Remont balkonu w 12 krokach
Remont balkonu choć nie jest bardzo skomplikowanym zajęciem, wymaga odpowiedniego przygotowania. Aby uniknąć błędów i nie przysporzyć dodatkowych kosztów, należy jak najstaranniej wykonać wszystkie etapy pracy, by uzyskać oczekiwany efekt. Jak to zrobić? Oto, jak powinien przebiegać remont balkonu krok po kroku.
Remont balkonu - krok 1
Prace renowacyjne rozpoczynamy od skucia elementów słabo związanych z żelbetonową płytą konstrukcyjną. Ich postęp będzie szybki, jeśli wykorzystamy do tego celu młot udarowy z wiertłem do betonu. Potem szlifierką kątową oczyszczamy powierzchnię płyty z zaschniętego mleczka wapiennego. Jest ona najmniej wytrzymała, a jednocześnie utrudnia przenikanie preparatów chemicznych, np. żywic.
Remont balkonu - krok 2
Odsłonięte zbrojenieczyścimy i zabezpieczamy antykorozyjnie. Część czołową wyrównuje się lekkimi, wytrzymałymi płytami o niskim współczynniku rozszerzalności (spieniony granulat szklany, żywica epoksydowa, siatka). Przyklejamy je klejem epoksydowym (kołki pełnią funkcję montażową). Płyty powinny wystawać nad powierzchnię żelbetu (miejsce na płytę spadkową) i poniżej (kapinos).
Remont balkonu - krok 3
Przy układaniu warstwy spadkowej (o nachyleniu około 2%) płytę żelbetową nasączamy wodą. Zapobiega to jej odsysaniu z nakładanej warstwy, dzięki czemu może ona uzyskać odpowiednie parametry. Niemal jednocześnie układamy dwie warstwy: sczepną o dużej przyczepności (nanoszoną pędzlem) oraz właściwą - spadkową wykonaną z zaprawy polimerowo-cementowej.
Remont balkonu - krok 4
Po wyschnięciu warstwy spadkowej szlifujemy ją tarczą diamentową i odkurzamy. Kolejny krok to gruntowanie powierzchni żywicą epoksydową (rozprowadzamy ją z lekkim nadmiarem szpachlą gumową lub wałkiem). Po około 10 minutach wyrównujemy wałkiem nasączone żywicą podłoże. Potem płytę czołową oklejamy specjalną tkaniną i nasączamy tą samą żywicą, co powierzchnię płyty spadkowej.
Remont balkonu - krok 5
Szklistą powierzchnię powłoki matowimy kamieniem szlifierskim. Pozwala to zedrzeć ewentualny nadmiar materiału oraz pozbyć się zanieczyszczeń, które przykleiły się podczas wysychania żywicy. Następnie układamy warstwę wyrównawczą (z użyciem pacy, bez wałowania). Jest to ta sama żywica, która służyła do gruntowania, tyle że z dodatkiem piasku kwarcowego.
Remont balkonu - krok 6
Powierzchnię tę wyrównujmy kamieniemszlifierskim. Potem na część czołową nanosimy dwuskładnikową żywicę poliuretanową. Można do niej dodać trzeci składnik - przyspieszacz. Dzięki temu proces jej twardnienia jest skrócony (nawet do 2 godzin). Po wyschnięciu preparatu wykonujemy "rusztowanie" zabezpieczające przed spłynięciem preparatu z płyty.
Remont balkonu - krok 7
Na płytę spadkową nakładamy żywicę poliuretanową. Do jej rozprowadzania używamy metalowej pacy z trójkątnymi zębami. W czasie wykonywania tych prac, zadbajmy szczególnie o to, aby preparat ułożyć równomiernie na całej powierzchni - podczas procesu wiązania jest bardzo wrażliwy na wilgoć. Jego nadmiar może więc znacząco osłabić warstwę (wystąpi tzw. efekt bąblowania).
Remont balkonu - krok 8
Gdy naniesiemy już zalecaną w instrukcji warstwę żywicy, musimy odczekać kilka minut, aby zaczęły działać zawarte w niej odpowietrzacze. Podczas mieszania preparatu mieszadłem do żywicy wprowadzana jest bowiem pewna ilość powietrza, którego należy się pozbyć, aby ułożona warstwa była odpowiednio szczelna. Do tego celu najlepiej nadaje się kolczasty wałek.
Remont balkonu - krok 9
Balkon będzie szczelny, jeśli izolacja z żywicy poliuretanowej zagwarantuje tzw. mostkowanie rys, czyli rozszerzanie i kurczenie się materiału nad ewentualnymi pęknięciami podłoża. Każdy beton ma bowiem tendencję do pękania, zwłaszcza w miejscach rozciągania. Jeżeli warstwa żywicy będzie miała grubość około 1,5-2 mm, to nawet w przypadku spękań w głębszych warstwach izolacja zachowa ciągłość.
Remont balkonu - krok 10
Następnie przygotowujemy drobne płatki poliestrowe (dostępne są na rynku w różnych zestawach kolorystycznych). Chociaż nie wpływają na szczelność systemu, to dzięki nim powierzchnia balkonu nie będzie śliska (aby tak się stało, trzeba ich użyć w nadmiarze). Poza tym płatki bardzo dobrze maskują drobne zanieczyszczenia, które wpadają w żywicę przed jej stężeniem.
Remont balkonu - krok 11
Po upływie 15 minut od zakończenia odpowietrzania żywicy poliuretanowej wałkiem kolczastym balkon można posypać płatkami poliestrowymi (pracę tę wykonuje się ręcznie). Gdyby wykonać tę czynność zbyt wcześnie, to na powierzchni pojawiłyby się mało estetyczne smugi - efekt przemieszczania, rozpływania się żywicy, która ma właściwość do tzw. samozagładzania.
Remont balkonu - krok 12
Na końcu nakładamy warstwę dwuskładnikowego rozpuszczalnikowego lakieru poliuretanowego. Robimy to za pomocą wałka lub ściągaczki gumowej. Preparat ten po związaniu nie tylko doszczelnia cały układ, ale także utrwala powierzchnię płyty balkonu w taki sposób, że płatki tworzą warstwę antypoślizgową. Ponadto dzięki temu całość wygląda bardzo estetycznie.
Skomentuj:
Remont balkonu w 12 krokach