Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Budowa zimową porą - wariant 3: nie robimy przerwy

Małgorzata Krośnicka
Fot.: baumacol

Jeżeli na okres zimowy zaplanowaliśmy ostateczne prace wykończeniowe (takie jak układanie podłóg, montaż drzwi wewnętrznych czy instalacja stałego wyposażenia kuchni), to pamiętajmy, że wymagają one dostatecznego wysuszenia podłoży i utrzymywania wilgotności powietrza nie większej niż 60%.

Fot.: NKT

Układamy instalacje

Najważniejsza przy jesiennych pracach jest instalacja elektryczna konieczne będzie oświetlenie pomieszczeń, trzeba też zasilać urządzenia niezbędne do prac wykończeniowych (wiertarki, wkrętaki itp.). Powinniśmy też doprowadzić do stanu używalności instalację grzewczą (w pomieszczeniach temperatura nie powinna być niższa niż 15°C) przed tynkowaniem ścian i wykonaniem podłóg trzeba rozprowadzić wszystkie rury od ogrzewania, wodne i kanalizacyjne.

Fot.: baumacol

Mamy wylewki, czy kłaść podłogi

Wykonanie podkładów podłogowych wchodzi w zasadzie w zakres stanu surowego zamkniętego. Teoretycznie zimą moglibyśmy układać posadzki. Trzeba jednak pamiętać, że pokrycia podłogowe (np. drewno) układa się tylko na suchych wylewkach wilgotność gipsowych to najwyżej 0,5%, cementowych maksymalnie 2%. Wymaga to odpowiednio długiego sezonowania. Lepiej więc nie spieszyć się z układaniem podłogi, niż ryzykować jej uszkodzenie lub odspojenie od podkładu.


Fot.: Rigips

Stawiamy ścianki działowe

Murowane ściany działowe to element stanu surowego zamkniętego. Natomiast ściany w systemie suchej zabudowy, budowane z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych, powinny być wykonywane po zakończeniu wszelkich robót mokrych. Mocowanie płyt wymaga bowiem stałej nie niższej niż 10°C temperatury oraz niezbyt dużej wilgotności. Gips łatwo chłonie wilgoć z powietrza. Jeśli będzie jej zbyt dużo, płyty mogą spęcznieć i spowodować deformację rusztu, do którego są zamocowane.

Fot.: Kreisel

Tynkujemy sufity i ściany

Do prac tynkarskich można przystąpić, gdy budynek już częściowo osiadł (zwykle po 3-4 miesiącach od wzniesienia murów). Warunkiem koniecznym jest odpowiednia temperatura nie może spaść poniżej 5°C, bo wyprawy tynkarskie będą nierównomiernie wysychać i powstaną plamy. Tynkować można więc podczas mrozów, ale konieczne jest ogrzewanie wnętrz, nie tylko w czasie prac, ale też nocą. Trzeba też zapewnić sprawną wentylację. Pamiętajmy też o kontroli wilgotności i podłoża (przy przemrożonych murach warto stosować grunty).

Fot.: Rafał Polak-Kuchta

Ocieplenie i zabudowa poddasza

Ocieplenie poddasza najlepiej wykonać, zanim zaczniemy prowadzić prace wykończeniowe w domu dzięki temu łatwiej będzie odpowiednio ogrzać pomieszczenia, nawet tymczasowym źródłem ciepła.
Drugą sprawą jest obudowa skosów z uwagi na wspomnianą już wrażliwość płyt gipsowo-kartonowych na wilgoć, dobrze byłoby odczekać aż wyschną podkłady podłogowe na poddaszu, a podczas prac poddasze ogrzewać. Nie wolno szpachlować wilgotnych płyt. W 80% płyt szpachlowanych w takim stanie pojawiają się z czasem pęknięcia spoin.

Fot.: Rafał Polak-Kuchta

Okna dachowe

Okna dachowe często wstawia się na etapie stanu surowego otwartego, czyli po wzniesieniu ścian i ułożeniu pokrycia dachowego. Jednak ze względu na to, że są kosztowne, a przez to kuszące dla złodziei, ich montaż można odłożyć na czas, gdy dom nie będzie stał pusty. Dobry moment to okres, przed wykonaniem obudowy poddasza. Do osadzenia okien najlepiej zastosować gotowe akcesoria, poprawiające izolacyjność okien oraz przyśpieszające prace montażowe (np. ramę izolacyjną czy kołnierz paroizolacyjny).

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Czy warto zaczynać budowę przed zimą?
Ile powinna trwać budowa domu? Jak rozplanować budowę?
Projekt domu w gęstej zabudowie

Skomentuj:

Budowa zimową porą - wariant 3: nie robimy przerwy

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej