z obowiązującymi przepisami, a okna dobrze spełniają swoją funkcję - mówi Sławomir Kwarciak, menadżer Produktu FAKRO


Termoizolacyjność i bilans energetyczny budynków to trend w budownictwie, który jest i będzie rozwijany, a wiąże się z wytycznymi Unii Europejskiej. FAKRO - czołowy producent okien dachowych - od wielu lat rozwija tę filozofię, już teraz oferując okna dachowe, których współczynniki energooszczędności są lepsze niż wymagania, które będą obowiązywać od 2021 roku.

Zakup energooszczędnych okien dachowych należy traktować nie jako dodatkowy koszt, lecz inwestycję, która zmniejsza koszty ogrzewania i przyczynia się do ochrony środowiska. Superenergooszczędne lub pasywne okna dachowe FAKRO to produkty o specjalnej konstrukcji wyposażone w dwu- lub trzykomorowe pakiety szybowe. Okna te gwarantują dużą oszczędność energii cieplnej, a ich współczynnik Uw jest równy lub niższy 0,8 W/(m2K). Tak skonstruowane okna minimalizują powstawanie mostków termicznych, dzięki czemu zapewniają jeszcze większą oszczędność energii cieplnej. Równie ważny jest energooszczędny montaż okien. Specjalny kołnierz uszczelniający Thermo umożliwia docieplenie okien dachowych nad poziomem łat. Ma przyklejony od wewnątrz elastyczny materiał dociepleniowy, który szczelnie przylega do ościeżnicy okna, dzięki czemu po zamontowaniu tworzy termoizolacyjną ramę. Kołnierz Thermo izoluje termicznie okno i znacznie poprawia współczynnik przenikania ciepła nawet do 15%, w zależności od typu okna. Ogranicza ryzyko powstawania ewentualnych mostków termicznych i strat ciepła. Dla zachowania energooszczędnych parametrów każdego okna, szczególnie wersji Thermo, konieczne jest również wykonanie poprawnej izolacji termicznej. Zastosowanie kompleksowego rozwiązania gwarantuje spełnienie energooszczędnych funkcji okna.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Wybierajcie świadomie - dla siebie i dla planety!
Rekuperacja w zamieszkałym domu. System wentylacji centralnej i decentralnej
Mobilny aromatyzer

Skomentuj:

Energooszczędne okna dachowe

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej