Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Różne wejścia do różnych domów

Iwona Maciąg-Mere
Wejście do domu - Fot. Hanna Długosz, stylizacja Anna Tyślerowicz projekt: Anna Borecka -Warczak, Łukasz Warczak

Drzwi wejściowe, prócz tego, że powinny być odporne na włamanie, szczelne i ciepłe, są też wizytówką domu. Dlatego ważny jest nie tylko ich odpowiedni dobór, ale również aranżacja całej przestrzeni wejścia do budynku.

Wejście do domu - Fot. Hanna Długosz, stylizacja Anna Tyślerowicz projekt: Anna Borecka -Warczak, Łukasz Warczak

Wejście do domu jego wizytówką

Aby wejście dobrze funkcjonowało i elegancko wyglądało bez względu na porę dnia i pogodę, trzeba zadbać o jego staranne wykończenie. Każdy detal będzie tu oglądany z bliska i przez lata; przyjrzą mu się też nasi goście.
Wybierajmy więc solidne materiały, odporne na warunki atmosferyczne, uszkodzenia (uderzenia, ścieranie), łatwe do utrzymania w czystości, a także gwarantujące bezpieczeństwo (antypoślizgowe posadzki, dobre oświetlenie itp.).

Fot. JM Studio Architektoniczne, proj. Magdalena Ignaczak i Jacek Kunca


Zwłaszcza mały dom warto wyposażyć w starannie zaznaczone wejście, bo to ono nada mu styl i wyraz oraz sprawi, że skromna bryła nie będzie sprawiała wrażenia ubogiej czy tymczasowej.
Charakter wejścia zależy od formy całego budynku, ale w dużej mierze także od preferencji inwestorów.
Można gościnnie "otworzyć" siedzibę, nadając strefie wejścia przyjazny, zapraszający charakter; można też zniechęcać do odwiedzin, lokując główne wejście w mało eksponowanym miejscu (niszy czy bocznej elewacji), ograniczając osobom postronnym wgląd na posesję oraz we wnętrza domu.

Wejście do domu od frontu - Fot. Bartosz Makowski, proj. Małgorzata Woźnicka

Lokalizacja wejścia

Wejście do budynku najczęściej umieszcza się we frontowej elewacji. Jednak ze względów funkcjonalnych powinno się je planować przy dłuższym boku domu, bo usprawnia to komunikację wewnętrzną. Dlatego w domach stojących równolegle do ulicy, sprawdzą się drzwi wejściowe od frontu, natomiast w budynkach usytuowanych prostopadle do drogi ? lepiej przenieść je na boczną ścianę.

 

Fot. Lilianna Janus - Jampolska

Na wąskiej parceli czy w zabudowie bliźniaczej drzwi na bocznej ścianie pozwolą uniknąć "wagonowego" rozkładu pomieszczeń.

wejście do domu - Fot. Bartosz Makowski, proj. Ryszard Szewczyk

Charakter wejścia

Kształt i formę wejścia do domu należy dopasować do działki (jej kształtu, wielkości, orientacji oraz otoczenia), a także do skali i charakteru domostwa oraz potrzeb inwestorów. Zbyt skromne i niepozorne obniży rangę siedziby; nadmiernie rozbudowane może z kolei przytłoczyć. Warto zadbać o harmonijne zestawienie i jasny komunikat.

 

Fot. Internorm

Wejście narzucające dystans, z małymi drzwiami, prowadzące długim podejściem wzdluz ściany budynku.

Wejście do domu - Fot . Libet

Osłona drzwi

Przed drzwiami wejściowymi warto mieć osłonę przed wiatrem czy opadami - oszczędzimy nieprzyjemnych chwil domownikom szukającym kluczy, jak też czekającym na wpuszczenie gościom.
Istnieje wiele ładnych i skutecznych sposobów osłony wejścia. Ważne, by wybierać je racjonalnie, uwzględniając obok własnych potrzeb i gustów, architekturę budynku.
Mały dom potrzebuje wyraźnie zaznaczonego wejścia, dzięki któremu skromna siedziba nie skojarzy się z barakiem. Ładny detal w sąsiedztwie drzwi wejściowych to w ogóle opłacalna inwestycja - tu nie warto przesadnie oszczędzać, bo porządna strefa wejścia skutecznie poprawia wizerunek skromnego budynku.


Fot. Hanna Długosz, proj. NGarden&Evy

Obszerny dom o dużej, rozrzeźbionej bryle, zdobi wiele elementów architektonicznych i strefa wejściowa we współczesnych realizacjach nie musi z nimi konkurować. Wręcz odwrotnie - rzadko kiedy staje się elementem dominującym. Urozmaiceniem bywa balkon nad wejściem albo lukarna. A prawdziwym wyzwaniem bywa sąsiedztwo wielkiej bramy garażowej.

wejście do domu - Fot. Leszek Jampolski

Podest wejściowy a wielkość przedsionka

Rozmiary podestu przed drzwiami wejściowymi wynikają z architektury budynku i wielkości parceli; powinny też pasować do oczekiwań przyszłego inwestora.
Duża przestrzeń wygląda elegancko, umożliwia ustawienie donic z roślinami czy ławki, co buduje przyjazny klimat. Do takiego podestu mogą prowadzić szerokie schody zewnętrzne, które nie wymagają balustrady i czynią dom bardziej "dostępnym" (mogą optycznie obniżyć wysoko ulokowane wejście).

Mała powierzchnia narzuca dużą dyscyplinę. Warto starannie przeanalizować kierunek otwierania drzwi, a także dobrze zabezpieczyć intensywnie użytkowany obszar przed uszkodzeniami. Dekoracje można ograniczyć do dobrze dobranego oświetlenia. Nic nie zdobi lepiej niż porządek!

 

Fot. Bartosz Makowski

Mały podest wymusza zaplanowanie większej ilości miejsca w strefie wejściowej wewnątrz domu (w wiatrołapie czy holu). Dla bezpieczeństwa lepiej wybrać drzwi otwierane do środka. Rozwiązanie sprzyja zaznaczeniu dystansu wobec otoczenia.

Wejście do domu - Fot. Bartosz Makowski

Na poziomie gruntu, po schodkach lub wysoko nad ziemią

Najpopularniejsze rozwiązanie to dom z wejściem usytuowanym około 50 cm nad ziemią. Wtedy na podest przed drzwiami prowadzą schody, złożone z trzech do pięciu wygodnych stopni.
Można zupełnie zniwelować różnicę poziomów między wnętrzami i otoczeniem. Zwykle to się udaje, choć jest trudniejsze technicznie i w praktyce możliwe do uzyskania przy indywidualnie projektowanym budynku.

 

Fot. Buma/Onyx


Z kolei w domach z piwnicami konieczne bywa skonstruowanie długich schodów zewnętrznych, którymi trzeba się wspiąć na wysokość mniej więcej połowy kondygnacji. Trzeba pamiętać, że szerokość takich schodów to co najmniej 120 cm, a w jednym biegu nie powinno być więcej niż 10 stopni, ukształtowanych z 1-2% spadkiem, gwarantującym odpływ wody opadowej.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju

Skomentuj:

Różne wejścia do różnych domów

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej