Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Remont piwnicy - najważniejsze rady

opracowanie: Agnieszka Cal-Hubska
Piwnica do remontu - [Fot.: Shutterstock/TTstudio]

W starych domach piwnice są oczywistością, zwykle służą za podręczny magazyn i nie zastanawiamy się nad nimi. Dzieje się tak aż do chwili, gdy odkrywamy zawilgocone mury lub gdy zaczynamy marzyć o pokoju multimedialnym, salce fitness, lub barku. Zaglądamy do piwnicy, a tam - wilgoć, bałagan i brak światła słonecznego. W wielu sytuacjach ten stan trzeba zmienić. I warto to zrobić!

Fot.: Katarzyna Wangin

Piwnica kiedyś, a dziś

Piwnica dawniej

Kiedyś stosowane w domu ogrzewanie wody działało w oparciu o grawitację, piece więc musiały znajdować się niżej niż grzejniki. Dlatego montowano je w piwnicach. W piwnicy też przechowywano węgiel na opał - najłatwiej było go zrzucić w dół, nie zanieczyszczając mieszkalnej części domu - dlatego też posiadanie piwnicy było czymś oczywistym.

Piwnica dziś 

Współczesny dom nie potrzebuje piwnic w takim stopniu, jak to było dawniej, przede wszystkim ze względu na zmianę sposobu ogrzewania wody. Kotły są fabrycznie wyposażone w pompy wymuszające obieg w instalacji centralnego ogrzewania. Współczesny kocioł może stanąć niemal w dowolnym pomieszczeniu, które na dodatek wcale nie musi być duże. Również jako spiżarnia, piwnica straciła rację bytu, bo potrawy wymagające przechowywania w chłodzie trzymamy w lodówkach. Mniej niż kiedyś przygotowujemy też przetworów, a na dodatek funkcje magazynowe częściowo przejęły w domach garaże i kotłownie. Z pomieszczenia o ważnej roli w domu piwnica stała się przestrzenią kłopotliwą i słabo wykorzystywaną. A przy tym często najbardziej kosztowną do utrzymania.

Jeśli na murach pojawiają się zacieki, to remont jest po prostu koniecznością - Fot.: Shutterstock/Josep Curto

Spadek po przeszłości

Często niepokój właścicieli o stan piwnic zaczyna się od zauważenia przez nich odpadającego tynku lub brzydkich plam na murach. Od zewnątrz na cokole i od wewnątrz - na parterze i na ścianach piwnicy pojawiają się zacieki, biały nalot, ciemne smugi. Z czasem rozrastają się one niepokojąco, zaczyna odpadać tynk i w końcu wiadomo, że "trzeba coś z tym zrobić".

Zanim wykończymy mury płytami g-k, trzeba usunąć przyczyny zawilgoceń - Fot.: Shutterstock/David Papazian

Od czego należy zacząć remont piwnicy?

Nie warto zaczynać od maskowania brzydkich śladów. Najważniejsza jest likwidacja problemu, a nie walka z objawami. Przecież dom ma służyć jeszcze wiele lat i swą kondycją oraz estetycznym wyglądem dorównywać nowym domom znajomych czy sąsiadów! Trzeba mieć świadomość, że białe wykwity, ciemne plamy czy odpadający tynk świadczą o zawilgoconych fundamentach. Zanim więc będzie można przystąpić do remontowania wnętrz i odświeżania elewacji, trzeba znaleźć przyczynę zawilgoceń, usunąć ją i dopiero wtedy przystąpić do osuszania i  odnawiania ścian. Od solidności przeprowadzonych prac zależy zdrowie domowników i trwałość domu. Powinniśmy pamiętać, iż zawilgocenie ścian może postępować w górę dzięki podciąganiu kapilarnemu. Oznacza to, iż mokra ściana fundamentu piwnicy może powodować zawilgocenie ścian na parterze. To niebezpieczeństwo dla całego budynku.

Kiedyś piwnice wykorzystywano do przechowywania opału lub przetworów - Fot.: Shutterstock/TTstudio

Dlaczego piwnica także wymaga remontu?

Wszystkie materiały się zużywają, nic nie jest wieczne. Bywa tak, że nawet wtedy, gdy budowniczowie przed laty starannie zabezpieczyli dom przed wilgocią, wraz z upływającym czasem dawna izolacja ulega uszkodzeniu, a zastosowany drenaż "zapycha się" i przestaje skutecznie odprowadzać wodę. Zdarza się też, że na skutek rozmaitych inwestycji, których przez lata dokonywano w okolicy, zmienia się poziom wód gruntowych i wokół domu pojawia się woda, której wcześniej nie było. Rzeczywiście, problem, kiedyś nieistniejący, dziś zaczyna zagrażać murom budynku.

Jeśli na ścianach piwnic pojawiają się takie wykwity, trzeba reagować jak najszybciej - Fot.: Shutterstock/Amy Walters

Przyczyny wilgoci w piwnicy

Szukanie przyczyn zawilgocenia fundamentów nie jest łatwe. Przede wszystkim ze względu na to, że są zagłębione w gruncie. Trudno więc bez rozkopania ogrodu postawić celną diagnozę. Zazwyczaj przyczyny są następujące:

Złe odprowadzenie wody opadowej z dachu - rozszczelnienie lub zatkanie systemu orynnowania - podobnie jak przy uszkodzeniach drenażu, zwykle winna jest niefrasobliwość gospodarzy domu zapominających o wykonywaniu systematycznych przeglądów orynnowania

Nieszczelna instalacja wodna, kanalizacyjna lub centralnego ogrzewania  - w tym złe odprowadzenie skroplin z komina i kotła

Przemarzanie ścian, w wyniku czego na zimnych powierzchniach w piwnicy i na parterze skrapla się para wodna

Uszkodzenie izolacji przeciwwodnych - dotyczy głównie starych budynków, w których izolacje z papy już się zużyły, ale zdarza się też, że i całkiem nowe izolacje ulegają uszkodzeniu

Uszkodzenie systemu odprowadzania wód opadowych - czyli zatkanie lub przerwanie drenażu opaskowego wokół budynku albo zamulenie studni chłonnych odbierających wodę; dlatego warto dbać o systematyczne czyszczenie i konserwację instalacji;

Wyższy poziom wód gruntowych niż zakładano na podstawie obserwacji dna wykopu (powyżej posadowienia) lub okresowe podnoszenie się wód, spowodowane czynnikami zewnętrznymi.

Gdy wilgotność murów nie przekracza 3%, są suche. Jeżeli osiąga 5%, nie trzeba ich osuszać, ale poziom zawilgocenia należy stale kontrolować. Przy wilgotności 8-10% powinniśmy koniecznie osuszyć mury, przy 12% mury uznaje się za mokre - Fot.: Shutterstock/Akiko's Photography

Zalana piwnica - przyczyny

Jeśli wcześniejsze lata były suche, woda w gruncie opadła niżej, nie sprawiając problemów, gdy przez kilka lat z rzędu opady są intensywniejsze niż wcześniej - sytuacja ulega diametralnej zmianie.

Czasami, choć rzadko, powodem nagłego zalania piwnic może być również zmiana warunków wodnych wynikająca ze spiętrzenia wód. W budynkach położonych na terenach górskich do spiętrzenia może dojść wówczas, gdy w pobliżu zostanie wybudowany nowy dom. Na pozostałych terenach jest pod tym względem bezpieczniej - spiętrzenie grozi głównie wtedy, gdy w najbliższym otoczeniu domu, powstanie budynek z wieloma kondygnacjami podziemnymi.

Tak więc na pytanie, czy woda w budynku może pojawić się po kilku lub kilkunastu latach bezproblemowego użytkowania piwnic? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak! Co nie oznacza, że jesteśmy wobec tego problemu zupełnie bezradni. Jest wiele sposobów na to, by piwnica znowu była sucha.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Tapety ze wzorami abstrakcyjnymi
Jak wybrać najlepszy opał do kominka?
Dom energooszczędny: ocieplanie ścian zewnętrznych

Skomentuj:

Remont piwnicy - najważniejsze rady

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej